Dokumenty podróży uprawniające do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni: • paszport ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu lub • dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy. Turysta mający zamiar pozostawać na terytorium Węgier powyżej 30 dni winien zgłosić swój pobyt w lokalnym urzędzie policji (za wyjątkiem turysty mieszkającego w hotelu, na kempingu lub na kwaterze prywatnej).
Ubezpieczenia: • krajowe ubezpieczenie pojazdu OC • oprócz karty NFZ zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.
Przy wjeździe pożyczonym samochodemi/lub przyczepą niezbędne jest posiadanie zaświadczenia-pełnomocnictwa przetłumaczonego na język węgierski. Zaświadczenia wystawiają biura turystyki PZM na terenie całego kraju.
PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO Wyposażenie pojazdu: • pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych o ile są zamocowane • trójkąt ostrzegawczy • apteczka pierwszej pomocy • lina holownicza • min. głębokość rzeźby bieżnika opon – 1,6 mm • kask ochronny dla motocyklisty i pasażera • zalecane posiadanie gaśnicy
Zimowe wyposażenie pojazdu Używanie łańcuchów przeciwślizgowych dozwolone tylko na drogach pokrytych warstwą śniegu wystarczającą do zabezpieczenia nawierzchni drogi; w zimie - zalecane wożenie w samochodzie łańcuchów przeciwślizgowych; dozwolona prędkość pojazdu wyposażonego w łańcuchy - 50 km/h. Zakaz używania opon okolcowanych.
Światła mijania Używanie świateł mijania, w terenie zabudowanym, obowiązkowe w nocy; w dzień tylko przy widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi. Poza terenem zabudowanym, w tym na autostradach, każdy pojazd silnikowy winien poruszać się przez 24 h z włączonymi światłami mijania. Zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego bez urządzenia głośnomówiącego. Zakaz używania urządzeń antyradarowych.
Dozwolone wymiary pojazdu: • wysokość- 4,0 m (wysokość przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy nie powinna przekraczać 3 m) • szerokość- 2,55 m • długość zespołu samochód + przyczepa - 18,75 m
Prawo jazdy. Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Kategoria B prawa jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu o dmc do 3500 kg, w tym przyczepa do 750 kg.
Przewóz dzieci. Dzieci w wieku do lat 12 i wzroście poniżej 1,50 m mogą być przewożone na przednim siedzeniu pojazdu pod warunkiem, że jest ono wyposażone w fotelik ochronny lub inne urządzenie zabezpieczające, odpowiednie do wagi i wzrostu dziecka, pod warunkiem, iż nie jest wyposażone w poduszki powietrzne (te same wymagania odnoszą się do dzieci przewożonych na tylnych siedzeniach).
Ograniczenie prędkości, km/h: teren zabudowany - 50 km/h, o ile znaki nie wskazują inaczej. teren niezabudowany autostrady drogi ruchu szybkiego inne drogi motocykl, samochód osobowy, pojazd do 2,5 tony 130 110 90 samochód osobowy z przyczepą, autokar z przyczepą lub nie, samochody ciężarowe 80 70 70
Motorowery, pojazdy 3-kołowe oraz pojazdy serwisu pomocy drogowej holujące inny pojazd - 40 km/h zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim. Przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych kierowca winien ograniczyć prędkość do 30 km/h w terenie zabudowanym i do 40 km/h w terenie niezabudowanym; natomiast na samym przejściu dla pieszych winien zwolnić do 5 km/h.
Parkowanie Pojazdy parkujące o zmierzchu winny mieć włączone światła postojowe, nawet w przypadku dostatecznego oświetlenia ulic. W Budapeszcie, w dzielnicach 5, 6, 7 i 8, wydzielone są strefy parkowania ograniczonego, w których obowiązują karty godzinowe (do nabycia w automatach). W przypadku niewłaściwego zaparkowania, policja może odholować pojazd (kierowca ponosi koszty holowania+karę w wysokości 5000 HUF) lub unieruchomić blokadą (koszt zdjęcia blokady - 4000 HUF). Opłata za 1 godzinę parkowania wynosi średnio 200 HUF.
Niepełnosprawni Dla niepełnosprawnych przeznaczone są miejsca do parkowania, oznaczone międzynarodowym znakiem niesprawnego. Niepełnosprawni turyści zagraniczni korzystają z tych samych praw co węgierscy, o ile ich pojazd jest oznakowany takim symbolem.
Pojazdy handlowe Zakaz ruchu pojazdów powyżej 7,5 tony: - weekendy i dni świąteczne od 22 h w soboty do 22 h w niedzielę (w przypadku, gdy dzień świąteczny wypada w tygodniu zakaz ruchu obowiązuje od 22 h dnia poprzedzającego święto do 22 h dnia świątecznego). Samochody ciężarowe powyżej 12 ton w soboty, niedziele i dni świąteczne obowiązuje zakaz ruchu na drodze nr 7 (Siófok - Balatonkeresztur) i nr 71 (Balatonfuzfo – Keszthely). W Budapeszcie zakaz ruchu pojazdów ciężkich w centrum miasta, na wyspie Małgorzaty oraz w dzielnicy zamkowej.
KARY ZA WYKROCZENIA DROGOWE Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi – 0,0‰ Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest grzywną w wysokości do 100.000 HUF + inne sankcje nałożone przez sąd. Wysokość mandatów pobieranych na miejscu może osiągnąć 10 000 HUF. Mandat wyższy należy opłacić na poczcie w ciągu 30 dni od jego wystawienia. Przy sprawach kierowanych do sądu może być nałożona grzywna w wysokości 150 000 HUF i więcej.
Przykładowa wysokość mandatów pobieranych na miejscu, w HUF: • korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, bez urządzenia głośnomówiącego – 30 000 • nieużywanie pasów bezpieczeństwa – 3 000 -5 000 • przekroczenie prędkości – 60 000 HUF + sankcje sądowe • prowadzenie pojazdu niesprawnego technicznie – 50 000 HUF + sankcje sądowe
Winietka 4-dniowa dla pojazdów kat. D1 jest przewidziana w okresach: • od 1.01 do 30.04.2007 i od 1.10 do 31.12.2007 - 1170 HUF, i • od 1.05 do 30.09.2007 - 1530 HUF
Winietkę, po wpisaniu numeru rejestracyjnego samochodu, należy naklejać na przedniej szybie z lewej strony. Przejazd przez bramki kontrolowany jest elektronicznie. Kwit sprzedaży należy zachować do ewentualnej kontroli. Winietki można nabyć w agencjach konsorcjum autostrad węgierskich, biurach automobilklubu węgierskiego MAK, na granicy węgiersko-austriackiej w Hegyeshalom, w głównych urzędach pocztowych i na stacjach paliwowych usytuowanych przy wjazdach na ww. autostrady. Należność za winietki może być regulowana gotówką, w HUF; akceptowane są też karty kredytowe: Visa, Eurocard/Mastercard, DKV i UTA.
PALIWO Na Węgrzech w sprzedaży jest benzyna bezołowiowa, diesel i LPG. Większość stacji jest czynna od godz. 6 do 20; stacje usytuowane wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych i w dużych miastach są czynne 24 h. Wykazy stacji paliwowych sprzedających LPG można znaleźć pod adresami: • w sieci stacji Primagaz: http://www.primagaz.hu • w sieci stacji MOL: http://www.mol.hu
Zakaz wwozu/wywozu paliwa w zapasowych kanistrach. Samochody ciężarowe - bez opłat celnych - mogą wwieźć tylko 200 l paliwa w baku. Za każdy dodatkowy litr pobierane jest cło w wysokości 19,40 HUF.
WAŻNE TELEFONY • pomoc drogowa automobilklubu węgierskiego MAK czynna 24 h; telefony: 188 lub +36 1-345 1755 • policja – 107 • pogotowie ratunkowe – 104 • straż pożarna – 105 lub zunifikowany numer 112
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).