Camping nad jeziorem to wymarzone miejsce do spędzenia wakacji z rodziną lub przyjaciółmi. Kajaki i rowery wodne, kąpieliska, słoneczne plaże – wszystko w zasięgu ręki albo króciutkiego spaceru z przyczepy kempingowej lub kampera. Brzmi jak recepta na perfekcyjne wakacje. Campingi nad jeziorami cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie w sezonie letnim. Na szczęście, jest ich w Polsce niemało.
Jeśli planujecie urlop w campingu nad jeziorem, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim: niektóre miejsca są bardzo popularne, oblegane i wymagają wcześniejszej rezerwacji.
Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy dostępne kąpieliska są strzeżone. Jeśli lubicie posiedzieć z wędką, należy upewnić się, czy nad danym jeziorem będzie to legalne (na terenach Parków Narodowych co do zasady nie wolno wędkować). Planujecie sporty wodne? Sprawdźcie, czy w pobliżu znajdują się dogodne ku temu miejsca i wypożyczalnie sprzętu. Wybieracie się na camping z dziećmi? Wybierzcie taki, który oferuje atrakcje dla najmłodszych oraz plaże o łagodnym zejściu do wody. Zawsze zabierzcie ze sobą krem z filtrem UV oraz dobry środek przeciwko komarom i kleszczom.
Poniżej prezentujemy naszą listę 10 wybranych kempingów położonych nad jeziorami w Polsce. Wykazu chyba nie możemy zacząć od innego miejsca niż Kraina Tysiąca Jezior. Na Mazurach mamy setki dobrze wyposażonych pól kempingowych.1. Camping Echo w Rydzewie
Usytuowanie campingu w najpiękniejszym miejscu nad jeziorem Niegocin sprawia, że jest to idealne miejsce wypadowe do Giżycka, Mikołajek, Rynu oraz na rejsy statkami po Wielkich Jeziorach Mazurskich i spływy kajakowe rzeką Krutynią. Na ogrodzonym, zadrzewionym, przylegającym do brzegu jeziora Niegocin terenie Campingu Echo jest 40 stanowisk dla kamperów i przyczep oraz stanowiska namiotowe.
2. Wagabunda w Mikołajkach
Stanica i camping „Wagabunda” leżą na skraju miasta, na skarpie nad jeziorem Mikołajskim. W pobliżu znajduje się wiele jezior cenionych przez turystów: Tałty, Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy, rezerwaty i pomniki przyrody m.in. „Jezioro Łuknajno” (rezerwat łabędzia niemego o światowym znaczeniu), rezerwat „Strzałowo”, rezerwat „Krutynia Dolna”. Okoliczne jeziora posiadają bogate gatunkowo zasoby ryb.
3. Centrum Wypoczynkowe „Wyspa Energetyk” w Polańczyku
Z Mazur przenosimy się na dalekie południe kraju, na „Wyspę Energetyk” w Polańczyku. To raj zarówno dla miłośników sportów wodnych, wędkarstwa, ale też ceniących ciszę i piękno okolicznej przyrody podczas pieszych spacerów. Centrum zlokalizowane jest na dużej wyspie, która stanowi jedną z trzech wysp Jeziora Solińskiego. Znajduje się w lewej odnodze jeziora, w miejscowości Polańczyk. Jest największą wyspą śródlądową w południowej Polsce, zajmującą powierzchnię 34 ha.
4. Kemping Czaplinek nad jeziorem Drawsko
Czaplinek to ośrodek wypoczynkowy położony w Czaplinku nad jeziorem Drawsko, w zatoce Plaża. Pole namiotowe to trawiasty, ogrodzony i zadrzewiony teren o powierzchni ok. 1 ha, znakomicie nadający się do rozbicia namiotu czy postawienia przyczepy campingowej. Z całego terenu znakomicie widać jezioro Drawsko. Pojezierze Drawskie to wciąż mało znana kraina jezior, co pozwala cieszyć się przyrodą w niezakłócanym niczym spokoju. Jezioro posiada aż 12 wysp.
5. Sunport Ekomarina
Sunport Ekomarina znajduje się w Mikołajkach, na żeglarskim Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To miejsce odpoczynku i wytchnienia, ale także dobrej zabawy. Polecany przez żeglarzy i motorowodniaków, a także zwolenników turystyki lądowej. W Mikołajkach na turystów, poza dostępem do wody, czeka mnóstwo atrakcji, np. Muzeum Reformacji Polskiej czy Wieża Widokowa na jezioro Śniardwy. Polecamy również rejsy statkami z portu w Mikołajkach.
6. Ośrodek „Pompka” i Kemping GOSiR
Ośrodek „Pompka” jest położony w miejscowości Wola Uhruska w urokliwym miejscu nad starorzeczem rzeki Bug. W pobliżu ośrodka znajduje się strzeżona plaża, istnieje możliwość skorzystania z wypożyczalni sprzętu wodnego oraz boiska do piłki siatkowej plażowej. Rejs kajakiem po Bugu na pewno przyniesie niezapomniane wrażenia. Bug to raj dla wędkarzy, którzy upodobali sobie również starorzecza.
7. Agroturystyka & Camping Forteca
Jeżeli szukacie mniejszych, kameralnych campingów, z pewnością przypadnie Wam do gustu to miejsce. Rodzinny camping z własnym małym jeziorem w południowo-zachodniej Polsce koło Dzierżoniowa, w niewielkiej odległości od Gór Sowich i rezerwatu przyrody Ślęza.
Camping oferuje miejsca kempingowe wokół jeziora na 8 hektarowym terenie rekreacyjnym. Atrakcje na miejscu? Boisko do piłki nożnej i siatkówki, restauracja, tenis stołowy, rowery wodne, miejsca na ognisko, molo i piaszczysta plaża. Kemping jest też dobrą bazą wypadową dla wycieczek pieszych i rowerowych, dodatkowo atrakcyjne okolice gwarantują atrakcje historyczne z licznymi zabytkami.
8. Jezioro Starogrodzkie Nr 138
Gdzie jechać w centralnej Polsce? Polecamy camping prowadzony przez Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży im. Kurta Schumachera w Chełmnie. Spokojne jezioro zapewnia doskonałe warunki do kajakarstwa, wioślarstwa i pływania. Woda, las oraz utwardzone drogi powodują, że chętnie zjeżdżają się tu triathloniści. Miłośnicy biegów przełajowych oraz biegów na orientację znajdą w pobliskich lasach wiele ciekawych tras. Na terenie ośrodka znajdują się korty.
9. Ośrodek „U Schabińskiej nad Sanem”
To miejsce znane chyba wszystkim wędkarzom z południowo-wschodniej Polski. Ośrodek Wypoczynkowy „U Schabińskiej nad Sanem” znajduje się w dolinie rzeki San, na równinie otoczonej z każdej strony pięknymi wzgórzami. Ośrodek zlokalizowany jest przy przejściu promowym. W okolicy panuje cisza i spokój. Mamy tu staw wędkarski wraz z nabrzeżem o powierzchni 12 ha. Zbiornik powstał po eksploatacji złoża żwiru, obecnie stanowi ekosystem podobny do niewielkiego jeziora. Głębokość od 2 do 5 metrów oraz I klasa czystości wody sprzyja utrzymywaniu naturalnego zarybienia. Jest też restauracja z daniami regionalnymi, place zabaw, basen dla dzieci.
10. Rafa-Jeziorsko Kemping 52
To duże jezioro w centralnej części kraju, idealne do wypoczynku. Malowniczo usytuowany ośrodek posiada własną plażę oraz strzeżony port do bezpiecznego wodowania i cumowania jednostek pływających. Wypożyczalnia sprzętu wodnego oferuje: żaglówki, rowery wodne, łodzie, kajaki, motorówki oraz atrakcje typu: wake, surfing, koło za motorówką. Na miłośników spokojnego wypoczynku czekają rejsy widokowe statkiem pasażerskim.
Podsumowując warto zaznaczyć, że wyjazd na camping nad jeziorem to znakomity pomysł. Polecamy spróbowania wodnych sportów i atrakcji. Każdemu przypadną do gustu kajaki lub rowery. Blisko wody człowiek szybko odpoczywa i regeneruje siły. Wiele campingów zlokalizowanych jest niedaleko popularnych atrakcji turystycznych, dlatego wypoczynek można połączyć ze zwiedzaniem. W sezonie wysokim niektóre pojezierza są znacznie mniej zatłoczone niż plaże nad Bałtykiem. Z tego powodu wypoczynek nad jeziorem przypadnie do gustu tym, którzy szukają ciszy, spokoju oraz bliskiego kontaktu z przyrodą.
W artykule wykorzystano następujące fotografie: Unsplash (Unsplash License), camping nad jeziorem Ekomarina (baza campingów PC), camping nad jeziorem Starogrodzkie (baza campingów PC), camping Forteca (baza campingów PC).