artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Magiczne Roztocze część I
  fot. Roztocze

Magiczne Roztocze część I

Ta  piękna pagórkowata kraina pełna wąwozów lessowych (niektóre nawet do 20 metrów wysokości) i niezwykłych znalezisk, które czekają na miłośników geologii i skamienielin. Wszystko dlatego, że było tutaj kiedyś płytkie morze, w którym mieszkało mnóstwo małych i dużych stworzonek. Do dziś można w wapieniach znaleźć odciski zwierząt i roślin.

Niezwykła kraina geograficzna

Na czym polega fenomen tego regionu, o którym nikt nie ośmiela się powiedzieć złego słowa? Może dlatego, że kumuluje w sobie wszystkie najlepsze cechy krainy, do której chce się uciec, zresetować, poczuć czaru dawnej Polski, która zanika.

Roztocze to pasmo wzgórz , które ciągnie się od Kraśnika aż po Lwów. Jest to miejsce, które oddziela Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej. Ze względu na bogatą florę i faunę utworzono tu Roztoczański Park Narodowy (słynący ze stawów Echo), Parki Krajobrazowe (np. Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej) oraz rezerwaty (m.in. Sołokija, Piekiełko, Nad Tanwią czy też Czartowe Pole).

Niezwykły klimat, miasteczka o ciekawej historii i cennych zabytkach, piękne krajobrazy oraz cisza i spokój to wszystko składa się na wyjątkowość tego miejsca. Wizytówką Roztocza jest przede wszystkim przyroda, unikatowa na skalę europejską. Zróżnicowana budowa krajobrazu jaka tu występuje zdecydowała o różnorodności tutejszej fauny i flory. Region może być dumny z czystych rzek, z których najważniejsze to Wieprz i Tanew.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Ciekawostki fizyczno-geograficzne

Skąd właściwie wzięło się Roztocze w tym miejscu i co powoduje, że jest takie oryginalne? Geneza powstania jest podobna do słynniejszej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zresztą świadczy o tym pas wyżyny, który biegnie podobnie. Nie uświadczymy tu jednak wapiennych skał i jaskiń, gdyż te są przykryte kołderką żyznych iglastych i lessowych gleb. Poza tym w podłożu Roztocza oprócz wapieni występują też kredy i margle. Na Roztoczu Wschodnim, znanym z kamiennych, białych krzyży, porozrzucanych po kolorowych polach kiedyś działali najsłynniejsi w Polsce kamieniarze. Głównie Rusini. Podczas jednego ze zlodowaceń (konkretnie Odry) lądolód otoczył wyżynę a nie przykrył jej. To też przyczyniło się do specyficznego klimatu tego miejsca.

Co warto zobaczyć na Roztoczu?

Jest to miejsce malownicze i tak różnorodne, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Idealne dla osób szukających ucieczki od miejskiego zgiełku, tu odnajdą ciszę, spokój i o wiele więcej słońca niż w innym regionie kraju (Roztocze to najbardziej nasłoneczniony region Polski). Dla tych co wolny czas uwielbiają spędzać aktywnie czeka tu 1000 km szlaków pieszych i rowerowych oraz spływy kajakowe. A na tych, którzy cenią sobie piękne widoki i lubią odkrywać historię odwiedzanych miejsc czekają drewniane skarby architektury i słynące z cudów kapliczki i sanktuaria oraz Szumy na Tanwi, które zostały uznane za jeden z 7 cudów polskiej przyrody.

ReklamaŚródtekstowy 2 BookingCamper
Roztocze dzieli się właściwie na trzy części:

– Zachodnie, ciągnące się aż po Kraśnik i łagodnie spływające w okolice Małopolskiego Przełomu Wisły.
– Środkowe, najcenniejsze krajobrazowo, z Parkiem Narodowym i najsłynniejszymi zabytkami. Te w większości zwiedzaliśmy.
– Wschodnie (zwane też Południowym) zahaczające o woj. Podkarpackie. Najbardziej dzikie i odmienne kulturowo.

O poszczególnych rejonach napiszę oddzielnie , gdyż każdy warty jest aby przyjrzeć mu się bliżej.

Wyżyna ciągnie się dalej, przekracza granicę z Ukrainą i kieruje się aż do Lwowa. Co ciekawe właśnie tam znajduje się jego najwyższy szczyt: Wysoki Zamek (410 metrów).

Na Roztocze bardzo chętnie się wraca ze względu na osobliwości przyrody oraz ciekawy krajobraz na tym obszarze, utworzono Roztoczański Park Narodowy, parki krajobrazowe, np. Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy czy Krasnobrodzki Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody. Tutejsza natura to balsam dla ducha i ciała, roztoczańskie miejscowości oferują ciekawe i czasem osobliwe atrakcje.

Miejscowości, które warto odwiedzić to Zwierzyniec, Susiec, Guciów, Krasnobród, Szczebrzeszyn czy pobliski wspaniały Zamość - miasto twierdza wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Atrakcji na Roztoczu jest mnóstwo i każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie, np.:

- Szlak Szumów, tzw. Szumy w Rezerwacie Nad Tanwią - jedna z czystszych rzek Roztocza - Tanew i jej dopływ Jeleń meandrując po progach skalnych, tworzą małe wodospady nazywane szumami lub szypotami. Najbardziej atrakcyjny fragment unikatowego niebieskiego szlaku znajduje się w Rebizantach

- Stawy Echo - piękne oczka wodne z wytyczona plażą piaszczystą

- Spływy kajakowe po rzece Tanew

- Kuligi przez cały rok - przejażdżki wozami i saniami np. do Puszczy Solskiej

- Wędrówki, spacery nordic walking i wyprawy rowerowe po roztoczańskich szlakach turystycznych, dostępne są tutaj wypożyczalnie rowerów, np. pod Browarem Zwierzyniec, wybrane szlaki to Centralny Szlak Pieszy Roztocza i Centralny Szlak Rowerowy Roztocza

- Kąpieliska nad zalewami, np. w Majdanie Sopockim czy w Krasnobrodzie i baseny kryte

- Wędkarstwo rzeczne - Roztocze to Kraina Pstrąga i Lipienia

- Wąwozy w okolicach Szczebrzeszyna

- Park linowy ze zjazdem nad śródleśnym jeziorem

- Autobusy szynowe łączące latem najciekawsze miejscowości Roztocza - fajna atrakcja dla dzieci

- Zagroda Guciów - prywatny mały skansen w miejscowości Guciów, zakosztujesz tu lokalnych wyrobów tradycyjnych

- Pałac w Narolu, ul. Parkowa - piękny barokowy pałac w kształcie podkowy

- Kościół na Wodzie w Zwierzyńcu - kościółek na wyspie

- Cerkiew Zaśnięcia w Szczebrzeszynie

Żeby postawić przyczepę lub kampera niekoniecznie trzeba korzystać z kempingów. Jest wiele gospodarstw agroturystycznych czy schronisk młodzieżowych, z których gościnności można skorzystać za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Można sprawdzić pole namiotowe  w Górecku Starym niedaleko Józefowa.

Camping - pole namiotowe najbliżej Zalewu w Krasnobrodzie przy ulicy Wczasowej 15

C.D.N.