artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 05.05-05.06 Sebastian
Biała Podlaska – miasto Radziwiłłów
  fot. Wikipedia Biała Podlaska – miasto Radziwiłłów

Biała Podlaska – miasto Radziwiłłów

Biała Podlaska to należące niegdyś do Radziwiłłów miasto kojarzone przede wszystkim z okazałym zespołem zamkowym z XVII-XVIII w. i doliną rzeki Krzny, malowniczego dopływu Bugu.

Biała Podlaska to średniej wielkości 60-tysięczne miasto leżące w południowo-wschodnim zakątku Polski w województwie lubelskim. Położone nad trzema rzekami: Klukówką, Rudką i Krzną posiada książęcy rodowód. Z Białej Podlaskiej jest tylko jeden krok na Białoruś, więc można się w tym mieście spotkać z elementami tej wschodniej kultury. Najbliżej leżącym dużym miastem nie jest żadna z polskich aglomeracji, lecz Terespol oddalony o 34 km.

Odwiedzających to miasto zainteresuje z pewnością Muzeum Południowego Podlasia, prezentujące zbiory twórczości Bazylego Albiczuka oraz jedną z największych w Polsce kolekcji ikon rosyjskich pochodzących z XVII-XIX wieku.

Stolica Południowego Podlasia jest doskonałym miejscem dla poszukujących zabytków architektonicznych i zainteresowanych historią.

Do najciekawszych należą:

Brama Wjazdowa, która prowadziła do zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów. Została wzniesiona w XVII wieku staraniem Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej. Fasada bramy komponowana była na wzór łuku tryumfalnego.

Budynek dawnej Akademii Bialskiej pochodzi z 1628 roku. Akademia wykształciła wielu sławnych ludzi, m.in. Józefa Ignacego Kraszewskiego, powstańców styczniowych - Romana Rogińskiego i księdza Stanisława Brzóskę. Ze szkołą związani byli również Stefan Żeromski i Julian Ursyn Niemcewicz. Obecnie w dawnej akademii mieści się Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego.

Bardzo ciekawym obiektem architektonicznym jest kościół pw. św. Anny, który został wzniesiony w latach 1597-1602, w oparciu o fundamenty zboru ariańskiego. Znajdująca się w świątyni kaplica pod wezwaniem św. Jana Kantego z 1625 r., uważana jest za jedno z najcenniejszych dzieł renesansowych na Podlasiu.

Warto także zwiedzić wybudowany w latach 1673-87 kościół pw. św. Antoniego i klasztor braci mniejszych kapucynów, którego powstanie datuje się na lata 1687-92.

Poza Radziwiłłami w Białej Podlaskiej liczne ślady swojej bytności pozostawili Żydzi.

Znajduje się tu między innymi zbudowana na przełomie XIX i XX wieku synagoga oraz XVIII-wieczny żydowski cmentarz. Z początków XX wieku pochodzi ciekawy w swoim kształcie budynek dworca kolejowego. Warto też zajrzeć na ulice: Kolejową, Narutowicza i Zieloną, gdzie pozostało kilka pięknych drewnianych willi oraz obejrzeć kamieniczki z końca XIX i początku XX w. przy Placu Wolności i innych uliczkach w centrum. W Białej Podlaskiej jest też kilka ładnych pomników, w tym pomnik Józefa Ignacego Kraszewskiego, który był z tym miastem związany.

Sama Biała Podlaska jest miastem ciekawym i dość spokojnym, jednak dla osób, które są aktywne i nie lubią siedzieć w jednym miejscu miasto proponuje również zwiedzanie okolic, które są doskonale przystosowane do uprawiania aktywnej turystyki. Znajduje się tu między innymi Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”, szczególnie ważny z uwagi na to, że Bug jest ostatnią nietkniętą ręką człowieka rzeką w Europie.

Dziki i piękny Bug może być wykorzystany do spływów kajakami lub tratwami. Niezapomnianym przeżyciem może być też spływ kajakowy Krzną, wzdłuż której znajduje się kilka stanic wodnych. Okolice Białej Podlaskiej to również raj dla rowerzystów oraz miłośników jazdy konnej.

Po drodze można odwiedzić malownicze wioski, pełne interesujących historycznie miejsc, kościołów, cerkwi, dworków, pałaców i tradycyjnej wsi podlaskiej. Znajdują się tu też takie zabytki, jak sanktuaria Maryjne w Kodniu i Leśnej Podlaskiej, cerkiew unicka w Kostomłotach, zespół cerkiewno-klasztorny w Jabłecznej oraz stary cmentarz tatarski w Studziance.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!