artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Cieszyn – mały Wiedeń
  fot. pixabay.com Cieszyn – mały Wiedeń

Cieszyn – mały Wiedeń

Czas czytania 3 minuty

Jesteśmy na Śląsku. Warto pamiętać, że to region nie tylko wielonarodowościowy, ale również wielokulturowy. Przenikały się tu wpływy polskie, czeskie, niemieckie i austriackie. Jest to więc miejsce prawdziwego, niezwykłego pogranicza. Jeśli podróżujecie kamperem po Śląsku, koniecznie zajrzyjcie do Cieszyna.

Dlaczego właśnie do Cieszyna? Ponieważ nigdzie indziej nie będziecie tak blisko Czech, jak właśnie w tym mieście. Właściwie granica między oboma krajami przechodzi przez…samo miasto. I to już jest wartość sama w sobie. Dlaczego jednak Cieszyn nazywany jest „Małym Wiedniem”?

Cieszyn to historyczne miasto Śląska. Miejsce niezwykłe, ponieważ stanowi część graniczną pomiędzy Polską a Republiką Czeską. Tu łatwo przejść na stronę czeską, a także zwiedzić urokliwe zabytki tego miasta po dwóch stronach granicy.

Z powstaniem Cieszyna wiążę się ciekawa legenda – czy prawdziwa? Tego nie wiadomo, ale jak to z legendami bywa, jest tam zawsze gdzieś „ziarnko prawdy”. Otóż według tych podań Cieszyn założyło w 810 roku trzech legendarnych braci - Cieszko, Bolko i Leszko. Po długiej wędrówce przez bory, natknęli się na źródełko wody. Najwyraźniej byli już bardzo spragnieni, ponieważ widok świeżej wody tak ich ucieszył, że postanowili tu osiąść na stałe i założyć gród.

Pozostałością tej legendy, jest stojąca w Cieszynie Studnia Trzech Braci.

Jak już wspomnieliśmy, miasto jest podzielone pomiędzy dwa kraje – Polskę i Czechy. Dzieli je rzeka Olza. Zabytkowa, historyczna część miasta ze wspaniałymi zabytkami zlokalizowanymi na Górze Zamkowej i pięknymi kamienicami pozostaje w granicach naszego kraju.

ReklamaCieszyn – mały Wiedeń 1
Co jednak powoduje, że Cieszyn nazywany jest często także "małym Wiedniem"? Odpowiedzi należy poszukać na rynku starówki tego śląskiego miasteczka. Wszystko będzie jasne.

Stare Miasto w Cieszynie zachowało swój pierwotny, średniowieczny układ miasta. Punktem centralnym jest plac rynkowy z otaczającymi go zabytkowymi kamieniczkami.

Warto zwrócić uwagę na kamienicę z numerem 12. Tu znajduje się Dom Narodowy - budynek w stylu eklektycznym, w którym mieści się Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy".

Na cieszyńskim rynku wznosi się również zabytkowy, piękny Ratusz, który w swojej długiej historii przeżył wiele pożarów. Jednak za każdym razem następowała odbudowa budynku. Obecny budynek ratusza pochodzi z połowy XIX wieku.

Ulica Głęboka w Cieszynie - reprezentacyjna promenada miasta, już od średniowiecza stanowiła główną arterię miasta, łączącą centrum i zamek. Początkowo nazywana była ulicą Polską. Dziś to popularny cieszyński deptak.

Będąc przejazdem kamperem w Cieszynie, zwiedzając urokliwe Stare Miasto i jego układ oraz zabytkową zabudowę, można faktycznie odnieść wrażenie, że znaleźliśmy się w jednej z dzielnic starego, pięknego Wiednia.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News