artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - ACSI
Camping w lesie - który wybrać, jak biwakować?
Camping w lesie - który wybrać, jak biwakować?

Camping w lesie. Który wybrać, jak biwakować?

Czas czytania 6 minut

Camping w lesie to wspaniała okazja do szybkiej regeneracji sił i wypoczynku na łonie natury. Dlaczego? Bo to samo zdrowie. Już 20 minut przebywania w lesie wystarczy, by znacząco obniżyć poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu. A wiedzieliście, że spędzanie czasu w lesie zwiększa też zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność nawet o 50%? To dlatego, że w tak przyjemnym otoczeniu używamy tzw. uwagi mimowolnej, która nie wymaga od nas wysiłku, więc w tym czasie nasz umysł odpoczywa. I ostatnia już ciekawostka ze świata „medycyny leśnej” – jony ujemne znajdujące się w leśnym powietrzu działają orzeźwiająco i pobudzająco, zapewniając tym samym dobre samopoczucie.

Takie teorie o zdrowotnych aspektach spędzania czasu w lasach podają nam Lasy Państwowe, powołując się na naukowe doniesienia. I to raczej nikogo dziwić nie może – w lesie jest po prostu przyjemnie. Tak po prostu, obiektywnie. Bo cisza, bo przyroda, bo śpiew ptaków. Dlatego zachęcamy do zamieszkania w lesie. Choćby na kilka dni! 

Camping w lesie

Spis treści

Camping czy biwak „na dziko”? 

Czy lepiej zatrzymać się na campingu, czy nocować w lesie „na dziko”? To kwestia indywidualnych potrzeb. Oba rozwiązania są możliwe. 

Wspomniane już Lasy Państwowe przygotowały dwa lata temu specjalne obszary leśne w każdym z 429 nadleśnictw, w których można zatrzymać się na noc. W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Jeśli więcej lub dłużej – trzeba to zgłosić leśniczemu. Oczywiście dotyczy to campingowania w namiotach i hamakach, a nie kamperach czy przyczepach.

Zasady biwakowania w programie „Zanocuj w lesie”, mapę terenów, informacje o bezpłatnych parkingach oraz wskazówki, jak nie zgubić się w lesie znajdziesz w tym artykule. 

Camping w lesie w Polsce

Szukasz campingu w lesie? Zrób to z naszą bazą. W wyszukiwarce możesz zaznaczyć opcję „Lokalizacja” i wybrać „w lesie”. 

Masz ochotę zaszyć się w lesie daleko od cywilizacji? W Polsce jest wiele miejsc, które umożliwią spełnienie tego pragnienia. 

Przykładowo: 
1. Pod Sosnami. Pole namiotowe nad jeziorem Gim (województwo warmińsko-mazurskie) - pole ulokowane jest wśród 160-letnich sosen. Gospodarze zapewniają, że okoliczny las przywita gości zapachem żywicy i hojnie obdarzy grzybami oraz jagodami.
2. Kemping Królowa Woda nad jeziorem Sajno w Augustowie (województwo podlaskie) – zapach lasu, czyste powietrze i nie mniej czysta woda, czyli wypoczynek w zgodzie z naturą. Camping położny jest na zachodnim, zalesionym brzegu jeziora Sajno w odległości ok. 3 km od centrum Augustowa. 

ReklamaCamping w lesie. Który wybrać, jak biwakować? 2
3. Camping Pod Lasem w Bolkowie (województwo dolnośląskie) - camping Pod Lasem położony jest pomiędzy zabytkowym zamkiem w Bolkowie, a ruinami zamku Świny, w malowniczej dolinie na obrzeżach lasu. Spokojne, rodzinne pole biwakowe otoczone jest drzewami, przez które przepływa strumyk.

Inne leśne campingi: 

  • Camping AMBER BAY Augustów (podlaskie)
  • Camper Camping w Czaplinku (zachodniopomorskie)
  • Szelągówka (warmińsko-mazurskie)
  • Dwór Kolesin (lubuskie)
  • Camping Zamek Podewils (zachodniopomorskie)
  • Camping Pod Czarnym Bocianem (ślaskie) 
  • Pole Biwakowe Giewartów (wielkopolskie)
  • Scout Camp Poznań – Strzeszynek (wielkopolskie)
  • Biwak Lednica (wielkopolskie)
  • Camping "Dębno" (kujawsko-pomorskie) 

Wybierasz się biwak kamperem lub przyczepą? Pojazd możesz zostawić bezpłatnie na parkingach Lasów Państwowych lub skorzystać w naszej wyszukiwarki miejscówek za FREE.

Camping w lesie – przygotowania

Jeżeli wybieramy się na camping z pełną infrastrukturą pod namioty czy kampery, nasze przygotowania nie będą różnić się praktycznie niczym od przygotowań do jakichkolwiek innych wyjazdów. Natomiast jeśli ruszamy do miejscówek leśnych „na dziko” warto pamiętać o kilku podstawowych elementach naszego wyposażenia. Przede wszystkim – pomyślmy o śmieciach, które wytworzymy. Pamiętajmy o workach, które potem oczywiście zabierzemy ze sobą. W prawdziwie dzikich miejscach nie znajdziemy kosza.

Co więcej, warto przed wyjazdem dokładnie sprawdzić pogodę. Las jest fantastycznym miejscem niezależnie od aury i pory roku, ale nie dla każdego, przynajmniej na pierwszy raz, deszczowy wyjazd będzie miłym doświadczeniem. 

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
Grill, ognisko, a może kuchenka gazowa? To nie jest wykluczone w lesie, natomiast upewnijmy się na stronie internetowej nadleśnictwa, czy jest to legalne i bezpieczne. W wielu przypadkach używanie kuchenek gazowych jest możliwe. Są też wyznaczane miejsca do rozpalania ognisk. W Lasach Państwowych obowiązuje zakaz poruszania pojazdów z silnikiem spalinowym. Pojazd należy zostawić na parkingu. 

Camping w lesie

Biwakowanie w parkach narodowych 

Pamiętajcie, że zgodnie z art. 15 Ustawy o ochronie przyrody nie wolno biwakować na terenie parków narodowych, w których należy poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach i opuścić je przed zapadnięciem zmroku. Wyjątek stanowią miejsca, które zostały wyznaczone do biwakowania lub noclegu przez dyrekcję parku. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w serwisach internetowych parków oraz lokalnych punktach informacji turystycznej. Biwakowanie „na dziko i gdzie popadnie” w parku narodowym jest karane wysokim mandatem. W skrajnych przypadkach, kiedy pseudoturysta wywołał zagrożenie pożarowe lub dokonał poważnych zniszczeń, może wiązać się nawet z postawieniem zarzutów karnych. Miejsca przeznaczone do biwakowania są oznaczone stosownymi znakami lub tablicami informacyjnymi z regulaminem. 

Parki Narodowe w Polsce

Camping w lesie - aktywności

Co można robić w lesie? Wszystko! W takim otoczeniu przyrody dobrze nam zrobi zarówno błogie lenistwo, podczas którego – jak już wspomnieliśmy – odpoczywa umysł, ale też aktywność fizyczna na świeżym powietrzu daje zdecydowanie więcej korzyści zdrowotnych niż na siłowni czy w środowisku miejskim, jak donosi „International Journal of Health Research”.

Jeśli pora roku jest ku temu odpowiednia, możemy wybrać się na poszukiwanie grzybów czy jagód (o ile nie jest to zabronione na danym terenie). Możemy też wybrać się tak po prostu – na spacer, a podczas niego wspólnie z dziećmi rozpoznawać drzewa i kwiaty czy szukać tropów zwierząt. Las jest też bardzo bezpiecznym miejscem do wycieczek rowerach, nawet dla najmłodszych. 

Podsumowując, camping w lesie to doskonały pomysł na spędzenie czasu zarówno z rodziną czy grupą przyjaciół, jak i w samotności. Bliski kontakt z przyrodą sprzyja zdrowiu psychicznemu i fizycznemu. 
Ruszajmy do lasów. Pamiętajmy tylko, by zostawić je w takim samym stanie, w jakim je zastaliśmy. A może nawet nieco lepszym, bo sprzątanie lasu to także doskonała forma spędzania czasu i edukacji naszych pociech.

W artykule wykorzystano następujące grafiki: 1. Fot. Michal Vrba, Unsplash License. 2. Puszcza Białowieska, Szlak Dębów Królewskich. Fot. Robert Wielgórski a.k.a. Barry Kent, Wiki Commons, GNU Free Documentation License. 3. Chulmin Park, Pixabay. 4. Parki Narodowe w Polsce. Wiki Commons. Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license. 


Piotr Łukaszewicz05.04.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News