artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła
  fot. Wikipedia Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła

Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła

Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła to miejsce, które na pewno warto odwiedzić. Placówka oferuje interaktywne podejście do zapoznania się z ginącymi już zawodami. W tym muzeum nie tylko obejrzysz wiele ciekawych eksponatów, ale też samodzielnie przygotujesz potrawy lub...ulepisz garnki.

Ta niezwykła placówka muzealna mieści się w budynku z początku XX wieku - to szkoła w Uhercach Mineralnych. Odwiedzając to muzeum każdy będzie mógł samodzielnie wykonać garnek, własnoręcznie napisać pozdrowienia według zasad przedwojennej kaligrafii czy nawet nauczyć się wypiekać tradycyjne proziaki wwykorzystując wiejski piec.

Na prawie 400 m2 powierzchni można zapoznać się z ginącymi już dziś zawodami. Przed warsztatami hologramowe postaci  dziewczynki i jej dziadka opowiedzą turystom o dawnej szkole, ginących zawodach i Bieszczadach z czasów, kiedy na tych terenach żyli w zgodzie katolicy, grekokatolicy i żydzi.

Na strychu budynku natomiast obejrzymy wnętrze dawnego mieszkania wiejskiego nauczyciela.

W każdej z klas znajdują się aplikacje, które pomogą sprawdzić wiedzę dotyczącą regionu, wysłać elektroniczną pocztówkę z pozdrowieniami do najbliższych, fotoplastikony, żywe zdjęcia, okno 3D oraz beczka śmiechu.

Na parterze szkoły, w trzech rzemieślniczych pracowniach: garncarskiej, kaligrafii oraz piekarni odbywają się zajęcia warsztatowe. Uczestnicy lekcji mogą samodzielnie, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów upiec tradycyjne proziaki – bułeczki na sodzie, wykonać gliniany garnek oraz siedząc w stylowych przedwojennych ławach spróbować swoich sił w kaligrafii. 

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy