artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Dobre Miasto – w sercu Warmii
  fot. wikipedia.org Dobre Miasto – w sercu Warmii

Dobre Miasto – w sercu Warmii

Czas czytania 5 minut

Podróżując kamperem po Warmii, warto zatrzymać się w niewielkich, klimatycznych, historycznych miasteczkach. Takich jak chociażby Dobre Miasto. Tych miejscowości nie znajdziecie w wielu przewodnikach turystycznych, jednak warto je odwiedzić, ponieważ mają wiele do zaoferowania.

Dobre Miasto na Warmii to urokliwe miasteczko położone nad jeziorem Dobre. Ma bogatą historię, która sięga XIII wieku, kiedy to zostało założone przez zakon krzyżacki. Miasto zachowało wiele zabytków, takich jak gotycki kościół św. Katarzyny, renesansowy ratusz czy barokowy zespół klasztorny.

Miejscowość jest także znana z organizacji licznych imprez kulturalnych i sportowych, takich jak festiwal muzyki organowej, bieg uliczny czy regaty żeglarskie.

Miasto oferuje także wiele atrakcji turystycznych, takich jak plaża nad jeziorem, ścieżki rowerowe, park linowy czy muzeum regionalne. Dobre Miasto na Warmii to idealne miejsce dla osób szukających spokoju, relaksu i kontaktu z naturą i historią.

Jednym z najważniejszych zabytków Dobrego Miasta jest gotycki kościół św. Katarzyny, który został zbudowany w XIV wieku. Kościół ten jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych na Warmii, a jego wnętrze zdobią liczne malowidła, rzeźby i ołtarze. Kościół św. Katarzyny jest także miejscem pochówku wielu biskupów warmińskich, w tym słynnego Mikołaja Kopernika.

Innym godnym uwagi zabytkiem jest ratusz miejski, który powstał w XV wieku i był wielokrotnie przebudowywany. Ratusz ten jest przykładem architektury renesansowej i barokowej, a jego fasada ozdobiona jest herbami miasta i biskupstwa warmińskiego. W ratuszu mieści się obecnie muzeum regionalne, w którym można podziwiać eksponaty związane z historią i kulturą Dobrego Miasta i okolic.

ReklamaDobre Miasto – w sercu Warmii 1
Nie można też zapomnieć o murach obronnych, które otaczają stare miasto. Mury te zostały wzniesione w XV wieku i miały chronić miasto przed najazdami. Mury te są dobrze zachowane i mają kilka bram i baszt, z których najbardziej znana jest Brama Lidzbarska. Z baszt można podziwiać piękny widok na miasto i okolicę.

Dobre Miasto to miasto z bogatą historią i kulturą, które warto odwiedzić. Zabytki tego miasta świadczą o jego dawnej świetności i znaczeniu na Warmii. Zapraszam do zwiedzania Dobrego Miasta i poznawania jego uroków.

Podróżując kamperem po Warmii nie skupiajcie się jedynie na dużych, znanych miast turystycznych. Zboczcie z głównych tras, odkryjcie niewielkie, warmińskie, klimatyczne miasteczka, jak chociażby Dobre Miasto.

W Dobrym Mieście warto zobaczyć:

 • Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych – Bazylika Mniejsza - pochodząca z XIV wieku wspaniała gotycka kolegiata wybudowana w latach 1357-1389 na bagnie, przypuszczalnie na dębowych palach.
 • Kościół pw. Św. Mikołaja. Zbudowany w latach 1736-1741. Kościół posiada barokowe ołtarze z przełomu XVII i XVIII wieku.
 • Kościół ewangelicki – obecna Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. Neoromański budynek wzniesiony w latach 1830-1834 według projektu architekta Karola Fryderyka Schinkla.
 • Baszta obronna zwana „Basztą Bocianią” - jest to pozostałość po średniowiecznych murach obronnych. Jej nazwa pochodzi od gnieżdżących się na jej szczycie bocianów.
 • ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
 • Skansen Miejski - to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc Dobrego Miasta, w którym odwiedzający mogą poznać historię tej miejscowości.
 • Smolajny – Pałac biskupi. Pałac biskupów warmińskich został wybudowany w latach 1741-1743, który później był ulubionym miejscem pobytu Ignacego Krasickiego.
 • Głotowo - Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela. Głotowo jest znane jako miejsce odpustowe. Barokowy kościół wybudowano w latach 1723-1726.
 • Piotraszewo – Kościół pw. św. Bartłomieja. Gotycki kościół parafialny zbudowany w latach 1360-1370. W 1739 roku wzniesiono obecną drewniana wieżę.
 • Cerkiewnik – Kościół pw. św. Katarzyny i Anny. Początkowo w kościele mieściła się parafia, w 1687 roku rozpoczęła się gruntowna przebudowa kościoła.
 • Orzechowo – Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Kościół został zbudowany na początku XVIII wieku w stylu barokowym. Ołtarz główny pochodzi z ok. 1720 roku.
 • Międzylesie- Kościół pw. Krzyża św. i Matki Boskiej Bolesnej. W latach 1752-1753 przebudowano małą kaplicę z 1722 roku wznosząc obecny kościół filialny z częściowym zachowaniem murów poprzedniej budowli.
 • Jesionowo - Kościół pw. św. Marcina. Kościół parafialny z 1649 roku rozbudowany w 1684 roku. We wnętrzu zachowały się m. in. ołtarz główny z 1684 roku, ołtarz boczny rokokowy z 1781.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News