artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Braniewo - najstarsze miasto Warmii
  fot. wikipedia.org Braniewo - najstarsze miasto Warmii

Braniewo - najstarsze miasto Warmii

Czas czytania 5 minut

Braniewo to miasto z bogatą historią i ciekawymi zabytkami, które warto zwiedzić podczas podróży po Warmii i Mazurach. Jeśli podróżujecie kamperem po Warmii poznajcie najważniejsze atrakcje Braniewa i ich tajemnice.

Braniewo zostało założone w XIII wieku przez zakon krzyżacki, który wybudował tu zamek obronny. Miasto szybko się rozwijało, dzięki korzystnemu położeniu na szlaku handlowym łączącym Bałtyk z Europą Środkową. W XV wieku Braniewo uzyskało prawa miejskie i stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. W XVI wieku miasto stało się siedzibą biskupstwa warmińskiego i ośrodkiem reformacji. W XVII wieku Braniewo zostało zniszczone przez wojny szwedzkie i rosyjskie, a w XVIII wieku przeszło pod panowanie pruskie. W XIX wieku odzyskało swój dawny blask, dzięki rozwojowi przemysłu i handlu.

W 1945 roku miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez Armię Czerwoną, a po wojnie odbudowano tylko część zabytków.
 

Braniewo ma wiele zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Do najważniejszych należą.

Zamek biskupi - renesansowy pałac z XVI wieku, który był siedzibą biskupów warmińskich. Obecnie mieści się tu muzeum historyczne, gdzie można zobaczyć m.in. eksponaty związane z historią miasta i regionu, a także kolekcję monet i medali.

Ratusz - neogotycki budynek z XIX wieku, który jest siedzibą władz miejskich. Ratusz ma charakterystyczną wieżę zegarową i jest otoczony parkiem miejskim.

Kościół św. Trójcy - barokowy kościół z XVIII wieku, który jest najstarszym kościołem ewangelickim na Warmii. Kościół ma bogate wnętrze, w którym znajdują się m.in. ambona, ołtarz i chrzcielnica z XVIII wieku.

ReklamaBraniewo - najstarsze miasto Warmii 1
Cmentarz żydowski - nekropolia założona w XIX wieku, na której znajdują się ponad 300 nagrobków z hebrajskimi i niemieckimi napisami. Cmentarz jest świadectwem wielokulturowości i tolerancji Braniewa.

Bazylika św. Katarzyny - gotycki kościół z XIV-XV wieku, który jest jednym z najpiękniejszych na Warmii. Został spalony w 1945 roku, a odbudowany w latach 1976-1981. Wnętrze kościoła zachwyca sklepieniami gwiaździstymi, polichromiami i witrażami. W bazylice znajduje się też grób błogosławionej Reginy Protmann - założycielki Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, patronki miasta.

Obok bazyliki stoi „wieża bramna dawnego zamku biskupiego” - jedyny zachowany fragment średniowiecznej warowni, która była siedzibą biskupów warmińskich. W wieży mieści się kaplica św. Stanisława Kostki, patrona Polski i młodzieży. Z wieży rozciąga się imponujący widok na miasto i okolicę.

Na północ od starego miasta, nad rzeką Pasłęką, znajduje się „sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego” - barokowy kościół z XVIII wieku, wybudowany przez jezuitów. Kościół ma bogato zdobioną fasadę i kopułę, a w środku można podziwiać ołtarze, obrazy i rzeźby. W sanktuarium znajduje się też cudowny obraz Matki Bożej Braniewskiej.

Przy ulicy Gdańskiej można zobaczyć „dawne kolegium jezuickie” - renesansowy budynek z XVI-XVII wieku, który był siedzibą słynnego liceum Hosianum - jednej z najstarszych szkół średnich w Polsce. W kolegium uczyli się m.in. Mikołaj Kopernik, Jan Dantyszek i Ignacy Krasicki. Obecnie w budynku mieści się Zespół Szkół Zawodowych.

ReklamaBraniewo - najstarsze miasto Warmii 2
Spacerując po Braniewie warto też zwrócić uwagę na inne zabytki, takie jak baszta prochowa, szpichlerz mariacki, kościół św. Trójcy czy kościół św. Antoniego.
 

W Braniewie warto również zobaczyć:

  • Gotycką basztę zamkową z XIV wieku, która pełniła niegdyś funkcję bramy przejazdowej, między dolnym oraz górnym dziedzińcem zamkowym.
  • Gmach byłego Liceum Hozjanum z XVIII wieku, w którym mieści się obecnie Zespół Szkół Zawodowych.
  • Fragmenty fortyfikacji miejskich– są to mury obronne z dwiema basztami oraz czworoboczną narożną Wieżą Księżą. Baszty te pochodzą z XIII – XIV wieku. Warto dodać, że na terenie dawnej fosy zbudowano i oddano do użytku w 1974 roku amfiteatr.
  • Kaplicę cmentarną pw. Św. Rocha– została ona zbudowana w 1711 roku na miejscu drewnianej kapliczki, którą ufundowali mieszczanie jako ofiarę po ustąpieniu epidemii dżumy, która nawiedziła miasto w latach 1709 – 1710. Warto dodać, że jest to jeden z najstarszych zabytków Braniewa. Kaplica jest murowana i otynkowana.
  • Odbudowany Dom Konwertytów fundacji biskupa Potockiego z 1713 roku, przeznaczony obecnie na cele Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego.
  • Spichlerz pochodzący z XVII wieku znajdujący się przy ulicy Portowej, który odbudowano w 1966 roku.
  • Klasztor Sióstr Katarzynek, został założony w 1571 roku przez błogosławioną Reginę Protmann. Siostry udzielają się także charytatywnie oraz apostolsko.

Braniewo to miasto pełne uroku i historii, które zasługuje na uwagę turystów podczas podróży po Warmii i okolicach Zalewu Wiślanego.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News