artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Chrząszcze w Szczebrzeszynie
  fot. wikipedia.org Chrząszcze w Szczebrzeszynie

Chrząszcze w Szczebrzeszynie

Czas czytania 4 minuty

Szczebrzeszyn to miasto w województwie lubelskim, znane z popularnej łamigłówki językowej: "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie". Ale czy wiesz, że Szczebrzeszyn ma także pomniki poświęcone tym owadom? Oto kilka ciekawostek o tych niezwykłych zabytkach.

Pierwszy pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie został odsłonięty w 2001 roku na Rynku Starego Miasta. Jest to brązowa rzeźba przedstawiająca chrząszcza siedzącego na kłosie zboża. Autorem pomnika jest artysta plastyk Jan Tutaj. Pomnik ma wysokość 1,5 metra i waży około 300 kilogramów. Jest to symbol miasta i atrakcja turystyczna.

Drugi tego typu obiekt znajduje się przy ulicy Zamojskiej, niedaleko kościoła św. Mikołaja. Jest to kamienna rzeźba przedstawiająca chrząszcza z rozpostartymi skrzydłami. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Andrzej Kosek. Pomnik został odsłonięty w 2010 roku i ma wysokość 2 metrów.

Trzeci - najnowszy i największy - został odsłonięty w 2019 roku na skwerze im. Jana Brzechwy, przy ulicy Lubelskiej. Jest to stalowa konstrukcja przedstawiająca chrząszcza z instrumentem muzycznym - akordeonem. Autorem pomnika jest artysta metaloplastyk Marek Sobczak. Pomnik ma wysokość 4 metrów i waży ponad tonę. Jest to hołd dla twórcy łamigłówki językowej, który urodził się w Szczebrzeszynie.

Figurki chrząszczy można też kupić w punkcie Informacji Turystycznej, który mieści się w dawnej synagodze, w której siedzibę ma dzisiaj Miejski Dom Kultury. Przed nim też stoją drewniane chrząszcze. Chrząszcz pojawia się też w nazwach, np. na rynku lokalnymi specjałami gości turystów Restauracja Chrząszcza.

ReklamaChrząszcze w Szczebrzeszynie 1
Co jeszcze w Szczebrzeszynie warto obejrzeć poza oczywiście wspaniałymi pomnikami tych sympatycznych „muzycznych” owadów?

Zabytkowa starówka. Szczebrzeszyn zachował swój średniowieczny układ urbanistyczny, z rynkiem i uliczkami promieniście odchodzącymi od niego. Na rynku znajduje się ratusz z XVIII wieku, a wokół niego zabytkowe kamienice i kościoły. Warto zwrócić uwagę na kościół św. Mikołaja z XIV wieku, który jest najstarszym zabytkiem w mieście.

Muzeum Regionalne. To miejsce, gdzie można poznać historię i kulturę Szczebrzeszyna i okolic. Muzeum mieści się w dawnej synagodze, która jest świadectwem bogatej przeszłości żydowskiej w tym regionie. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. eksponaty związane z rzemiosłem, sztuką ludową, militariami i archeologią.

Park Krajobrazowy "Lasy Janowskie". To obszar o wyjątkowej wartości przyrodniczej i krajobrazowej, położony na południe od Szczebrzeszyna. Park obejmuje ponad 16 tysięcy hektarów lasów, łąk, torfowisk i jezior. Można tu podziwiać różnorodność flory i fauny, a także zwiedzać liczne zabytki, takie jak pałac w Janowie Lubelskim czy ruiny zamku w Krzeszowie.

Warto wziąć również udział w Festiwalu Kultury Żydowskiej "Szczebrzeszyn". To impreza organizowana co roku w lipcu, która ma na celu przybliżenie tradycji i dziedzictwa żydowskiego w Szczebrzeszynie i regionie. Festiwal oferuje bogaty program artystyczny, edukacyjny i turystyczny, w którym biorą udział znani artyści, naukowcy i działacze kultury. Podczas imprezy można uczestniczyć w koncertach, wykładach, warsztatach, spacerach po śladach żydowskich czy degustacjach kuchni żydowskiej.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News