artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord fajny kmaper 01.08-31.08 Sebastian
Cieszyn – mały Wiedeń
  fot. pixabay.com Cieszyn – mały Wiedeń

Cieszyn – mały Wiedeń

Cieszyn to historyczne, legendarne miasto na Śląsku. Miasto niezwykłe, ponieważ podzielone granicą pomiędzy Polską i Czechami - stąd łatwo przejść na stronę czeską, a także zwiedzić urokliwe zabytki tego miasta po dwóch stronach granicy.

Legenda głosi, że w 810 roku trzej bracia - Cieszko, Bolko i Leszko spotkali się przy tutejszym źródle po długiej wędrówce i z tej radości założyli miasto o wymownej nazwie Cieszyn. Wydarzenie to upamiętnia Studnia Trzech Braci.

Rzeka Olza dzieli miasto na polski Cieszyn i Czeski Cieszyn. Natomiast historyczna część ze wspaniałymi zabytkami (Góra Zamkowa), pięknymi kamienicami pozostaje w granicach naszego kraju.

Cieszyn nazywany jest "małym Wiedniem". Będąc tu koniecznie trzeba zajrzeć na miejski Rynek – po prostu wpadniecie w zachwyt.

Starówka znajdująca się w granicach Polski zachowała średniowieczny układ miasta. Punktem centralnym jest właśnie Rynek z zabytkowymi kamienicami. Pod numerem 12 kryje się Dom Narodowy - budynek w stylu eklektycznym, w którym mieści się Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy".

Przy Rynku stoi też zabytkowy Ratusz, który w swojej długiej historii przeżył wiele pożarów. Jednak był wielokrotnie odbudowywany. Obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku

Ulica Głęboka w Cieszynie - reprezentacyjna promenada miasta, już od średniowiecza stanowiła główną arterię miasta, łączącą centrum i zamek. Początkowo nazywana była ulicą Polską. Dziś to popularny cieszyński deptak.

ReklamaŚródtekstowy ACK sklep 07.07-31.08 Sebastian
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy