artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Kamper Benimar Sport S323
  fot. Baza "Polskiego Caravaningu" Kamper Benimar Sport S323

Jak działa kaucja przy wypożyczeniu kampera?

Czas czytania 5 minut

Kaucja przy wypożyczeniu kampera wzbudza wiele pytań początkujących turystów. W tym artykule zbierzemy najważniejsze informacje, a na Wasze pytania odpowie Bartosz Gas, project manager platformy BookingCamper.pl. 

Kaucja z prawnego punktu widzenia

Kaucja jest rodzajem zabezpieczenia dla wynajmującego. Spotykamy się z nią powszechnie przy wynajmie mieszkania, drogiego sprzętu lub samochodów.

Nie inaczej jest w przypadku kamperów. Kaucja chroni wypożyczalnię przed potencjalnymi stratami, które mogą powstać na skutek zniszczeń dokonanych przez osoby wypożyczające pojazd. Pieniądze pochodzące z kaucji służą do pokrycia kosztów ewentualnej naprawy. 

W Polsce typowa kaucja przy wypożyczeniu kampera wynosi 5000 zł. 

Kaucja a umowa 

Wysokość kaucji oraz zasady jej zwrotu nie mogą być niespodzianką. Wszystko powinna dokładnie regulować umowa, którą podpisujecie z wypożyczalnią. 

Typowy zapis brzmi: 

Przy przekazaniu Kampera osoba Rezerwująca wpłaci Wynajmującemu opłatę gwarancyjną, zwaną dalej „Kaucją” w wysokości 5 000 zł. oraz wyraża zgodę, aby Kaucja została zaliczona przez Wynajmującego na poczet ewentualnych kar, szkód, kosztów napraw lub strat poniesionych w Kamperze przez Wynajmującego, jak również pokrycia udziału własnego przy ubezpieczeniowej likwidacji szkód. W przypadku należytego wykonania Umowy – Kaucja w pełnej kwocie zostanie zwrócona Rezerwującemu lub osobie przez niego upoważnionej.

Dodatkowo w umowach mogą pojawić się inne informacje na przykład:

  • Określenie terminu, w którym należy wpłacić kaucję (jeśli jest inny niż moment przekazania kampera).
  • Numer konta do wpłaty (o ile wypożyczalnia nie przyjmuje kaucji w gotówce). 
  • Data zwrotu kaucji.
  • Informacja o tym, w jakich okolicznościach kaucja przepada w całości. 

Kaucja przy wypożyczeniu kampera - Wasze pytania 

Na dodatkowe pytania odpowiada Bartosz Gas, project manager platformy BookingCamper.pl.

kaucja przy wypożyczeniu kampera

Fot. Przykładowe kampery do wypożyczenia na Booking Camper w maju 2024 roku. 

– Czy da się wypożyczyć w Polsce kamper bez płacenia kaucji? 

– Nie znam wypożyczalni kamperów, która nie pobiera kaucji. 

– Ile wynosi typowa kaucja za wynajem kampera? 

– Najczęściej 5000 zł. Z perspektywy klienta to pewnie dużo, ale z perspektywy właściciela pojazdu… Raczej niewiele. Trzeba pamiętać, że nowy kamper wyższej klasy z wyposażeniem kosztuje, lekko licząc, minimum pół miliona złotych, a czasami milion. To są naprawdę drogie pojazdy! Kaucja nie jest niezwykłym zjawiskiem na rynku wynajmu. Bywa, że płacimy ją w wypożyczalniach rowerów lub nart, nieporównywalnie tańszych w stosunku do kampera. 

– Czy istnieją mniejsze kaucje niż 5000 złotych? 

– Kaucja za kamper może być niższa od typowej i wynosić 3000 zł. Znam takie przypadki, ale dotyczą one wyłącznie starszych pojazdów, ośmioletnich lub dziesięcioletnich.

– Nasza czytelniczka pyta: „Czy wysokość kaucji zależy od długości wynajmu, na przykład: dwa tygodnie są dwa razy droższe niż tydzień?”. 

– Nie. Wysokość kaucji nie zależy od długości wynajmu. 

– Czy kaucję należy zapłacić z wyprzedzeniem w dniu rezerwacji, czyli na przykład miesiąc przed wypożyczeniem kampera?

– Zazwyczaj kaucję płaci się gotówką w dniu odbioru pojazdu. Nieliczne wypożyczalnie chcą otrzymać ją wcześniej. Ale to kwestia kilku dni, a nie miesięcy. 

– Jakiego rodzaju szkody najczęściej powodują, że kaucja nie zostaje zwrócona w całości?

– Szkody powstałe w środku kampera: drzwi, rolety, szafki, urwane zawiasy itp. Mogą to być urwane markizy, papierowe rolety w oknach. Likwidacja tego typu szkód zazwyczaj kosztuje od 1000 do 2000 złotych. Wypożyczalnia zwraca kaucję pomniejszoną o koszty nowego sprzętu i naprawy. 

– A kto wycenia, ile kosztuje szkoda?

– Wypożyczalnie posiłkują się cennikami ASO, czyli Autoryzowanych Stacji Obsługi. Kupują oryginalne sprzęty w salonie. Korzystają z punktów sprzedaży producentów danej marki, a nie tańszych odpowiedników, niewiadomego pochodzenia. Klientowi wystawia się notę obciążeniową. Na jej podstawie może oszacować koszt towaru, naprawy, porównać z kwotą potrąconą z kaucji. Na życzenie wypożyczalnia dostarczy również fakturę.

– Jeśli w kamperze wszystko jest w porządku, kiedy należy spodziewać się zwrotu kaucji?

– Zazwyczaj wypożyczalnie oddają kaucję w terminie od 5 do 7 dni, licząc od momentu zdania pojazdu. Wynika to z faktu, że muszą uważnie obejrzeć kamper. Niektórych szkód nie widać gołym okiem, wymagają analizy.

Jak działa kaucja przy wypożyczeniu kampera? 2

Fot. Przykładowe kampery do wypożyczenia na Booking Camper w maju 2024 roku. 

– Co się dzieje, jeśli szkody w wypożyczonym kamperze dokonało zwierzę? 

– W takiej sytuacji odpowiedzialność za szkodę ponosi osoba, która wypożyczyła kamper. Ogromna większość wypożyczalni przestrzega klientów, że zwierzęta mogą spowodować różne uszkodzenia w pojeździe. Trzeba na nie uważać. Nie spuszczać z oka. Niektóre zwierzęta źle się czują w podróży. Warto poważnie się zastanowić, czy wycieczka kamperem będzie przyjemnością dla naszego pupila, czy może wręcz przeciwnie? Z rozmów z właścicielami wypożyczalni, które przeprowadziłem wynika, że koty zabierane do kampera często drapią tapicerkę. Dużym psom w kamperze może być po prostu za ciasno. Są poddenerwowane i zupełnie niechcący mogą coś zniszczyć. 

– Czy to prawda, że kaucja może przepaść w całości, jeśli nie odda się kampera w terminie?

– Tak. Wiele wypożyczalni ma taki zapis w umowie. 

– Załóżmy, że w wypożyczonym kamperze niechcący doszło do uszkodzenia. Na przykład: urwano drzwiczki od szafki i roletę z okna. Co należy zrobić?

– Najlepiej od razu dać znać wypożyczalni. Zrobić zdjęcie, nagrać filmik, podesłać. Dzięki temu wypożyczalnia będzie mogła szybko oszacować wartość szkody, zamówić części i cały proces przebiegnie sprawniej. 

heart Zobacz, ile kosztuje wynajem kampera i kiedy będzie najtaniej. 

heart Chcesz wypożyczyć kamper? Poszukaj go na Booking Camper.
To największa w Polsce platforma zapewniająca bezpieczny wynajem kamperów. 
Wspiera wypożyczających na każdym etapie! 

Jak działa kaucja przy wypożyczeniu kampera? 5


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News