artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord caravanssalon mtp ZLOT 06.07-23.10 Sebastian
Biała Podlaska – miasto Radziwiłłów
  fot. Wikipedia Biała Podlaska – miasto Radziwiłłów

Biała Podlaska – miasto Radziwiłłów

Biała Podlaska - romantyczna siedziba znanego w Polsce rodu Radziwiłłów. Możemy teraz zobaczyć pozostałości ich "rodowego gniazda", przede wszystkim okazały zespół zamkowy z XVII-XVIII w. To miasto koniecznie powinniście odwiedzić, jeśli podróżujecie kamperem po wschodniej Polsce.

Biała Podlaska to przepiękne miasto województwa lubelskiego. Malowniczo położone nad trzema rzekami: Klukówką, Rudką i Krzną. Z Białej Podlaskiej bardzo blisko jest na Białoruś, więc możemy się tu spotkać z elementami wschodniej kultury.

Miłośnicy sztuki i kultury powinni odwiedzić Muzeum Południowego Podlasia, prezentujące zbiory twórczości Bazylego Albiczuka oraz jedną z największych w Polsce kolekcji ikon rosyjskich pochodzących z XVII-XIX wieku.

Same miasto również oferuje wiele ciekawych, przepięknych budynków. W końcu było siedzibą jednego z największych rodów w Polsce i na Litwie.

Już sama Brama Wjazdowa, która prowadziła do zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów robi niezwykłe wrażenie. Została wybudowana w XVII wieku staraniem Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej. Utworzoną ją na wzór łuku tryumfalnego.

Budynek dawnej Akademii Bialskiej pochodzi z 1628 roku. Akademia wykształciła wielu sławnych ludzi, m.in. Józefa Ignacego Kraszewskiego, powstańców styczniowych - Romana Rogińskiego i księdza Stanisława Brzóskę. Ze szkołą związani byli również Stefan Żeromski i Julian Ursyn Niemcewicz. Obecnie mieści się tu Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Bardzo ciekawym obiektem architektonicznym jest kościół pw. św. Anny, który powstał w latach 1597-160. Wykorzystano tu fundamenty dawnego zboru ariańskiego. W świątyni znajduje się kaplica pod wezwaniem św. Jana Kantego z 1625 r. Jest jednym z najcenniejszych dzieł renesansowych w Polsce.

W Białej Podlaskiej znajdziemy również liczne ślady życia i działalności społeczności żydowskiej. Możemy odwiedzić zbudowaną na przełomie XIX i XX wieku synagogę oraz XVIII-wieczny żydowski cmentarz.

Jeśli obejrzeliście już wszystkie wspaniałe zabytki Białej Podlaskiej, koniecznie ruszcie na penetrację najbliższego regionu – nie będziecie się tu nudzili.

Znajduje się tu między innymi Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”. Niezapomnianym przeżyciem będzie spływ kajakowy Krzną, na trasie znajduje się kilka stanic wodnych. Okolice Białej Podlaskiej to również wspaniałe tereny dla rowerzystów oraz miłośników jazdy konnej.

Po drodze można odwiedzić malownicze wioski, gdzie ulokowane są również przepiękne, niewielkie  kościoły, cerkwie, dworki czy pałacyki.

Na rasach rowerowych znajdziemy również takie zabytki jak sanktuaria Maryjne w Kodniu i Leśnej Podlaskiej, cerkiew unicka w Kostomłotach, zespół cerkiewno-klasztorny w Jabłecznej oraz stary cmentarz tatarski w Studziance.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!