artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Bielsko-Biała – „Mały Wiedeń”
  fot. Wikipedia Bielsko-Biała – „Mały Wiedeń”

Bielsko-Biała – „Mały Wiedeń”

Czas czytania 6 minut

Malowniczo położone miasto u stóp Beskidu Małego oraz Śląskiego ma za sobą ponad 700 lat historii obfitującej w wydarzenia, zarówno wojenne jak i kulturalne. Bielsko-Biała to tygiel wielu kultur, gdyż zamieszkiwali je zarówno Polacy jak i Niemcy, Czesi i Żydzi. Warto je odwiedzić ze względu na wielość atrakcji, praktycznie dla każdego turysty.

W tym artykule przedstawiamy Wam kilka miejsc, które warto zwiedzić w Bielsko-Białej jeśli dotrzecie tu podczas kamperowych wypraw.

Bielsko-Biała jest znana z bogatej historii i architektury. W centrum miasta znajduje się zabytkowy rynek z ratuszem i kamienicami z różnych epok. Można tu podziwiać piękne fasady, balkony i detale. W pobliżu rynku znajdują się także inne zabytki, takie jak katedra św. Mikołaja, kościół ewangelicki, teatr Polski czy pałac Sułkowskich.

Otoczone jest przez Beskid Śląski i Beskid Mały, które oferują wiele szlaków turystycznych i rowerowych. Z miasta można wyruszyć na wycieczkę na Szyndzielnię, Klimczok, Magurkę Wilkowicką czy Błatnią. Z górskich szczytów rozpościera się piękny widok na panoramę miasta i okolic. W Bielsko-Białej znajduje się także kolejka linowa na Szyndzielnię, która jest jedną z najstarszych w Polsce.

Bielsko-Biała to również miasto kultury i sztuki. Można tu znaleźć wiele galerii, muzeów, kin i teatrów. Jednym z najciekawszych miejsc jest Muzeum Techniki i Włókiennictwa, które prezentuje historię rozwoju przemysłu w regionie. Obejrzymy tu maszyny, narzędzia, wyroby i dokumenty związane z włókiennictwem, motoryzacją, lotnictwem i energetyką. Innym ciekawym miejscem jest Muzeum Zabawek i Zabawy, które gromadzi kolekcję zabawek z różnych krajów i epok. Można tu podziwiać lalki, misie, samochody, gry i wiele innych.

ReklamaBielsko-Biała – „Mały Wiedeń” 1
Bielsko-Biała to także miasto sportu i rekreacji. Można tu uprawiać różne dyscypliny sportowe, takie jak narciarstwo, snowboard, paralotniarstwo, żeglarstwo czy golf. W mieście znajdują się liczne obiekty sportowe, takie jak stadiony, hale, baseny czy lodowiska. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Ośrodek Sportu i Rekreacji „Dębowiec”, który oferuje stoki narciarskie, trasy biegowe, tor saneczkowy, ściankę wspinaczkową i wiele innych atrakcji.

Jeśli już dotrzecie kamperem do tego miasta, przedstawiamy Wam kilka ciekawych lokalizacji, które koniecznie warto odwiedzić.

Rynek w Bielsku

Rynek w Bielsku to serce starego miasta, które powstało z połączenia dwóch odrębnych osad: Bielska i Białej. Rynek jest otoczony zabytkowymi kamienicami, wśród których wyróżnia się „Patria” - neorenesansowa kamienica narożna zwieńczona zegarem i herbem miasta. Na rynku znajduje się również „Ratusz” - neorenesansowy budynek z 1897 roku, który był siedzibą Komunalnej Kasy Oszczędnościowej oraz władz miejskich Białej. Ratusz posiada ciekawy wyróżnik - bogato zdobioną iglicę z hełmem i wieżyczkami na bokach. Na rynku można również podziwiać „Aptekę Pod Jeleniem” - najstarszą aptekę bielską, założoną w 1775 roku, która posiada drewniane wyposażenie wnętrz i wystawę starych przyrządów aptecznych.


Katedra św. Mikołaja

Katedra św. Mikołaja to najstarszy kościół w Bielsku-Białej, który pochodzi z XIII wieku. Kościół jest zbudowany w stylu gotyckim, z późniejszymi elementami barokowymi i klasycystycznymi. Wewnątrz katedry można podziwiać bogate wyposażenie artystyczne, takie jak ołtarze, obrazy, rzeźby i organy. W katedrze znajduje się również kaplica grobowa książąt Sułkowskich - rodzinny nekropolia władców Bielska.

ReklamaBielsko-Biała – „Mały Wiedeń” 2
Zamek Książąt Sułkowskich

Zamek Książąt Sułkowskich to dawna rezydencja książęca, która wznosi się na skarpie Wzgórza Miejskiego. Zamek powstał w XIV wieku jako warownia strzegąca szlaku handlowego z Krakowa do Cieszyna. W XVI wieku zamek został przebudowany na renesansowy pałac, a w XIX wieku na neogotycki zameczek. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Historycznego, które prezentuje wystawy dotyczące historii miasta i regionu.


Teatr Polski

Teatr Polski to jeden z najpiękniejszych teatrów w Polsce, który został wzniesiony w 1890 roku według projektu wiedeńskiego architekta Emila von Forstera. Teatr wzorowano na teatrach Wiednia i Budapesztu, a jego fasada ozdobiona jest motywem łuku triumfalnego i posągami Apolla, Melpomeny i Talli. W środku budynku, który jest utrzymany w czerwieni zachowała się kurtyna z 1890 roku przedstawiająca taniec nimf. Teatr Polski jest miejscem wielu spektakli teatralnych, koncertów i festiwali.

Dom Tkacza

Dom Tkacza to rekonstrukcja XVIII-wiecznego budynku, typowego dla przedmieść dawnego Bielska. Dom Tkacza jest częścią Muzeum Techniki i Włókiennictwa, które prezentuje historię rozwoju przemysłu włókienniczego w Bielsku-Białej i okolicy. W Domu Tkacza można zobaczyć wnętrze warsztatu tkackiego i pomieszczenia mieszkalne z końca XIX wieku.

Budynek Poczty Głównej

Budynek Poczty Głównej to imponujący gmach z 1898 roku, zbudowany według typowego wzorca austriackich gmachów pocztowych. Budynek posiada charakterystyczną wysoką kopułę z czynnym zegarem, a jego fasada jest ozdobiona herbami miast, z którymi Bielsko-Biała miała połączenia pocztowe. W budynku Poczty Głównej mieści się również Muzeum Poczty i Telekomunikacji, które prezentuje historię komunikacji na Śląsku.

Muzeum Techniki i Włókiennictwa

To największe muzeum tego typu w Polsce, prezentujące historię rozwoju przemysłu włókienniczego i maszynowego w regionie. Muzeum mieści się w zabytkowej fabryce sukna z XIX wieku i oferuje ciekawe wystawy, pokazy i warsztaty.


Szyndzielnia

To popularny szczyt w Beskidzie Śląskim, na który można wjechać kolejką linową lub pieszo. Z wierzchołka można podziwiać malownicze krajobrazy Beskidów i Tatrzanskiego Parku Narodowego. Na Szyndzielni znajduje się schronisko turystyczne, restauracja i punkt widokowy.


Muzeum Pojazdów Zabytkowych i Techniki Motoryzacyjnej

To muzeum poświęcone historii motoryzacji i kolekcjonowaniu pojazdów zabytkowych. Muzeum prezentuje ponad 200 eksponatów, w tym samochody, motocykle, rowery i maszyny rolnicze z różnych epok i krajów. Muzeum organizuje również imprezy tematyczne, pokazy i rajdy.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News