Co powinno charakteryzować dobry camping nad morzem? Turyści są zgodni: położenie blisko plaży, gastronomia na wysokim poziomie, nowoczesne zaplecze sanitarne, atrakcje dla dzieci oraz miłośników sportów wodnych.
Idealny scenariusz zakłada, że w pobliżu znajdują się ciekawe miejsca do zwiedzania, gdyż miłośnicy caravaningu lubią łączyć wypoczynek z poznawaniem kraju. Nad polskim Bałtykiem znajduje się ponad setka campingów i naprawdę mamy z czego wybierać.
Interaktywna mapa campingów „Polskiego Caravaningu” na pewno pomoże Ci w planowaniu podróży. Mamy największą bazę campingów z Polski i Europy.
Najbliżej zachodniej granicy położony jest Ośrodek Kempingowy Relax w Świnoujściu. Przy okazji polecamy zwiedzić podziemne miasto na Wyspie Wolin.
W Międzyzdrojach znajdują się dwa campingi: Forest Camp Międzyzdroje (600 metrów od plaży, 6 minut spacerem od centrum miasta) oraz Camping Plaża. Warto odwiedzić Planetarium Międzyzdroje. To ciekawa atrakcja dla całej rodziny.
Na wschód od terenów Wolińskiego Parku Narodowego przy morskiej granicy zaczyna się pas miejsc idealnych do wypoczynku dla turystów szukających spokoju z dala od dużych skupisk ludzkich. Wielokrotnym laureatem nagrody Mister Camping został Biały Dom w Dziwnówku, który od Bałtyku dzieli zaledwie 50 metrów. Blisko rezerwatu przyrody Jezioro Liwia Łuża znajduje się Camping Pomona.
Jeśli macie w planach zwiedzenie Kołobrzegu, możecie zatrzymać się na Campingu nr 78 Baltic (15 minut spaceru do centrum miasta) lub w „Widoku Morza” tuż przy promenadzie.
Co zobaczyć w Kołobrzegu? Przeczytaj nasz artykuł.W okolicy Jeziora Jamno mamy prawdziwe zagłębie campingowe. Tu możecie cieszyć się nie tylko morzem, ale korzystać z atrakcji turystycznych Mielna, rejsów po jeziorze i zwiedzić pobliski Koszalin.
Województwo pomorskie oferuje naprawdę wiele miejsc, w których mogą zatrzymać się miłośnicy caravaningu. Niektóre są oblegane, dlatego trzeba je zarezerwować z wyprzedzeniem.
Campingi w najbardziej znanych miejscowościach turystycznych (od zachodu na wschód):
Osobnego omówienia wymagają campingi w okolicach Łeby. To idealne miejsce dla miłośników pięknej przyrody. Spacer po wydmach i wizyta w Słowińskim Parku Narodowym na pewno przypadną do gustu każdemu. W Łebie znajduje się 10 campingów, w tym Łebski Camping (w lesie, za wydmami, blisko plaży) i Ambre (kilkukrotny zdobywca tytułu Mister Camping). 90 stanowisk caravaningowych czeka na turystów w Campingu nr 51 „Leśny”.
Osoby wybierające się na Półwysep Helski z pewnością nie będą narzekać na brak campingów. Jest ich kilkanaście: w Chałupach, Jastarni i na Helu. Popularne miejsca to: Helmania w Chałupach, Solar w Chałupach (z własną linią brzegową po stronie Zatoki Puckiej), Molo Surf Spot w Jastarni (miejsce dla ponad 150 kamperów), Sun4Hel Maszoperia w Jastarni, Caravaning Jurata i Helkamp na Helu (blisko portu rybackiego). Na Półwyspie Helskim warto zajrzeć do fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Miłośnikom przyrody polecamy rezerwat Helskie Wydmy. Oczywiście, przy okazji można zwiedzić pobliskie Trójmiasto.Co zobaczyć w Gdańsku? Przeczytaj nasz artykuł.
Wszystko zależy od potrzeb. Turyści pragnący połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem zazwyczaj zatrzymują się w pobliżu dużych miast. Miłośnicy sportów wodnych najwięcej atrakcji i zajęć znajdą w okolicy Zatoki Puckiej. Campingi nad Bałtykiem oferują liczne atrakcje dla dzieci, zatem nie musicie się martwić, że wasze pociechy będą narzekać na nudę. Jeśli pragniecie zaszyć się w głuszy i podziwiać piękno przyrody, spodobają wam się okolice Wolińskiego Parku Narodowego. Z kolei tereny Słowińskiego Parku Narodowego są wręcz wymarzonym miejscem do spacerów. Pięknymi klifami może poszczycić się wyspa Wolin i okolice Międzyzdrojów. Niewątpliwym plusem caravaningu jest mobilność, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ciągu jednego wyjazdu połączyć atrakcje kilku nadmorskich terenów.
Fot. Camping Lazurowe, Pixabay.