artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Czarny Staw
  fot. wikipedia.org Czarny Staw

Czarny Staw

Czarny Staw – niezwykłe jezioro położone u stóp Rys na wysokości 1583 m n.p.m. Jego powierzchnia wynosi ponad 20 ha, a maksymalna głębokość dochodzi do 76 m. Jest drugim co do głębokości jeziorem w Tatrach i czwartym w Polsce.

W przeciwieństwie do Morskiego Oka, którego woda jest koloru zielonkawego, wody Czarnego Stawu są faktycznie ciemnej barwy poprzez cień, jaki na wodę rzucają góry.

Wybierając się do Czarnego Stawu warto pamiętać, że nawet latem, gdy jest upał, nad brzegiem jeziora jest dość chłodno. Trzeba zabrać cieplejsze ubrania.

Czarny Staw pod Rysami ma wysokogórski charakter. Na zachodzie możemy podziwiać „rodzinę” Żabich Szczytów, a wśród nich Żabi Mnich (2146 m n.p.m.) oraz Wyżni Żabi Szczyt (2259 m n.p.m.), dalej na południowym zachodzie wyłaniają się Spadowa Kopa (2252 m n.p.m.), Niżnie Rysy (2430 m n.p.m.) oraz Rysy (2499 m n.p.m.).

Na południu rozciąga się Wołowy Grzbiet z Wołową Turnią (2373 m n.p.m.), natomiast na południowym wschodzie widok przesłania prawie sześciusetmetrowa ściana Kazalnicy (2159 m n.p.m.).

Wyróżniającym się elementem otoczenia jest stojący nad Czarnym Stawem żelazny krzyż, który ustawiono tu w 1836 roku.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy