artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Dinozaury w Sosnowcu
  fot. Wikipedia Dinozaury w Sosnowcu

Dinozaury w Sosnowcu

Czas czytania 3 minuty

Czy interesują Was dinozaury? Jeśli tak, to koniecznie musicie odwiedzić Muzeum Nauk o Ziemi w Sosnowcu, które znajduje się na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. To muzeum uniwersyteckie, które powstało w 2005 roku z inicjatywy grupy pracowników wydziału, na czele z prof. dr hab. Łukaszem Karwowskim. Muzeum prezentuje bogate zbiory przyrodnicze i geologiczne, w tym około 4000 eksponatów z dziedzin: geologii, antropologii i paleontologii.

Muzeum Nauk o Ziemi w Sosnowcu to idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o historii naszej planety i jej mieszkańcach. To także okazja do podziwiania niezwykłych modeli dinozaurów, które stoją na zewnątrz budynku. Nie sposób przeoczyć ogromnego tyranozaura, który straszy przechodniów swoimi ostrymi zębami. Jest też sympatyczny triceratops i celofyz, który wygląda jak ptak drapieżny.

Muzeum Nauk o Ziemi w Sosnowcu jest instytucją kultury, która zajmuje się popularyzacją wiedzy o geologii, paleontologii i mineralogii. Placówka posiada bogatą kolekcję skamieniałości, minerałów i skał, które prezentuje w stałych i czasowych wystawach.

Muzeum organizuje również warsztaty, wykłady i pokazy dla dzieci i dorosłych, a także współpracuje z innymi placówkami naukowymi i edukacyjnymi. Jest miejscem, gdzie można nie tylko podziwiać piękno i różnorodność przyrody, ale także dowiedzieć się więcej o historii i ewolucji naszej planety.

Muzeum Nauk o Ziemi w Sosnowcu ma kilka ciekawych ekspozycji stałych, które warto zobaczyć. Jedną z nich jest „Minerały - klejnoty ziemi”, która usytuowana jest w holu głównym budynku Wydziału. Można tam podziwiać różnorodne i piękne minerały z całego świata, w tym takie rzadkości jak meteoryty. Jednym z najciekawszych jest meteoryt Sołtmany, który spadł na Warmię w 2011 roku i waży ponad 5 kg.

ReklamaDinozaury w Sosnowcu 1
Inną atrakcyjną ekspozycją jest „Krajobrazy regionu sprzed 200 milionów lat”, która pokazuje, jak wyglądała flora i fauna na terenie dzisiejszego Śląska w okresie triasu. Można tam zobaczyć realistyczne dioramy przedstawiające środowisko naturalne sprzed milionów lat, w którym żyły pradinozaury. Są to m.in. „W świecie śląskich pradinozaurów – Krasiejów”, „W krainie Smoka – Zawiercie” i „Notozaury (Mikołów – Żyglin – Sosnowiec)”. Można też zobaczyć fragmenty skał z odciskami stóp i pazurów tych wielkich prehistorycznych jaszczurów.

Muzeum Nauk o Ziemi w Sosnowcu nie zapomina też o ewolucji człowieka i jego pochodzeniu. W ekspozycji „Pomiędzy Ewą a Nami” można zapoznać się z najdawniejszymi hominidami i ich kulturą materialną. Można tam zobaczyć m.in. rekonstrukcje czaszek australopiteków, neandertalczyków i kromanionczyków oraz narzędzia kamienne używane przez nich do codziennego życia.

Placówka to nie tylko wystawy, ale też działalność oświatowa i naukowa. Muzeum organizuje lekcje muzealne dla szkół i grup zorganizowanych, a także obozy poszukiwawcze dla miłośników paleontologii i geologii.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News