Braniewo to miasto z bogatą historią i ciekawymi zabytkami, które warto zwiedzić podczas podróży po Warmii i Mazurach. Jeśli podróżujecie kamperem po Warmii poznajcie najważniejsze atrakcje Braniewa i ich tajemnice.
Braniewo zostało założone w XIII wieku przez zakon krzyżacki, który wybudował tu zamek obronny. Miasto szybko się rozwijało, dzięki korzystnemu położeniu na szlaku handlowym łączącym Bałtyk z Europą Środkową. W XV wieku Braniewo uzyskało prawa miejskie i stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. W XVI wieku miasto stało się siedzibą biskupstwa warmińskiego i ośrodkiem reformacji. W XVII wieku Braniewo zostało zniszczone przez wojny szwedzkie i rosyjskie, a w XVIII wieku przeszło pod panowanie pruskie. W XIX wieku odzyskało swój dawny blask, dzięki rozwojowi przemysłu i handlu.
W 1945 roku miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez Armię Czerwoną, a po wojnie odbudowano tylko część zabytków.
Braniewo ma wiele zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Do najważniejszych należą.
Zamek biskupi - renesansowy pałac z XVI wieku, który był siedzibą biskupów warmińskich. Obecnie mieści się tu muzeum historyczne, gdzie można zobaczyć m.in. eksponaty związane z historią miasta i regionu, a także kolekcję monet i medali.
Ratusz - neogotycki budynek z XIX wieku, który jest siedzibą władz miejskich. Ratusz ma charakterystyczną wieżę zegarową i jest otoczony parkiem miejskim.
Kościół św. Trójcy - barokowy kościół z XVIII wieku, który jest najstarszym kościołem ewangelickim na Warmii. Kościół ma bogate wnętrze, w którym znajdują się m.in. ambona, ołtarz i chrzcielnica z XVIII wieku.
Cmentarz żydowski - nekropolia założona w XIX wieku, na której znajdują się ponad 300 nagrobków z hebrajskimi i niemieckimi napisami. Cmentarz jest świadectwem wielokulturowości i tolerancji Braniewa.Bazylika św. Katarzyny - gotycki kościół z XIV-XV wieku, który jest jednym z najpiękniejszych na Warmii. Został spalony w 1945 roku, a odbudowany w latach 1976-1981. Wnętrze kościoła zachwyca sklepieniami gwiaździstymi, polichromiami i witrażami. W bazylice znajduje się też grób błogosławionej Reginy Protmann - założycielki Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, patronki miasta.
Obok bazyliki stoi „wieża bramna dawnego zamku biskupiego” - jedyny zachowany fragment średniowiecznej warowni, która była siedzibą biskupów warmińskich. W wieży mieści się kaplica św. Stanisława Kostki, patrona Polski i młodzieży. Z wieży rozciąga się imponujący widok na miasto i okolicę.
Na północ od starego miasta, nad rzeką Pasłęką, znajduje się „sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego” - barokowy kościół z XVIII wieku, wybudowany przez jezuitów. Kościół ma bogato zdobioną fasadę i kopułę, a w środku można podziwiać ołtarze, obrazy i rzeźby. W sanktuarium znajduje się też cudowny obraz Matki Bożej Braniewskiej.
Przy ulicy Gdańskiej można zobaczyć „dawne kolegium jezuickie” - renesansowy budynek z XVI-XVII wieku, który był siedzibą słynnego liceum Hosianum - jednej z najstarszych szkół średnich w Polsce. W kolegium uczyli się m.in. Mikołaj Kopernik, Jan Dantyszek i Ignacy Krasicki. Obecnie w budynku mieści się Zespół Szkół Zawodowych.
Spacerując po Braniewie warto też zwrócić uwagę na inne zabytki, takie jak baszta prochowa, szpichlerz mariacki, kościół św. Trójcy czy kościół św. Antoniego.Braniewo to miasto pełne uroku i historii, które zasługuje na uwagę turystów podczas podróży po Warmii i okolicach Zalewu Wiślanego.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!