artykuły

PODRÓŻE
ReklamaBilbord - Makita 01.10-31.10 Kasia
Zmiany wejdą w życie od 1 maja
  fot. Bartłomiej Ryś Zmiany wejdą w życie od 1 maja

Zdaliśmy egzamin. Lasy Państwowe otwarte na biwakowanie 

W ubiegłym roku informowaliśmy o tym, że Lasy Państwowe (na próbę) udostępniają wszystkim chętnym miejsca do biwakowania na dziko. Egzamin zdaliśmy z wynikiem pozytywnym i już od 1 maja w każdym z 429 nadleśnictw znajdziemy specjalne obszary noclegowe. Zasady: maksymalnie 9 osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu.

Pilotaż, który odbywał się przez ostatni rok zakończył się sukcesem. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych miejsc pilotażowych. Ich łączna powierzchnia to ponad 65 tysięcy ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od nowych będzie wyróżniało to, że na ich terenie będzie można używać kuchenek gazowych - podała spółka leśna.

Zadbajmy o czystość

Egzamin zakończył się powodzeniem ponieważ w ostatnim roku biwakujący zostawiali po sobie porządek. Lasy Państwowe zdecydowały się poluzować zasady i od teraz w jednym miejscu może biwakować maksymalnie 9 osób przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W przypadku takiej sytuacji zgłoszenie nie jest wymagane. W każdym innym (powyżej 9 osób i/lub 2 nocy) należy chęć takiego biwaku zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Odpowiedź, którą otrzymamy z nadleśnictwa będzie formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Podczas biwaku i po jego zakończeniu należy bezwzględnie zostawić po sobie porządek. Funkcjonuje tu zasada „leave no trace” (z angielskiego „nie zostawiaj po sobie śladów"). Przypominamy więc nie tylko o niepozostawianiu śmieci, ale także niewylewaniu kaset chemicznych czy szarej wody w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Wspólnie musimy zadbać o dobre imię caravaningowców po to, by nie powielić sytuacji z Portugalii. Przypomnijmy: to tam zakazano biwakowania na dziko właśnie ze względu na śmieci i inne nieczystości pochodzące z kamperów i przyczep kempingowych. 

Do lasu kamperem nie wjedziemy

Nadal w mocy pozostaje zapis o zakazie wjazdu do lasów kamperami lub zestawami z przyczepami kempingowymi. 

Pozostałe wynikające z ustawy o lasach w tym zakaz wjazdu do lasu pojazdami, takimi jak kampery - czytamy w poście Lasów Państwowych.

Stanąć możemy jednak na specjalnie przygotowanych parkingach i innych miejscach wyznaczonych do takich celów. Zawsze możemy też skorzystać z namiotu - wówczas biwak w lesie jest w pełni legalny zgodnie z powyższymi, nowymi zasadami. 


Bartłomiej Ryś24.02.202110

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 77

 • 61
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW