artykuły

PRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - dometic bateria 01.12-05.01 Sebastian
Czarny Staw
  fot. wikipedia.org Czarny Staw

Czarny Staw

Czarny Staw – urokliwe jezioro położone u stóp tatrzańskiego stoku Rys na wysokości 1583 m n.p.m. Jego powierzchnia wynosi ponad 20 ha, a maksymalna głębokość dochodzi do 76 m. Jest drugim co do głębokości jeziorem w Tatrach i czwartym w Polsce.

W przeciwieństwie do Morskiego Oka, którego woda jest koloru zielonkawego, wody Czarnego Stawu są faktycznie ciemnej barwy. Jest to spowodowane cieniem rzucanym przez okalające jezioro skalne ściany oraz obecnością sinicy Pleurocapsa polonica.

Wybierając się do Czarnego Stawu warto pamiętać, że nawet w upalne, letnie dni nad brzegiem jeziora jest dość chłodno. Warto pamiętać więc o cieplejszym ubraniu.

Czarny Staw pod Rysami ma wysokogórski charakter. Na zachodzie możemy podziwiać „rodzinę” Żabich Szczytów, a wśród nich Żabi Mnich (2146 m n.p.m.) oraz Wyżni Żabi Szczyt (2259 m n.p.m.), dalej na południowym zachodzie wyłaniają się Spadowa Kopa (2252 m n.p.m.), Niżnie Rysy (2430 m n.p.m.) oraz Rysy (2499 m n.p.m.).

Na południu rozciąga się Wołowy Grzbiet z Wołową Turnią (2373 m n.p.m.), natomiast na południowym wschodzie widok przesłania prawie sześciusetmetrowa ściana Kazalnicy (2159 m n.p.m.).

Wyróżniającym się elementem otoczenia jest stojący nad Czarnym Stawem żelazny krzyż, który został tu postawiony w 1836 roku.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicyJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW