artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Kempingi na Mazurach
Kempingi na Mazurach

Kempingi na Mazurach

Czas czytania 7 minut

Kempingi na Mazurach to idealne miejsce dla miłośników ciszy i spokoju, doceniających piękno przyrody i uwielbiających spędzać wolny czas aktywnie. Mazury uznawane są za jeden z piękniejszych regionów nie tylko w Polsce, ale całej Europie. Fantastyczne krajobrazy, niezliczone jeziora i rzeki, lasy, zielone łąki i pola, a pośród nich miasteczka z wieloma atrakcjami turystycznymi. To wręcz wymarzone miejsce na wakacje! 

Zalety mazurskich kempingów 

Mazury rocznie odwiedza od 2,5 do 3 mln turystów, w tym wielu gości z zagranicy. Potocznie nazywa się je „krainą tysiąca jezior” i nie ma w tym przesady, a nawet liczba jest zbyt mała. Faktycznie na Mazurach znajduje się około 2600 jezior, wśród nich krajowi rekordziści, to jest: Śniardwy (największe jezioro w Polsce), Jeziorak (najdłuższe) i Hańcza (najgłębsze). 

Większość kempingów ulokowana jest w pobliżu jezior i ważnych ośrodków turystycznych. Lokalizacja umożliwia łatwe zwiedzanie ciekawych atrakcji, sporty wodne i wypoczynek na łonie przyrody. Wiele kempingów łączy kilka zalet: bliskość jeziora, lasu i dzikiej przyrody. 

Mazury są bardzo dobrze dostosowane do potrzeb turystów podróżujących kamperami i przyczepami, miłośników turystyki rowerowej, wodnej i pieszej. Szlaki są wyraźnie oznaczone, a ponadto na terenie województwa warmińsko-mazurskiego działa ponad 40 punktów informacji turystycznej służących pomocą, mapkami i udzielających wszelkich niezbędnych informacji. 

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravan Show 2023 01.09-30.09 Sebastian
Szukasz kempingu na Mazurach? Skorzystaj z naszej interaktywnej mapy. 

Tu znajdziesz miejscówki za Free. 

Kempingi na Mazurach w pobliżu popularnych miejsc turystycznych:

 • Giżycko – Camping Szekla, Elixir Hotelik Caravaning, Camping Bystry, Port Bagaczewo, 
 • Gołdap – Camping nr 220,
 • Mikołajki – Kama, Sunport Ekomarina, Wagabunga,
 • Mrągowo – Cezar, Camping nr 85,
 • Mrągowo – Cezar, Discovery Mazury,
 • Olecko – Gościniec Olecki,
 • Olsztynek – Pole Biwakowe Swaderki,
 • Ruciane-Nida – Wejsunek, Camping nr 77 Perła Krutyni,
 • Rydzewo – Kamping Echo,
 • Węgorzewo – Kirsajty, Rusałka.

Kempingi na Mazurach

Nagrodzone kempingi na Mazurach 

Co roku PFCC (Polska Federacja Campingu i Caravaningu) we współpracy z Departamentem Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polską Organizacją Turystyczną organizuje konkurs „Mister Camping”, w którym przyznawane są nagrody i wyróżnienia dla najlepszych kempingów. Pod uwagę branych jest wiele czynników, takich jak: infrastruktura, obsługa turystów oraz oceny, jakie placówka otrzymała od swoich gości. 
Mazurskie kempingi nagrodzone w ostatniej edycji konkursu to:

 • Cezar nad jeziorem Czos w Mrągowie,
 • Echo nad jeziorem Niegocin w Rydzewie, 
 • Kama nad jeziorem Tałty, niedaleko Mikołajek, 
 • Pajda Mazur nad jeziorem Szeląg Wielki w Kątnie, 
 • Wagabunda 2 przy jeziorze Mikołajskim w Mikołajkach.

Kempingi na Mazurach - kemping Echo

Wedle ASCI wysoko oceniane kempingi w woj. warmińsko-mazurskim (skala 1-10) to:  

 • Aktywna Agroturystyka w miejscowości Stare Jabłonki, ocena: 8,9;
 • ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
 • Kemping Stranda w Giżycku, ocena: 8,8; 
 • Kemping Binduga 69 w Jedwabno, ocena: 8,8;
 • Agrotouristik Camping w Kłusach, ocena: 8,7; 
 • Elixir Hotelik Caravaning w Giżycku, ocena: 8,7; 
 • Camping & Glamping Szelagówka w Sorkwitach, ocena: 8,6. 

Co zobaczyć na Mazurach? 

Turyści ceniący uroki Mazur chętnie odwiedzają miejsca takie jak: Mikołajki, Giżycko, Mrągowo, Pisz, Szczytno, Ruciane-Nida, Węgorzewo, Olsztyn, Pisz czy Ełk. Do najpopularniejszych pod względem turystycznym jezior należą Śniardwy, Mamry, Niegocin oraz Kisajno. 

Atrakcji na Mazurach jest tak wiele, że naprawdę trudno wybrać najciekawsze. Polecamy zwrócić uwagę na fenomeny na skalę światową. Dla nurków będzie to wrak statku Arabella w jeziorze Mamry, a dla pozostałych turystów - Twierdza Boyen w Giżycku, zdecydowanie najważniejszy lokalny zabytek, zbudowany w XIX wieku, pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Warto odwiedzić słynne mazurskiej mosty w Stańczykach, Mosty w Kiepojciach (tak zwane Małe Stańczyki) i most obrotowy w Giżycku. Wielbicielom militariów z pewnością przypadną do gustu: wilczy Szaniec, Muzeum Dywizjonu 303 i Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie. Turyści cenią również atrakcje takie jak: Port Sztynort, Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni, Leśniczówka Pranie, Park Etnograficzny w Węgorzewie, Klasztor Kamedułów (Wigry), wioska żeglarska w Mikołajkach, skansen w Olsztynku, Pałac w Sztynorcie, gotycki zamek krzyżacki w Kętrzynie. Miłośnicy tajemnic powinni wybrać się do piramidy w Rapie. 

Cenione atrakcje dla rodzin z dziećmi to: 

 • Ełcka Kolejka Wąskotorowa, 
 • Koniki Polskie w Popielnie,  
 • Muzeum Indian w Spytkowie,
 • Park Mazurolandia (tu znajduje się popularny Park Miniatur Zabytków Warmii i Mazur), 
 • Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, 
 • Zagroda żubrów w Wolisku (Puszcza Borecka).

Nie wiesz, co zwiedzić na Mazurach? Zajrzyj do naszego przewodnika po Polsce. 

Mazurska przyroda 

Wakacje na mazurskich kempingach poza możliwością zwiedzenia ciekawych obiektów umożliwiają beztroski wypoczynek na łonie przyrody. Na terenie Pojezierza Mazurskiego znajduje się 114 rezerwatów przyrody, ponad 40 tysięcy hektarów Mazurskiego Parku Krajobrazowego (tu leży największe w Polsce jezioro Śniardwy) i ponad tysiąc drzew oznaczonych jako pomniki przyrody. 

W Mazurskim Parku Krajobrazowym warto odwiedzić niezwykle malownicze rezerwaty przyrody, np. „Jezioro Łuknajno”, największa na terenie naszego kraju ostoja łabędzi niemych, które można obserwować z wież widokowych. W Puszczy Piskiej znajdują się trzy rezerwaty chroniące starodrzewie: „Królewska Sosna”, „Zakręt” i „Strzałowo”. Warto również zajrzeć do „Mazurskiej Ostoi Żółwia Baranowo”, która przylega do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Podsumowując: jeśli kochacie naturę, na Mazurach poczujecie się jak w domu. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to ok. 54 tys. hektarów. Wody zajmują 18 tysięcy hektarów, a lasy 29 tysięcy. 

Kempingi na Mazurach 5

Uwadze miłośników przyrody polecamy jezioro Kisajno, słynne z największej liczby wysp (ponad 30, o łącznej powierzchni 200 hektarów). Część z wysp stanowi rezerwaty przyrody i ostoje ptactwa wodnego, które można obserwować oraz fotografować z wody. Północna część jeziora Kisajno jest częścią chętnie wybieranym szlakiem z Giżycka do Węgorzewa. Z Kisajna możemy również dostać się do Niegocina poprzez kanał Łuczański.

Sporty wodne na Mazurach  

Mazury to prawdziwy raj dla żeglarzy, ale też miłośników kajaków czy coraz popularniejszych w ostatnich latach SUP-ów. Wśród cenionych szlaków żeglugowych wskazać trzeba trasy Giżycko-Węgorzewo, Giżycko-Mikołajki-Ruciane Nida oraz Mikołajki-Pisz. W celu wydłużenia tras utworzono system sztucznych kanałów. Kanały takie jak: Brożajcki, Giżycki, Mazurski, Niegociński i Węgorzewski łączą akweny i pozwalają na dłuższą żeglugę. 

Kajaki

Na Mazurach znajduje się oceniany jako jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w tej części Europy - szlak kajakowy rzeki Krutyni. Prowadzi on łącznie przez kilkanaście jezior. Kajakarze chętnie wybierają też szlak rzeki Sapiny, którego początek znajduje się na południowym brzegu jeziora Kruklin.

Miłośnicy nurkowania z pewnością powinni zawitać nad Hańczę, najgłębsze polskie jezioro, którego maksymalna głębokość wynosi powyżej 108 m. oraz obejrzeć wspomniany już wrak statku Arabella w Mamrach. 

W artykule wykorzystano następujące grafiki: 1. Robert Wegner (Pixabay). 2. Mapa Kempingów „Polskiego Caravaningu”. 3. Kemping Echo w Rydzewie (baza kempingów „Polskiego Caravaningu”). 4. Mazury. Fot. Marek Piwnicki. Unsplash. 5. Kajaki, Fot. Franz P. Sauerteig (Pixabay).


Redakcja19.04.20230
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News