artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Brama Krakowska w Kluczborku
  fot. Wikipedia Brama Krakowska w Kluczborku

Brama Krakowska w Kluczborku

Czas czytania 4 minuty

Brama Krakowska w Kluczborku jest jednym z najciekawszych zabytków tego miasta leżącego na Opolszczyźnie. Obiekt był częścią obwarowań miejskich, które powstały prawdopodobnie pod koniec XIV wieku i chroniły miasto od strony wschodniej. Brama Krakowska była także elementem zamku książąt brzeskich, który istniał tu od końca XIV wieku do XVII wieku.

Podróżując kamperem po regionie Opolszczyzny, warto również do Kluczborka – to przepiękne, dawne, historyczne miasto – jest warte zwiedzenia.

Spośród wielu zabytków tego miasta leżącego w regionie Opola, warto obejrzeć Bramę Krakowską.

Obiekt ma kształt kwadratowej wieży z cegły na kamiennym cokole. Wysokość bramy wynosi około 20 metrów, a grubość murów sięga 2 metrów. Na szczycie bramy znajduje się dwustopniowy dach namiotowy, który został dobudowany w 1907 roku, kiedy to brama została przebudowana na wieżę ciśnień. Wtedy też brama otrzymała zegar i syrenę alarmową.

Wewnątrz bramy znajduje się Muzeum im. Jana Dzierżona, poświęcone życiu i działalności słynnego pszczelarza i naukowca, który urodził się w pobliskiej wsi Łowkowice. Muzeum prezentuje eksponaty związane z historią pszczelarstwa, biografią Dzierżona i jego osiągnięciami naukowymi. W placówce można również zobaczyć makietę Kluczborka z XVIII wieku i wystawę poświęconą historii miasta.

Brama Krakowska w Kluczborku jest atrakcyjnym miejscem dla turystów, którzy chcą poznać historię i kulturę tego regionu. Brama jest także symbolem miasta i widnieje w jego herbie. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00.

ReklamaBrama Krakowska w Kluczborku 1
Miasto ma jeszcze wiele innych ciekawych zabytków i atrakcji, które warto zobaczyć podczas wizyty. Oto niektóre z nich:

  • Ratusz - to piękna budowla z XVIII wieku, położona na Rynku. Ratusz ma klasycystyczną fasadę z czterema kolumnami i trójkątnym frontonem. Na szczycie budynku stoi figura św. Jana Nepomucena - patrona miasta.
  • Kościół Chrystusa Zbawiciela - to gotycki kościół z XIV wieku, obecnie należący do parafii ewangelicko-augsburskiej. Kościół ma bogato zdobione wnętrze w stylu barokowym i rokokowym, z ołtarzem, amboną, chrzcielnicą i organami z XVIII wieku. Przy kościele znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta i okolic.
  • Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych - to neogotycki kościół z XIX wieku, należący do parafii rzymskokatolickiej. Kościół ma trójnawowe wnętrze z polichromią i witrażami przedstawiającymi sceny z życia Maryi. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z XVII wieku.
  • Muzeum im. Dzierżona - to regionalne muzeum poświęcone życiu i twórczości ks. Jana Dzierżona - słynnego pszczelarza i wynalazcy ule wielkopolskich. Muzeum mieści się w dawnym zamku joannitów z XIV wieku, który został przebudowany w stylu neogotyckim w XIX wieku. W muzeum można zobaczyć eksponaty związane z historią miasta, pszczelarstwem i kulturą ludową.
  • Park Miejski - to malowniczy park położony w centrum miasta, nad stawem Kościuszki. Park ma wiele drzew, kwiatów i ławek do odpoczynku. W parku znajduje się też pomnik Tadeusza Kościuszki - bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News