artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Zapach stęchlizny i wilgoci

Zapach stęchlizny i wilgoci

Czas czytania 5 minut

Brzydki zapach stęchlizny i wilgoci oznacza zazwyczaj, że do wnętrza pojazdu przedostaje się woda. Zawilgocone materiały tapicerskie mogą stanowić pożywkę dla rozwoju grzybów oraz zarodników, a mokre dywaniki czy gąbki foteli przyspieszają korozję elementów metalowych pojazdu, w tym również podłogi.

Zawilgocone elementy wewnątrz samochodu to utrapienie podczas zimowych podróży. Ryzyko to jest dobrze znane fanom caravaningu. W nawet najbardziej zadbanym samochodzie potrafi dojść do nieoczekiwanej usterki. A skoro częstym symptomem jest nietypowy zapach, to warto zwracać uwagę na to, jaka woń pojawia się w kabinie bądź na zewnątrz pojazdu. Można w ten sposób uniknąć poważniejszych konsekwencji, w tym nawet samozapłonu auta.

Dziwne zapachy z auta – jakie awarie zwiastują? Sprawny samochód zazwyczaj nie emituje nietypowych zapachów. Jeśli te się nasilają, oznacza to, że mogło dojść do awarii w pojeździe. Mechanicy sieci Q Service Castrol podpowiadają, jak właściwie je rozpoznać i co robić w przypadku ich wystąpienia.

Zapach spalin w kabinie – zweryfikuj stan układu wydechowego

Pojawiający się brzydki, nieprzyjemny i uciążliwy zapach spalin wewnątrz pojazdu może być spowodowany nieszczelną rurą wydechową. Inna z przyczyn związana jest z pojawieniem się korozji na elementach układu wydechowego (np. rurze, puszkach tłumików, zużytych plecionkach i pęknięciach kolektora). Samochód z nieszczelnym układem wydechowym nie przejdzie pozytywnie badania technicznego pojazdu.

ReklamaZapach stęchlizny i wilgoci  1
Jak wydłużyć żywotność układu wydechowego? W tym przypadku użytkownik ma niestety na to niewielki wpływ. Trzeba jednak pamiętać o tym, że elementy wydechu najszybciej korodują w samochodach użytkowanych głównie na krótkich dystansach w ruchu miejskim. Częste zmiany temperatur – nagrzewanie się i chłodzenie układu wydechowego – skraca jego żywotność.

W wydechu samochodu gromadzi się też para wodna, która powoduje korozję elementów układu. Co jeszcze można zrobić oprócz unikania jazdy na krótkich dystansach? Między innymi ostrożnie pokonywać progi zwalniające, garby bądź inne ubytki w jezdni, ze względu na to, że wydech samochodu jest narażony na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne.

Zapach palonego plastiku bądź gumy – sprawdź elektrykę pojazdu

Nieodpowiednio zadbane i mokre części auta mogą stać się też źródłem problemów z elektryką (zwarcia, zaśniedziałe styki itd.). By rozwiązać problem, należy przede wszystkim zlokalizować źródło przecieku. Zazwyczaj pojawia się przy uszczelkach szyb i szyberdachu, drzwi, klapy bagażnika bądź anteny. W starszych samochodach dochodzą do tego dziury w podwoziu. Natomiast nieprzyjemny odór pleśni, który odczuwany jest zazwyczaj po włączeniu klimatyzacji, może świadczyć o zanieczyszczonych kanałach wentylacyjnych i konieczności wymiany filtra kabinowego.

W przypadku mocnej woni palonego plastiku lub gumy, należy sprawdzić instalację elektryczną w samochodzie. Bardzo prawdopodobne, że jeden z jej elementów mógł ulec zwarciu. Reakcja powinna być natychmiastowa – nawet niewielkie spięcie może spowodować, że naprawa pojazdu okaże się kosztowna.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Zapach paliwa lub oleju – spójrz, czy nic nie kapie

Jedną z przyczyn zapachu paliwa lub oleju może być nieszczelny układ zasilania bądź smarowania silnika, a często też sam wyciek paliwa. Olej bądź inne płyny kapiące na rozgrzane elementy układu wydechowego mogą doprowadzić do samozapłonu samochodu. Zapach paliwa może być także symptomem wielu innych awarii. Świadczy o usterkach układu odpowietrzania zbiornika, dziurze w przewodzie łączącym bak z korkiem, jak również powstałym otworze w samym baku. Każdy z powyższych defektów może zagrażać kierowcy i pasażerom, dlatego należy go możliwie szybko usunąć.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak nie doprowadzać do tego typu sytuacji? Aby uchronić pojazd przed poważniejszymi w skutkach awariami, warto zadbać o regularne przeglądy auta w serwisie i sygnalizować mechanikom wszelkie niepokojące objawy, w tym podejrzane zapachy.

- Nieprzyjemne zapachy, tak jak i nadmiernie parujące szyby mogą świadczyć o niesprawnym filtrze kabinowym. Zaleca się jego wymianę po przejechaniu 15 000 km lub raz w roku. Nowoczesne filtry, takie jak antybakteryjne i antywirusowe Bosch FILTER+, dodatkowo chronią zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów, nie wpuszczając do auta szkodliwych gazów i cząstek smogu. W tym szczególnie ważna jest ochrona przed pyłem zawieszonym PM 2,5, którego cząsteczki są tak drobne, że przenikają przez płuca do krwiobiegu. Tylko regularnie sprawdzając stan samochodu i filtra kabinowego, kierowca może mieć pewność, że podróż jego pojazdem jest komfortowa i w pełni bezpieczna - stwierdza Natalia Przegalińska z firmy Bosch, Partnera marki sieci warsztatów samochodowych Q Service Castrol.

Tu odnotujmy. Oprócz regularnej wymiany filtra kabinowego i serwisu klimatyzacji, warto również raz na rok przeprowadzić ozonowanie wnętrza.Usługę ozonowania wnętrza pojazdu i dezynfekcji zrealizujemy oczywiście w warsztatach samochodowych.

Fot. wsop.pl


Rafał Dobrowolski28.11.2022
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News