Apteczka turystyczna to nieodzowny element każdej podróży. Nie wszyscy wiedzą, co właściwie powinno się w niej znaleźć. Bywa, że wkładają dość przypadkowe rzeczy, a jeszcze inni skompletowali apteczkę lata temu, przerzucają z bagażu do bagażu i nawet do niej nie zajrzeli.
W artykule wyjaśnimy, dlaczego warto zainwestować w odpowiednie wyposażenie, jak stworzyć idealną apteczkę podróżną oraz o jakich produktach trzeba pamiętać.
Spis treści
Podczas wyjazdów, szczególnie w miejsca trudno dostępne, zdrowie i bezpieczeństwo są priorytetem. Drobne skaleczenia, ukąszenia owadów czy nagłe dolegliwości mogą zepsuć każdy wypoczynek. Dlatego trzeba zadbać o wyposażenie apteczki.
Nie można skompletować apteczki „na każdą okazję” i rzucić do bagażu. To zdecydowanie za mało. Ponadto, trzeba do niej regularnie zaglądać i sprawdzać stan wyposażenia. Leki i środki opatrunkowe mogły się dawno temu przeterminować. Jeśli mamy „apteczkę sprzed dekady, którą ktoś kiedyś kupił” wozimy ze sobą zestaw trucizn, a nie leków.
Apteczka powinna być przechowywana w wodoodpornej torbie i regularnie uzupełniana o brakujące elementy.
Podczas pakowania apteczki:
Wiele sklepów oferuje gotowe apteczki turystyczne. Ważne jest jednak, by sprawdzić ich zawartość i dostosować do indywidualnych potrzeb. Przy wyborze apteczki warto wziąć pod uwagę:
Podstawowe wyposażenie apteczki zawiera elementarne leki i środki opatrunkowe.
W skład wchodzą:
1. Materiały opatrunkowe
2. Leki
3. Sprzęt
4. Środki dezynfekujące
5. Inne
Fot. Tara Winstead, Pexels.
W góry należy zabrać apteczkę z podstawowym wyposażeniem, omówionym powyżej, ale można wprowadzić pewne modyfikacje. Ważne jest jednak, aby nie przesadzić z wagą, dlatego warto wybierać lekkie i wielofunkcyjne rozwiązania.
Dobrze skompletowana apteczka waży około 200–400 g. Da się ją „odchudzić”, żeby niepotrzebnie nie dźwigać. Nie zabieraj całych opakowań leków, tylko kilka tabletek w małym woreczku strunowym. Wybieraj małe tubki, saszetki i mini buteleczki. Ściśnięcie i skompresowanie opatrunków pozwoli zaoszczędzić miejsce. Unikaj ciężkich nożyczek i metalowych elementów, jeśli nie są konieczne.W góry warto zabrać:
Jeśli wybierasz się na biwak na dziko, z dala od cywilizacji, apteczka turystyczna powinna być bardziej rozbudowana niż w przypadku standardowych wyjazdów. W takich warunkach dostęp do pomocy medycznej może być utrudniony, sklepy daleko, apteki jeszcze dalej. Dlatego warto przygotować się na różne scenariusze.
Oto lista dodatkowych rzeczy, które powinny znaleźć się w apteczce:
Apteczka turystyczna to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Odpowiednio wyposażona, może uratować zdrowie, a nawet życie w sytuacjach awaryjnych.
Pamiętaj, że lepiej mieć ją i nie potrzebować, niż potrzebować i nie mieć! Przygotuj swoją apteczkę z głową, a Twoja podróż będzie nie tylko przyjemna, ale także bezpieczna.