Może się wydawać, że czynność mająca na celu tankowanie wody do kampera lub przyczepy kempingowej jest tak prozaiczna, że nie ma o czym pisać. I tak i nie. Osoby początkujące w tej formie podróżowania nie zawsze wiedzą co warto zabrać na pokład swojego pojazdu kempingowego, a już na pewno nie zwrócą uwagi na przykre niespodzianki, które mogą czyhać przy słupku serwisowym.
Dobre przygotowanie do zatankowania wody w trasie może zaoszczędzić sporo nerwów i kłopotów. Kluczowe jest posiadanie odpowiednich akcesoriów, które ułatwią napełnianie zbiornika wodą i zapobiegną nieprzyjemnym sytuacjom. Poniżej znajdziecie rozwiązania, które trzeba rozważyć, wyposażając pojazd przed podróżą.
Warto zainwestować w dobrej jakości wąż, zwracając przy zakupie uwagę na to, czy posiada on dopuszczenie do wody pitnej. Co prawda mnóstwo caravaningowców korzysta ze zwykłych, ogrodowych węży dostępnych na rynku i mają się dobrze, więc nie można popadać w paranoję, niemniej różnie z jakością bywa. Czasami odraża sam zapach materiału, z którego wąż jest wykonany, a co dopiero wyobrazić sobie zasilanie nim zbiornika wody pitnej w pojeździe. Tutaj każdy musi zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Dobry wąż to podstawa wygody tankowania. Bęben nie pozwoli na splątanie i jest wygodniejszy w przechowywaniu.
Posiadanie własnego węża gwarantuje nie tylko niezależność, ale i bezpieczeństwo. Dlaczego to takie ważne? Na pewno wiele razy spotkacie się z sytuacją, gdy wąż będzie dopięty do słupka serwisowego albo wiszący gdzieś w pobliżu stanowiska. Można z niego skorzystać, ale nigdy nie wiadomo, ile czasu stała w nim woda i jakie drobnoustroje wewnątrz zamieszkały. Nie chcą rozwijać swojego sprzętu lepiej przepuścić trochę wody, aby pozbyć się z węża tej zastałej. Mało tego, kilka razy zdarzyło mi się widzieć, jak użytkownicy robiący serwis pojazdu wkładali końcówkę węża mającego służyć wyłącznie tankowaniu wody do kasety toalety chemicznej, aby ją przepłukać!
Wężem do napełniania zbiorników nie płuczemy kaset WC
Węże służące do tego celu są zwykle krótkie, a na profesjonalnie przygotowanych stanowiskach znajdziecie odpowiednie oznaczenia.
Ten krótki wężyk służy do płukania kasety WC.
Korzystając z własnego węża prędzej czy później napotkacie na problem z podłączeniem go do wylewki czy zaworu, z którego pobiera się wodę do zbiornika kampera lub przyczepy. Aby uniknąć takiego rodzaju niespodzianek, warto zaopatrzyć się w zestaw niedrogich końcówek i redukcji, które umożliwią podłączenie węża do różnych typów wylewek i zaworów. Na rynku dostępne są nawet uniwersalne zestawy, które zawierają różne rodzaje adapterów, umożliwiające elastyczne korzystanie z wody w różnych miejscach.
Końcówek i redukcji nigdy za wiele. Wylewki bywają różne.
Gdy przyjdzie Wam pobierać wodę w miejscu, które nie posiada wylewek gwintowanych, można sobie poradzić na dwa sposoby. Pierwszy to tego typu zaciskane przyłącze, które umożliwi podłączenie węża do większości wylewek stosowanych nad zlewami i umywalkami.
Caravaningowcy, którzy często dobierają zapas wody do zbiorników przenośnych korzystają niekiedy z takiego węża do napełniania zbiornika AquaRoll, rodem z wysp brytyjskich.
Gniazda tankowania wody są rozwiązane różnorako, ale najczęściej stosowanym jest takie, zamykane na klucz. Po zdjęciu korka można wąż wsunąć do środka.
Aby nie zafundować sobie prysznica, gdy wąż wysunie się pod ciśnieniem z gniazda, można się zabezpieczyć i dokupić korek - adapter wlewu wody Heoswater, który znacznie ułatwi proces tankowania.Taki dostęp do wlewu wody ulokowany wewnątrz schowka można spotkać rzadziej.
Tutaj obsługa jest nieco bardziej kłopotliwa, bowiem trzeba uważać, aby nie rozlewać wody. Wszystkie węże, końcówki, redukcje to komfort i wygoda, ale pamiętajcie, że od lat doskonale zastępuje je…konewka. W razie potrzeby sprawnie uzupełnicie nią brakującą wodę.
Gdzie zatankować wodę?
Pobranie wody do pojazdy w trakcie podróży nie zawsze jest łatwe. Dobrze jest posługiwać się popularnymi aplikacjami, w których użytkownicy sami nanoszą na mapie takie miejscówki i oceniają te już istniejące. Sposobów jest kilka:
Miejscówek umożliwiających zatankowanie wody, a nawet pełny serwis kampera przybywa.
Niezależnie od wybranej metody tankowania świeżej wody pamiętajcie też, by zawsze dbać o czystość zbiorników na wodę oraz miejsc, które mają służyć nam wszystkim do jej poboru. Te jakże proste zasady zachowania porządku sprawią, że uzupełnianie zapasu wody stanie się proste i przyjemne, niezależnie od warunków, jakie napotkacie po drodze.