artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Chlebowa Chata w Brennej
  fot. Wikipedia Chlebowa Chata w Brennej

Chlebowa Chata w Brennej

Czas czytania 3 minuty

Dawno temu, gdy żyliśmy jeszcze bez prądu, internetu, wszechobecnych sklepów pełnych różnorodnych towarów, ludzie musieli radzić sobie sami. Nic więc dziwnego, że w każdej wiejskiej chacie najważniejszym elementem wyposażenia był piec – służył nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również do przygotowywania posiłków, w tym wypieków chleba. Możecie to zobaczyć teraz na własne oczy w miejscowości Górki Małe koło Brennej.

Chlebowa Chata w Górkach Małych koło Brennej to miejsce wyjątkowe i nietuzinkowe. Przypomina nam o tym, że w dawnych wiekach, w wiejskich budynkach najważniejszym miejscem był piec - ogrzewał oraz zapewniał możliwość przygotowywania posiłków. Warto tu zajrzeć, jeśli podróżujecie kamperem po okolicach Beskidu Śląskiego. Będzie to niesamowita wyprawa do przeszłości, gdy ludzie samodzielnie wypiekali pachnące, pyszne bochny chleba, a srogą zimą spali na domowym piecu, który zapewniał im tak potrzebne tą porą roku ciepło.

Chlebowa Chata w Brennej to nie tylko możliwość obejrzenia jak taki wiejski piec wyglądał, ale również możemy tu skorzystać z nietypowych zajęć warsztatowych. Instruktorzy pokażą nam jak dawniej wyglądało życie na wsi, w jaki sposób przygotowywano i wypiekano chleb, jak robiono masło, jakimi narzędziami pracowano w gospodarstwie, czym zajmuje się pszczelarz.

Takie zajęcia niemal „na żywo” przenoszą nas kilka wieków wstecz i mamy możliwość lepszego zrozumienia, jak niegdyś żyli ludzie w tym regionie kraju. Jak wyrabiali samodzielnie podstawowe produkty spożywcze i użytkowe. Co najważniejsze, ta wiedza nie zaginęła wraz z upływem czasu. Nadal są ludzie, jak w Chlebowej Chacie w Brennej, którzy kultywują te tradycje i przekazują dalej

ReklamaChlebowa Chata w Brennej  1
Do tego gospodarze Chlebowej Chaty uczą turystów szacunku do ciężkiej pracy rolnika, która trwa codziennie od świtu do zmierzchu.

W tym nietypowym gospodarstwie, poza chatą z chlebowym piecem obejrzymy również: żurawia, stare ule, wiatrak i stodołę, która cieszy się wśród dzieci sporym zainteresowaniem. W tym budynku znajdziemy bowiem również zabytkowy sprzęt rolniczych. Nie tylko chłopcy będą oczarowani widokiem ciągników, przyczep, wozów i dorożek.

Obiekt znajduje się na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego. Warsztaty są odpłatne, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Jeżeli więc będziecie w tych okolicach na wyprawie kamperem po Polsce, koniecznie tu zajrzyjcie. Warto poświęcić trochę czasu i spędzić ciekawy dzień w bardzo niecodziennym już dziś miejscu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News