artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
Reklama

Norwegia > Zachodnie Wybrzeże

Norwegia > Zachodnie Wybrzeże

Norwegia jest drugim po Islandii najmniej zaludnionym krajem Europy. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 14,7 mieszkańca na 1 km2. Ludność skupiona jest przede wszystkim w południowej części kraju, w regionie Oslofjorden ze stolicą Oslo oraz na wybrzeżach. Miasta zamieszkuje prawie trzy i pół miliona osób, co stanowi około 75 procent ludności kraju.

Największą aglomeracją jest Oslo. Kolejnym dużymi miastami są Bergen, Stavanger i Trondheim. Norwegia nie jest krajem tanim. Dlatego polecamy robić zakupy przede wszystkim wtedy, gdy zobaczymy napis tilbud – przecena. Kraj jest niezmiernie bogaty, lecz nie afiszuje się ze swoim bogactwem. Może dlatego właśnie Norwegowie nigdzie sie nie spieszą i sprawiają wrażenie, że na wszystko mają czas. Według przeprowadzonych kilka lat temu badań, biorących pod uwagę wiele różnych czynników, Norwegia okazała się najlepszym do życia miejscem na świecie. Natomiast ulubionym regionem miłośników Norwegii jest zachodnia część kraju, nazywana słusznie królestwem fiordów. Fiordów, które  według legend zamieszkują także stwory zwane trollami. 

Naszą wędrówkę po zachodnim wybrzeżu Norwegii ograniczymy do trzech administracyjnych okręgów: Rogaland, Hordaland i Sogn og Fjordane – czyli Sognefjord. To zresztą ulubione rejony turystów. Na zachodnim Wybrzeżu napotkamy mnóstwo głębokich i wąskich fiordów. Jednak zobaczymy też szersze, otwarte fiordy, które  w połączeniu z urodzajną ziemią uprawną i bogatymi łowiskami  uczyniły tę część Norwegii tak zasobną. Fiordy oferują wiele możliwości wypoczynku, zdawało by się nieraz wykluczających się. Latem możemy zjechać na nartach z lodowca Folgefonna, by potem wykąpać się w morzu. Częstym widokiem są kwitnące drzewa owocowe, które sąsiadują z ośnieżonymi stokami. Przyroda i człowiek stworzyli razem mnóstwo rzeczy do podziwiania. Możemy obejrzeć wspaniały wodospad zwany Welonem Ślubnym, oraz pojechać drogą z Řrneveien lub Trollstigen, na której zakręty skręcają pod kątem stu osiemdziesięciu stopni. A zwiedzanie miast Bergen i Stavanger pozwoli zobaczyć kontrastowe sąsiedztwo, bowiem tuż obok siebie znajdują się drewniane domy, nowoczesne instalacje portowe i przemysł naftowy.

Stavanger to stolica norweskiego przemysłu naftowego i okręgu Rogaland, położona nad Oceanem Atlantyckim. Najważniejsze światowe koncerny naftowe mają tam swoje przedstawicielstwa, które nadzorują wydobycie ropy na Morzu Północnym. W Stavanger warto zobaczyć Muzeum Konserw (Norsk Hermetikkmuseum) znajdujące się w najstarszej części miasta Gamle Stavanger, oraz muzeum ropy naftowej. Niedaleko miasta znajduje się najdalej wysunięty na południe fiord Norwegii – Lysefjord. Jest on stosunkowo wąski (ok. 40 kilometrów), a dotrzeć do niego można zarówno pieszo, jak i statkiem wycieczkowym ze Stavanger. 

Sognefjord to najdłuższy i najgłębszy fiord Norwegii. To także przedmiot pielgrzymek spragnionych wrażeń turystów i miłośników dzikiej przyrody. Wyróżnia go monumentalny, górski krajobraz z obu stron. Przedostanie się przez fiord możliwe jest całą dobę tylko przy pomocy promu. Długość fiordu, w zależności od źródeł, waha się od 180 do ponad 230 kilometrów. Sognefjord oferuje najwspanialsze w świecie widoki fiordów i gór. Aby w pełni doświadczyć ich uroków i atrakcji, potrzeba kilku dni. Szczególnie polecamy zobaczenie największego lodowca kontynentu europejskiego: Jostedalsbreen o powierzchni 486 km2. Lodowiec ten co roku cofa się, w ciągu ostatnich lat cofnął się o prawie dwa kilometry. Znaki cofania się lodowca widoczne są na skałach. Na Sognefjord znajduje się najwyższy szczyt Norwegii i Gór Skandynawskich - Galdhopiggen (wysokość 2 469 m n.p.m.), największy wodospad Norwegii - Vettisfossen o wysokości 275 m (oba leżą w Parku Narodowym Jotunheimen). Warto również zwrócić uwagę na unikalne drewniane kościoły – stavkirke. Najstarszy z nich znajduje się w Urnes, a najlepiej zachowany w Borgund przy Lærdal.Administrator09.08.20160 zdjęć 3