artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Kołobrzeg – miasto i uzdrowisko nad morzem
  fot. Wikipedia Kołobrzeg – miasto i uzdrowisko nad morzem

Kołobrzeg – miasto i uzdrowisko nad morzem

To miasto, to prawdziwe „combo turystyczne”. Ponieważ mamy tu kąpieliska nad Bałtykiem, atrakcje turystyczne, wspaniałe zabytki i do tego miasto jest również uzdrowiskiem. Czy Kołobrzeg wart jest odwiedzin? Zdecydowanie tak.

Kołobrzeg kojarzy się większości z nas z morzem Bałtyckim i plażami. I słusznie, tak jest faktycznie, w końcu mówimy o nadmorskim mieście.

Jednak Kołobrzeg to również uzdrowisko - występują tu źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. W samym mieście mamy aż 27 ośrodków sanatoryjnych i domów wypoczynkowych. Tu podreperujemy zdrowie, jeśli trapią nas schorzenia górnych dróg oddechowych, choroby krążenia czy stawów.

Żeby jednak nie było tak, że Kołobrzeg to tylko plaża, morze i uzdrowisko, warto dodać, że samo wiekowe miasto ma również wiele ciekawych rzeczy do obejrzenia.

Na pewno warto wybrać się na kołobrzeskie molo o długości 220 metrów. To powoduje, że jest to najdłuższy żelbetowy obiekt tego typu w Polsce. Lubicie latarnie morskie? To w Kołobrzegu również taką znajdziecie – powstała w 1946 r., ale warto ją obejrzeć.

Koniecznie również wybierzcie się na spacer Promenadą Wydmową – prowadzi parkiem nadmorskim do amfiteatru i jest jedną z najdłuższych i najpiękniejszych alei nad polskim morzem. Przebiega przez Park Zdrojowy, gdzie znajduje się uzdrowiskowa część miasta.

Starówka w Kołobrzegu uzmysławia nam, że mamy do czynienia z naprawdę wiekowym miastem – z historią sięgającą wczesnego średniowiecza. Co ciekawe, układ ulic na kołobrzeskim Starym Mieście zachował się praktycznie nienaruszony od XIII wieku.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Ślady tego układu możemy obejrzeć na strych uliczkach: Dubois, Kamienna czy Wąska. Na ulicy Dubois wznosi się Baszta Prochowa, jako jedyny zachowany obiekt murów obronnych średniowiecznego Kołobrzegu.

Na Starówce zajrzyjcie również do Bazyliki – to monumentalna budowla z przełomu XIV i XV wieku. We wnętrzu budynku znajdziecie kilka zabytkowych elementów wyposażenia. Dla wytrwałych podróżników celem może być również wieża katedralna, na której znajduje się taras widokowy.

Koniecznie obejrzyjcie również neogotycki Ratusz. Przed budynkiem znajduje się ciekawa forma fontanny w kształcie obracającej się na wodzie kuli ziemskiej.

Kołobrzeg znajduje się na liście miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego - to już brzmi jak zachęta do odwiedzin tego pięknego i ciekawego miejsca.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy