artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Bazylika św. Jana w Toruniu
  fot. wikipedia.org Bazylika św. Jana w Toruniu

Bazylika św. Jana w Toruniu

Czas czytania 4 minuty

Bazylika św. Jana w Toruniu to jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków gotyckiej architektury w Polsce. Została zbudowana w latach 1300-1500 jako kościół parafialny dla mieszkańców Starego Miasta. W 1935 roku otrzymała tytuł bazyliki mniejszej od papieża Piusa XI. Obecnie jest to siedziba parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

Pierwszy kościół na tym miejscu powstał już w XIII wieku, ale nie zachował się do naszych czasów. Obecna bazylika została zbudowana w XIV i XV wieku przez mistrzów z Niemiec i Czech.

Bazylika ma trójnawowy układ z prezbiterium zamkniętym wielobocznie i wieżą na fasadzie zachodniej. Wnętrze jest bogato zdobione malowidłami, rzeźbami, witrażami i zabytkowym wyposażeniem. Wśród najcenniejszych elementów znajdują się: gotycki ołtarz główny z XV wieku, barokowa ambona z XVIII wieku, renesansowy nagrobek biskupa Jana Dantyszka z XVI wieku i gotycka chrzcielnica z XIV wieku.

Świątynia w Toruniu jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także świadkiem ważnych wydarzeń historycznych i kulturalnych. Tutaj odbywały się koronacje królewskie, sejmy, uroczystości patriotyczne i koncerty muzyki organowej. Bazylika jest również miejscem spoczynku wielu znanych osobistości, takich jak: Mikołaj Kopernik, Jan Olbracht, Anna Jagiellonka czy Jan Zamoyski.

Bazylika św. Jana w Toruniu to perła gotyku nad Wisłą, która zachwyca swoim pięknem i historią. Zapraszamy do jej zwiedzania i poznawania jej tajemnic.

ReklamaBazylika św. Jana w Toruniu 1
 

Co można obejrzeć w Bazylice św. Jana w Toruniu?

Tuba Dei - największy średniowieczny dzwon w Polsce, odlany w 1500 roku, ważący ponad 7 ton i mający ponad 2 metry średnicy. Dzwon bije tylko przy szczególnych okazjach, a jego dźwięk słychać na odległość kilku kilometrów.

Popiersie Mojżesza - gotycka rzeźba z około 1390 roku, przedstawiająca proroka z rogami na głowie, symbolizującymi promienie Bożej chwały. Rzeźba jest umieszczona na filarze przy wejściu do prezbiterium.

Piękna Madonna - gotycka rzeźba z około 1390 roku, przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem na ręku. Rzeźba jest umieszczona na filarze naprzeciwko popiersia Mojżesza. Oryginał znajduje się w Muzeum Diecezjalnym, a w kościele jest kopia.

Malowidła ścienne - zachowane fragmenty polichromii z XIV i XV wieku, przedstawiające sceny z życia Chrystusa, Maryi i świętych. Najstarsze malowidło to tzw. „Sąd Ostateczny” z około 1380 roku, znajdujące się na północnej ścianie prezbiterium.

Ołtarz główny - barokowy ołtarz z XVIII wieku, ozdobiony obrazami przedstawiającymi patronów kościoła: św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelistę oraz Matkę Bożą Niepokalaną i św. Stanisława Kostkę.

Organy - neogotyckie organy z XIX wieku, mające 40 głosów i 3 manuały. Organy są często wykorzystywane do koncertów muzyki organowej i chóralnej.

Wieża Bazyliki św. Jana

Wieża bazyliki ma 52 metry wysokości i jest jednym z symboli Torunia. Z wieży roztacza się piękny widok na miasto i rzekę Wisłę. Wieża jest udostępniona dla zwiedzających od maja do września, codziennie od 10 do 18 (w niedziele od 13). Aby wejść na wieżę, trzeba pokonać ponad 200 schodów.

ReklamaBazylika św. Jana w Toruniu 2
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News