artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
Reklama

ABC caravaningu: ogniwa paliwowe [CENY, MONTAŻ]

ABC caravaningu: ogniwa paliwowe [CENY, MONTAŻ]

Na pewno odwiedzając targi caravaningowe, trafiliście na markę EFOY, która promuje całe systemy ogniw paliwowych przeznaczonych m.in. właśnie do kamperów. Dziś pokażemy Wam, jak zamontować taki zestaw, jak bardzo jest on wydajny i ile kosztuje jego zakup i późniejsza eksploatacja.

Na początku, krótko wspomnijmy o tym, czym w ogóle są ogniwa paliwowe. System EFOY COMFORT do poprawnej pracy potrzebuje paliwa (metanolu) oraz powietrza. Te pierwsze dostarczane jest w praktycznych wkładach paliwowych, które łatwo można przenosić lub wyjmować. Przy wykorzystaniu technologii DMFC (Direct Methanol Fuel Cell) urządzenie bezpośrednio przekształca metanol w prąd elektryczny. W szczegóły dotyczące anod, katod, membran i działań chemicznych nie będziemy się wtajemniczać.

Skupmy się na tym, co jest naprawdę ważne: cały system waży zaledwie 8 kg i może być bez problemu zainstalowany w kamperze (filmik poniżej) przez samego właściciela tegoż pojazdu. Późniejsza praca jest już praktycznie automatyczna: EFOY uruchomi się sam kiedy wykryje, że poziom naładowania akumulatora 12V spadł i wyłączy się, kiedy już „doposaży” go w energię elektryczną. Producent zastrzega, że dzięki takiemu działaniu nasz akumulator pokładowy wytrzyma więcej, ponieważ nigdy nie dojdzie do sytuacji, że zostanie on całkowicie rozładowany.

Kolejną zaletą systemu jest jego cicha praca i mała szkodliwość dla środowiska. Wynikiem pośrednim procesów chemicznych zachodzących w urządzeniu jest ciepło odpadowe oraz para wodna z nieznaczną ilością dwutlenku węgla. Taki system jest również w stanie wyprodukować więcej energii, niż panele słoneczne.

A skoro już przy mocy jesteśmy: EFOY COMFORT jest oferowany w różnych wersjach: 80, 140 i 210. Różnią się od siebie maksymalną mocą: odpowiednio to 40, 72 i 105 W. Różna jest również wydajność ładowania: 80, 140 i 210 Ah. W zależności od modelu, zmienia się również prąd ładowania 12V - 3.3, 6.0 i 8.8 A oraz waga: od 7.1 kg do 8.5 kg. Każdy model na wyprodukowanie 1 kWh potrzebuje około 0.9 l paliwa. Urządzenie może pracować w temperaturze od -20 do +40 stopni.

Klient ma do dyspozycji dwa różne pojemniki na paliwo: odpowiednio o pojemności 5 litrów (5.5 kWh/460 Ah) oraz 10 litrów (11.1 kWh/925 Ah).

Wracając na chwilę do paneli: producent ogniw chwali się, że w ciągu jednego roku EFOY COMFORT zapewnia od 3 do 10 razy więcej energii elektrycznej niż system solarny o tej samej mocy znamionowej. Faktem jest, że system zbudowany na bazie ogniw będzie działał bez względu na pogodę na zewnątrz.

Ile to wszystko kosztuje?

Przejdźmy teraz do ceny: zestaw EFOY COMFORT w najsłabszej wersji „80” to wydatek rzędu 10.500 zł. Im bardziej wydajniejszy model, tym drożej: „140” to ponad 15 tys. zł a „210” już ponad 22 tys. Wspomniane wyżej zbiorniki paliwa można kupić za 165 zł (M5) lub 250 zł (M10). W każdym z pakietów otrzymujemy pełny zestaw montażowy wraz z panelem do obsługi zestawu. Czy to dużo? Na to pytanie już każdy z naszych Czytelników musi odpowiedzieć sobie sam. Warto dodać, że całym systemem możemy zarządzać przez aplikację na naszym smartfonie. Wśród danych zobaczymy m.in. tej najważniejszy wynik, czyli poziom paliwa pozostały w zbiorniku. EFOY GO! dla mniej wymagających Dla tych, którzy nie potrzebują tak drogiego systemu, EFOY zaproponował rozwiązanie o nazwie „GO”, które z pewnością przyda się w kamperze - filmik poniżej.

To nic innego, jak bateria o pojemności 240 Wh (20 Ah @ 12 V) z wbudowaną przetwornicą. Dzięki niej mamy możliwość podłączenia urządzenia 230 V (maksymalnie 400 W), 12 V oraz dwóch dodatkowych poprzez złącza USB. Według producenta, dzięki EFOY GO naładujemy naszego smartfona 30 razy, tablet 8 razy, kamerę video 55 razy a lodówka pracować będzie aż 30 godzin. Całość waży 5.8 kg, więc bez problemu możemy się z EFOY GO poruszać np. na ryby.

GO! naładujemy za pomocą słońca, w domu, w samochodzie lub… podłączając je do systemu COMFORT.

Cena? 899 euro.


Bartłomiej Ryś28.12.20175