Niewiele mamy w naszym kraju zabytków, które powstały w czasach piastowskich. Budowle romańskie szybko zostały zastąpione stylem gotyckim. Tym bardziej warto podczas podróży kamperem po Polsce zajrzeć do Bolesławca, gdzie obejrzymy pozostałości dawnej, piastowskiej twierdzy.
Niewielki Bolesławiec znajduje się na Śląsku, niedaleko Legnicy i Wrocławia. Podczas podróży kamperem po tym regionie kraju, koniecznie zajrzyjcie do tego starego, historycznego miasteczka.
W mieście koniecznie obejrzyjcie zabytkową basztę, która razem z pozostałościami zamku króla Kazimierza Wielkiego ulokowana jest w pięknej okolicy zieleni w dolinie rzeki Prosny.
Osada Bolesławiec powstała w tym miejscu w roku 1266. Decyzję o tym podjął piastowski książę Bolesław Pobożny, książę ziemi kaliskiej podczas rozbicia dzielnicowego.
Już dwa lata później, w 1268 roku powstał w Bolesławcu drewniany zamek. Ten jednak nie przetrwał do dziś. Natomiast w jego miejscu wybudowano w latach 1335 – 1338 zamek kamienny. To stało się już za sprawą króla Kazimierza Wielkiego. Jednak do czasów obecnych przetrwały jego ruiny, które można zwiedzać.
Warto wiedzieć, że w dawnych czasach Bolesławiec odgrywał niezwykle ważne ze strategicznego punktu widzenia znaczenie. Położenie osady doceniali polscy królowie: Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. Wzgórze zamkowe otoczone jest pozostałościami dawnego muru. Jest tu również zachowany fragment bramy wjazdowej.
Baszta w Bolesławcu znajduje się po prawej stronie rzeki Prosny. Widok jest niecodzienny, ponieważ pośród nadrzecznych łąk wznosi ośmioboczna baszta o wysokości 22 metrów. Została wybudowana za czasów rządów księcia Władysława Opolczyka.
Basztę, podobnie jak zamek, można zwiedzać. Na poszczególne kondygnacje, wewnątrz zabytkowego budynku obronnego, prowadzą schody wolnostojące i częściowo zachowane wewnątrz muru baszty. Obiekt pochodzi z XIV wieku, a jego mur ma około 3 m szerokości.Jeśli dotrzecie na szczyt baszty, to z jej góry rozciąga się wspaniały widok na pobliskie pola, łąki oraz wioski. Baszta w Bolesławcu wpisana została do rejestru zabytków.
Tuż obok ruin zamku możemy obejrzeć stałą wystawę ekspozycyjną znalezisk archeologicznych wydobytych przez archeologów Polskiej Akademii Nauk w Łodzi podczas badań archeologicznych prowadzonych tutaj w latach 70-tych XX wieku. Obejrzymy tu szereg różnych eksponatów wydobytych z ziemi w tym wiele przedmiotów codziennego użytku, fragmenty kafli pieców, elementy broni, części i pozostałości narzędzi.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!