artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Chrząszcze w Szczebrzeszynie
  fot. wikipedia.org Chrząszcze w Szczebrzeszynie

Chrząszcze w Szczebrzeszynie

Jan Brzechwa napisał wiersz, który zaczyna się od słów: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie". Miasto postanowiło idealnie wykorzystać ten fakt do promocji i w Szczebrzeszynie zaroiło się od…chrząszczy.

Dlatego u podnóża Góry Zamkowej w Szczebrzeszynie, przy ulicy Klukowskiego, stanęła w 2002 roku ciekawa drewniana rzeźba przedstawiająca chrząszcza. Słynne słowa wiersza Brzechwy wykorzystywane są do promocji miasta i w wielu aspektach życia chrząszcz pojawia się, przyciągając tym samym turystów. Rzeźba chrząszcza wita ich przy wjeździe do miasta.

Inne pomniki chrząszczy stanęły w innych miejscach Szczebrzeszyna, np. w 2011 roku na Rynku przed okazałym Ratuszem stanął dwumetrowy pomnik chrząszcza odlany z brązu. Od tego momentu każdy turysta obowiązkowo robi sobie z nim zdjęcie.

Figurki chrząszczy można też kupić w punkcie Informacji Turystycznej, który mieści się w dawnej synagodze, w której siedzibę ma dzisiaj Miejski Dom Kultury. Przed nim też stoją drewniane chrząszcze. Chrząszcz pojawia się też w nazwach, np. na Rynku lokalnymi specjałami gości turystów Restauracja Chrząszcza.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy