PODRÓŻE

ponad rok temu  12.12.2016, ~ Administrator   

Hiszpania i Portugalia kamperem

Gdy w Polsce już zimno i chłodno, a długie wieczory dają się we znaki, najlepiej uciec tam, gdzie znajdziemy jeszcze dni wypełnione słońcem i wysokimi temperaturami. Najlepszym kierunkiem wydaje się Hiszpania i Portugalia. Ale gdzie konkretnie pojechać?

Niewątpliwie najlepszym wyborem będzie wybrzeże słońca, a więc Costa del Sol i jej stolica Malaga. To tutaj, dzięki swojemu specyficznemu położeniu i górom chroniącym wybrzeże przed mroźnymi falami powietrza znad kontynentu, łagodny mikroklimat zachęca do przyjazdów i podróży kamperem przez cały rok. Bez wątpienia dużą zaletą są dni wypełnione słońcem, które świeci tu średnio 320 dni w roku, a więc pogoda jest gwarantowana. Co więcej, turystyka caravaningowa zarówno w Hiszpanii, jak i w Portugalii z roku na rok jest coraz bardziej popularna, co sprzyja urozmaiconej ofercie campingowej, niejednokrotnie w miejscach zwyczajnie zapierających dech w piersi. Niemniej jednak południowy region Hiszpanii jest nie tylko bogaty w przepiękne tereny, ale również nietuzinkową architekturę i urokliwe miasta, które potrafią zaczarować każdego. Ponadto Andaluzja, jako jeden z 17 regionów autonomicznej Hiszpanii, to ojczyzna flamenco, korridy, tapas i gajów oliwnych.

Perły Andaluzji w 7 dn.
(Malaga – Granada – Kordoba – Sewilla – Kadyks – Gibraltar – Malaga)
Stolicą Costa del Sol jest Malaga, nazywana przeze mnie sercem Andaluzji. Tutaj bowiem większość turystów zaczyna i kończy swoją podróż, nie tylko dzięki największemu w pobliżu portu lotniczego, ale także na swoje doskonałe położenie. Stąd południowy region Hiszpanii, leżący na granicy Europy i Afryki, Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego, wydaje się być na wyciągnięci ręki. Mając 7 dni możemy odkryć jej najpiękniejsze miasta i skrywane przez nie bogactwo kultury hiszpańskiej i arabskiej.

Malaga
Punkt obowiązkowy każdej wyprawy na południe Hiszpanii. Tutaj poznamy, czym jest andaluzyjska radość i lekkość życia. Każdy przyjeżdżający tu turysta swoją wycieczkę powinien zacząć spacerem wzdłuż promenady, drugiego co do wielkości portu Hiszpanii z charakterystyczną latarnią z 1817 r. tuż przy plaży Malaqueta, kończąc w otwartym niedawno muzeum sztuki współczesnej – Centre Pompidou. Następnie udajemy się na wzgórze XIV-wiecznego zamku Gibralfaro, skąd rozciąga się najlepszy widok na Malagę, polecany szczególnie przy zachodzie słońca. Stąd już blisko do kolejnych charakterystycznych punktów miasta, jakim są najlepiej zachowana twierdza Maurów w Hiszpanii – Alcazaba, oraz leżące u jej stóp Teatro Romano, odkryte stosunkowo niedawno, w 1951 r. Niewątpliwe największym symbolem Malagi jest budowana przez ponad 250 lat Katedra, zwana potocznie „La Manquita”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „jednoręką damę”. Jako że w Maladze urodził się słynny malarz Picasso, spacerując po mieście, pamiętajmy również o jego muzeum oraz Plaza de Merced czy Constitucion.

Gdzie parkować: Centrum miasta charakteryzują wąskie uliczki i mało miejsc parkingowych, zatem najlepiej będzie, jeśli parkować będziemy na obrzeżach miasta lub dużych placach, np. koło stadionu Rosaleda.
Gdzie nocować: Camping Torre de Mal, Camping Laguna Playa, Camping Almayate Costa

Pełna treść artykułu w najnowszym wydaniu "Polskiego Caravaningu".

Więcej na:
www.hiszpaniakamperem.pl
www.mymalaga.pl

Piotr Wojda, Joanna Karońska
Fot. Joanna Karońska, MyMalaga.pl

GALERIA ZDJĘĆ

Malaga to punkt obowiązkowy każdej wyprawy na południe Hiszpanii
Alhambry w Granadzie to jeden z najpiękniejszych kompleksów pałacowych w Europie
Ronda – jedno z najciekawszych miejsc w Andaluzji
Tarifa leży zaledwie 15 km od Afryki
Jadąc z Lagos do Lizbony, warto skorzystać z dłuższej trasy wzdłuż zachodniej ściany Europy, obfitującej w oddalone od cywilizacji plaże, takie jak Praia dos Alteirinhos
Caminito del Rey uważana była swego czasu za jedno z najniebezpieczniejszych miejsc wspinaczkowych na świecie
Plaża Playa de Zahora z widokiem na latarnię na Faro de Trafalgar
W 2016 roku Playa de Bolonia otrzymała tytuł najlepszej plaży Hiszpanii

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 19

 • 10
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony