artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI przedsprzedaż 2025
Bunkry Mamerki – ponura historia Mazur
  fot. mazury24.eu Bunkry Mamerki – ponura historia Mazur

Bunkry Mamerki – ponura historia Mazur

Czas czytania 3 minuty

Jeśli szukacie ciekawego miejsca do zwiedzania na Mazurach, warto odwiedzić kompleks bunkrów w Mamerkach, który był dawną Kwaterą Główną Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) podczas II wojny światowej. To jeden z najlepiej zachowanych w Polsce zabytków militarnych, który kryje wiele tajemnic i historii.

Mamerki to niewielka wieś nad Kanałem Mazurskim, około 8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka, 25 km od Kętrzyna i 18 km od Gierłoży, gdzie znajduje się słynny Wilczy Szaniec - kwatera Hitlera. W latach 1940-1944 w lesie nad jeziorem Mamry zbudowano tu dla potrzeb Wehrmachtu około 250 obiektów, w tym 30 masywnych schronów żelbetowych, które prawie niezniszczone przetrwały do naszych czasów. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów. Obiekty zostały opuszczone bez walki przez Wehrmacht w styczniu 1945 roku.

W Mamerkach mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH), która była wojskowym centrum dowodzenia operacją Barbarossa - atakiem na Związek Radziecki. 22 czerwca 1941 roku, w dniu ataku Niemiec na ZSRR, do Mamerek przybyli dowódca Wojsk Lądowych feldmarszałek Walter Brauchitsch oraz szef sztabu generalnego gen. Franz Halder z grupą 40 najwyższych rangą generałów Wehrmachtu. Wśród nich byli m.in. feldmarszałek Friedrich Paulus, który później dowodził 6 Armią pod Stalingradem i dostał się do niewoli sowieckiej, gen. Heinz Guderian, twórca niemieckiej broni pancernej, czy gen. Erwin Rommel, znany jako "lis pustyni". W Mamerkach przebywali także szefowie wywiadu wojskowego, attaché wojskowi z Finlandii, Węgier i Japonii oraz dyktatorzy sojuszniczych państw: Miklos Horthy z Węgier, Jon Antonescu z Rumunii i Carl Mannerheim z Finlandii. W sierpniu 1941 roku przybyli tu także Mussolini i Hitler.

ReklamaBunkry Mamerki – ponura historia Mazur 1
W Mamerkach rodził się także spisek na życie Hitlera, znany jako zamach z 20 lipca 1944 roku. Na terenie kwatery, od czerwca 1941 do lutego 1943 roku, pełnił służbę płk Claus Stauffenberg, który był głównym organizatorem zamachu. To właśnie tu prowadził tajne rozmowy i werbował kolejnych spiskowców. Także w tym miejscu przechowywano materiał wybuchowy, który miał być użyty w zamachu oraz tajne dokumenty dotyczące przejęcia władzy. Niestety, spisek nie powiódł się i Stauffenberg został stracony.

Obecnie można tu zwiedzić nie tylko schrony i pomieszczenia potrzebne wojskowym, ale także kuchnie, pocztę, kino, szpital, saunę i kasyno. Można też zobaczyć wystawy poświęcone historii II wojny światowej i sprzętowi wojskowemu. W 2015 roku udostępniono zwiedzającym wieżę widokową o wysokości 38 metrów, z której można podziwiać panoramę jeziora Mamry i okolic Węgorzewa.

Bunkry w Mamerkach to niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić, aby poznać historię i zobaczyć ślady przeszłości. To także okazja do spaceru po pięknych mazurskich lasach i jeziorach.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News