artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Zrównoważony caravaning zimowy w Austrii

Zrównoważony caravaning zimowy w Austrii

Czas czytania 5 minut

Produkty regionalne i certyfikowane zrównoważone zakwaterowanie – to kluczowe kryteria, które regiony muszą spełnić, aby otrzymać austriacką nagrodę Environmental Destination Award. Ekologiczny Znak Jakości jest przyznawany na cztery lata – także rosnącej liczbie kempingów.

Kto podróżuje w sposób zrównoważony, ten stara się wywierać jak najmniejszy wpływ na przyrodę i środowisko w miejscu wypoczynku, respektuje wartości kulturalne i społeczne. Od początku lat 90. XX wieku Austria ma swój Ekologiczny Znak Jakości. Państwowy znak jakości wyróżnia obiekty noclegowe, restauracje, touroperatorów, pola kempingowe, muzea i wiele innych obiektów turystycznych, które działają ekologicznie, zgodnie ze zdefiniowanymi kryteriami. Ekologiczny Znak Jakości jest przyznawany na cztery lata. Potem ponownie trzeba się poddać weryfikacji.

Turystyka w Austrii wcześnie zaczęła swą transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju. Dziś większość austriackich ośrodkach narciarskich w 90% pokrywa energię do zasilania systemów sztucznego zaśnieżania z odnawialnych źródeł. To m.in. dlatego w rankingu najbardziej ekologicznych krajów turystycznych - Sustainable Travel Index opracowanym przez Euromonitor – Austria znacząco awansowała i zajmuje obecnie trzecie miejsce na świecie - spośród 99 badanych krajów.

Podróżuj z czystym sumieniem

W Austrii potrzeba 18 kilowatogodzin dziennie na jednego narciarza. Wartość ta obejmuje eksploatację infrastruktury, korzystanie z gastronomii, ogrzewanie, przygotowanie tras narciarskich, naśnieżanie i pracę kolei linowych. Dla porównania: pół godziny na skuterze wodnym odpowiada 7 dniom na nartach. W ciągu ostatnich 10 lat branży transportu linowego udało się tu oszczędzić prawie 20% energii.

ReklamaZrównoważony caravaning zimowy w Austrii 1
Technologia sztucznego naśnieżania poczyniła w ostatnim czasie decydujące postępy. Dzisiaj do wytworzenia jednego metra sześciennego śniegu potrzeba tylko 2,1 kilowatogodziny energii. Dla porównania, lot na Karaiby (w obie strony) z 200 pasażerami na pokładzie zużywa około 1 500 000 kilowatogodzin - ta ilość odpowiada naśnieżeniu 100 hektarów stoków (powierzchni równej 140 boiskom piłkarskim przez cały sezon).

W Austrii woda do produkcji śniegu nie jest zużywana tylko używana - przez topnienie śniegu i parowanie powraca do natury. Naśnieżanie nie stanowi więc konkurencji dla zapotrzebowania na wodę pitną.

Ekologicznie, ale i nie bez adrenaliny

Najnowszymi rezultatami na polu ekologicznych osiągnięć chwali się teraz Tyrol, który oferuje wiele sposobów, aby spędzać urlop zimowy w zgodzie z naturą i ze sobą samym. Tyrol ma teraz ponad 80 certyfikowanych ekologicznie dostawców zakwaterowania – a liczba ta rośnie.

Przybywa też kempingów, by wspomnieć zlokalizowany w Alpach Zillertalskich „Natürlich Hell”. Ten 5-gwiazdkowy kemping z przestronnymi, komfortowymi stanowiskami i nowoczesnymi łazienkami kusi wysokiej jakości salą fitness, basenami, strefą spa. Austriacką nagrodę ekologiczną „Ecolabel” otrzymał teraz także ośrodek Bio-Chalet Wagner w Niederndorf, który zachwyca zrównoważoną infrastrukturą - konstrukcją budynków z drewna i gliny.

Współpraca z lokalnymi dostawcami produktów

Tyrolscy przedsiębiorcy doskonale wiedzą, dlaczego wśród fanów caravaningu znajdą entuzjastów lokalnego podejścia. Projekt „Bewusst Tirol” (Świadomy Tyrol) obejmuje natomiast liczne hotele i przedsiębiorstwa, które uzyskały certyfikaty regionalnej świadomości i w ten sposób promują wykorzystanie lokalnej żywności, jednocześnie starając się wzmocnić współpracę między turystyką a sektorem rolniczym.

ReklamaZrównoważony caravaning zimowy w Austrii 2
Na szczególną uwagę zasługuje rosnący wybór dań wegetariańskich i wegańskich, takich jak te w schronisku Glungezer Hut, które rozpieszcza swoich gości wyjątkową kuchnią nepalsko-włoską. Goście znajdą w menu takie dania jak „Spaghetti Kathmandu” i „Nepalska zupa z soczewicy”, które nadają górskiej kuchni szczególny kulinarny akcent. Schronisko Lizumer Hut jest położone cicho wśród Alp Tux i kładzie szczególny nacisk na wykorzystanie produktów regionalnych i sezonowych: ser Lizumer Almkäse, dojrzewające w słońcu warzywa z tradycyjnych małych gospodarstw i regionalne napoje stanowią ton menu.

Niezależnie od zewnętrznych źródeł energii

Wiele regionów Tyrolu świadomie podjęło decyzję o specjalizacji w zrównoważonej turystyce zimowej i zapewnieniu swoim gościom szeregu zajęć bez angażowania infrastruktury wyciągów narciarskich. Fani sportów nordyckich znajdą atrakcję w Hochfilzen w dolinie PillerseeTal. Pierwsza autonomicznie oświetlona energią słoneczną nocna trasa zaprasza na niezwykłe doświadczenie narciarstwa biegowego. Około 50 zasilanych bateriami paneli fotowoltaicznych zapewnia oświetlenie trasy przez około cztery godziny po zmierzchu – i całkowicie niezależnie od zewnętrznych źródeł energii. Ten sztandarowy projekt, realizowany przez stowarzyszenie turystyczne Kitzbüheler Alpen – PillerseeTal, otwiera nowy wymiar zrównoważonego narciarstwa biegowego.

Lodowisko Reutte On Ice, które zostało otwarte w zeszłym roku, również zasługuje na wzmiankę. Tutaj mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się nieograniczoną zabawą na łyżwach w obiekcie, w którym zrównoważony rozwój ma najwyższy priorytet: lodowisko jest obsługiwane przy użyciu 100% zielonej energii elektrycznej.

Fot. Tirol Werbung GmbH, Naturparkregion Reutte / Robert Eder, Helioplant


Michał Żak30.11.2024 zdjęć 3
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News