Kolejne już miasteczko na Warmii i Mazurach, które polecamy Wam odwiedzić podczas kamperowych wypraw w tym regionie Polski. To urokliwe miasto ma swoją historię, którą warto poznać oraz piękne zabytki do zwiedzania.
Trochę historii Bisztynka
Miasto na Warmii założone został na obszarze istniejącej od 1346 roku wsi Strowangen. Prawa miejskie uzyskało w 1385 r. Bisztynek ucierpiał podczas wojen polsko-krzyżackich. W 1478 roku miasto zostało zajęte przez wojska polskie i zniszczone.
Bisztynek nie posiadał fortyfikacji obronnych, dlatego biskup Tungen podjął decyzję o likwidacji miasta. Mieszczanie się z tym nie pogodzili i 5 marca 1481 roku miało miejsce ponowienie aktu lokacyjnego i potwierdzenie w nim dotychczasowych przywilejów. Budowę umocnień ukończono przed rokiem 1519.
Obecnie jedynym zachowanym elementem miejskich fortyfikacji jest Brama Lidzbarska, wzniesiona na przełomie XV i XVI wieku. W okresie międzywojennym mieściła się tu biblioteka i dom kultury. W latach 50-tych XX wieku została odrestaurowana po zniszczeniach II wojny światowej.
Co warto zobaczyć w Bisztynku?
Kościół farny pw. św. Macieja Apostoła i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa - obecnie jest trójnawową halą o ośmiu przęsłach w stylu późnego baroku. Ołtarz główny jest w stylu rokokowym, a wykonany został przez Chrystiana Bernarda Schmidta z Reszla. Dziełem tego samego artysty są ołtarze boczne kończące nawę południową i północną oraz ołtarze boczne przy czwartej parze filarów. W kościele znajduje się gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z drugiej połowy XIV w. W ścianie północnej kościoła znajduje się kamienna tablica z herbem biskupa Szembeka z datą 1739. Z obrazów w kościele na uwagę zasługuje portret Ignacego Krasickiego oraz dziewięć obrazów Apostołów. Ozdobą obejścia kościelnego są rzeźby postaci (naturalnej wielkości) dwunastu Apostołów ustawione na otaczającym kościół murze.
Brama Lidzbarska - jest jedyną zachowaną bramą z niegdyś istniejących trzech bram miejskich w Bisztynku. Wybudowana została w latach 1481–1547. Brama ta ok. 1780 została obniżona i przebudowana w stylu barokowym. późnobarokowe szczyty są najprawdopodobniej projektu Ernesta Mazura.Kościół cmentarny pw. św. Michała Archanioła z lat 1618–1632, z dobudowaną wieżą i zakrystią w 1892 r., plebania pseudogotycka z końca XIX w., kościół poewangelicki z II poł. XIX w. w odbudowie po zniszczeniach z lat 70. XX wieku, kamieniczki z XIX i XX w., spichlerz z XVIII wieku.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!