artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Dobre Miasto – w sercu Warmii
  fot. wikipedia.org Dobre Miasto – w sercu Warmii

Dobre Miasto – w sercu Warmii

Dobre Miasto położone jest w sercu historycznej Warmii, wśród przepięknych wód i lasów oraz malowniczych zakątków, na niewielkim wzniesieniu rozległej doliny rzeki Łyny. Na całej długości wschodnich granic przylegają do miasta Lasy Wichrowskie.

Wśród malowniczych i lesistych terenów wytyczone są liczne trasy piesze i rowerowe. Jedna z nich przebiega obok jeziora Limajno zwanego „Perłą Warmii” posiadającego II klasę czystości wód, z licznymi zatoczkami i półwyspami oraz zadrzewioną wyspą.

Czyste wody jeziora przyciągają licznych amatorów sportów wodnych i wędkowania. Sporą dawkę emocji może dać spływ kajakowy rzeką Łyną (11-ta co do długości w kraju), która przecina lasy płynąc krętym korytem wśród morenowych wzgórz.

Okolice Dobrego Miasta są bogate w liczne kapliczki warmińskie, przepiękne, stare kościoły i inne zabytki. Najbardziej znanym, jako miejsce odpustowe, jest barokowy kościół w Głotowie i wkomponowana w przyrodę Kalwaria Warmińska zwana Małą Jerozolimą.

Atrakcją Dobrego Miasta jest najpiękniejszy i największy na Warmii kościół z IV w. wybudowany na bagnie, typu halowego.

Kolejną atrakcją jest baszta zwana „bocianią”, od gnieżdżących się na jej szczycie bocianów.  Można tu obejrzeć dawne mapy biskupstwa warmińskiego, plany miasta, fotografie zabytkowych obiektów i starych dokumentów, a w sezonie letnim organizowane są wystawy malarstwa, grafiki, tkaniny artystycznej.

W Dobrym Mieście warto zobaczyć:

 • Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych – Bazylika Mniejsza - pochodząca z XIV wieku wspaniała gotycka kolegiata wybudowana w latach 1357-1389 na bagnie, przypuszczalnie na dębowych palach.
 • Kościół pw. Św. Mikołaja. Zbudowany w latach 1736-1741. Kościół posiada barokowe ołtarze z przełomu XVII i XVIII wieku.
 • Kościół ewangelicki – obecna Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. Neoromański budynek wzniesiony w latach 1830-1834 według projektu architekta Karola Fryderyka Schinkla.
 • Baszta obronna zwana „Basztą Bocianią” - jest to pozostałość po średniowiecznych murach obronnych. Jej nazwa pochodzi od gnieżdżących się na jej szczycie bocianów.
 • Skansen Miejski - to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc Dobrego Miasta, w którym odwiedzający mogą poznać historię tej miejscowości.
 • Smolajny – Pałac biskupi. Pałac biskupów warmińskich został wybudowany w latach 1741-1743, który później był ulubionym miejscem pobytu Ignacego Krasickiego.
 • Głotowo - Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela. Głotowo jest znane jako miejsce odpustowe. Barokowy kościół wybudowano w latach 1723-1726.
 • Piotraszewo – Kościół pw. św. Bartłomieja. Gotycki kościół parafialny zbudowany w latach 1360-1370. W 1739 roku wzniesiono obecną drewniana wieżę.
 • Cerkiewnik – Kościół pw. św. Katarzyny i Anny. Początkowo w kościele mieściła się parafia, w 1687 roku rozpoczęła się gruntowna przebudowa kościoła.
 • Orzechowo – Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Kościół został zbudowany na początku XVIII wieku w stylu barokowym. Ołtarz główny pochodzi z ok. 1720 roku.
 • Międzylesie- Kościół pw. Krzyża św. i Matki Boskiej Bolesnej. W latach 1752-1753 przebudowano małą kaplicę z 1722 roku wznosząc obecny kościół filialny z częściowym zachowaniem murów poprzedniej budowli.
 • Jesionowo - Kościół pw. św. Marcina. Kościół parafialny z 1649 roku rozbudowany w 1684 roku. We wnętrzu zachowały się m. in. ołtarz główny z 1684 roku, ołtarz boczny rokokowy z 1781.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy