Czarny Staw – niezwykłe górskie jezioro położone u stóp Rys. Znajduje się na wysokości 1583 m n.p.m. Jest celem wielu turystycznych wypraw, które docierają do położonego poniżej Morskiego Oka.
Czarny Staw – urokliwy górski akwen, do którego podążają mniej zaprawieni turyści, którym jednak nie wystarcza dotarcie do Morskiego Oka. Czarny Staw mijają również ci wszyscy, którzy zmierzają zdobyć najwyższy szczyt polskich Tatr, czyli monumentalne Rysy. Przy Czarnym Stawie wielu z nich robi sobie krótką przerwę, podziwiając panoramę na Morskie Oko i otaczające zewsząd to miejsce góry. Widok naprawdę zapiera dech w piersiach.
Czarny Staw nie jest dużym akwenem, jego powierzchnia wynosi zaledwie 20 hektarów. Natomiast jest głębokie – największa głębia osiąga tu 76 metrów. To stawia Czarny Staw w pozycji drugiego co do głębokości akwenu w polskich Tatrach oraz czwartego jeziora w Polsce. Nie radzimy też się w nim kąpać – raz, że jest to zabronione, a dwa – woda jest naprawdę lodowata.
To pytanie nurtuje również wielu przyszłych zdobywców polskich szczytów w Tatrach. Czy faktycznie woda w Czarnym Stawie jest czarna i jak to możliwe. Skoro kolor wody w położonym niżej Morskim Oku jest zielonkawy – jakim cudem akwen wyżej jest czarny?
Odpowiedź jest banalnie prosta – to nie chodzi o kolor samej wody. Raczej o cień gór, który pada na Czarny Staw, nadając mu w ten sposób wizualnie ciemną barwę.
Teraz kilka praktycznych porad dla osób, które postanowiły dojść do Czarnego Stawu w Tatrach. Mimo, że latem jest tu naprawdę ciepło, warto w plecaku mieć grubszą bluzę. Nad brzegiem Czarnego Stawu jest naprawdę chłodno i taka bluza czy kurtka na pewno się Wam przydadzą.
Kiedy już dotrzemy do tego górskiego jeziora – nie będzie to trudne, ale męczące – wchodzimy po skałach ułożonych w coś na kształt stopni – warto usiąść i podziwiać piękną roztaczającej się wokół panoramy gór.Na zachodzie możemy zobaczyć grupę Żabich Szczytów, a wśród nich Żabi Mnich (2146 m n.p.m.) oraz Wyżni Żabi Szczyt (2259 m n.p.m.). Na południowym zachodzie mamy widok na Spadową Kopę (2252 m n.p.m.), Niżnie Rysy (2430 m n.p.m.) oraz Rysy (2499 m n.p.m.). Na południu zaś rozciąga się Wołowy Grzbiet z Wołową Turnią (2373 m n.p.m.), natomiast na południowym wschodzie widok przesłania prawie sześciusetmetrowa ściana Kazalnicy (2159 m n.p.m.).
Będąc już przy Czarnym Stawie warto również zwrócić uwagę na żelazny krzyż, który tu się znajduje. Został ustawiony przez religijnych mieszkańców tego regionu już w 1836 r.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!