Reklama
Bilbord - bookingcamper

PRZEPISY PRAWNE

ponad rok temu  12.02.2020, ~ Bartłomiej Ryś   

Fiat dysponuje już flotą samochodów zasilanych m.in. gazem CNG.Gama nazywa się

Fiat dysponuje już flotą samochodów zasilanych m.in. gazem CNG.Gama nazywa się "Natural Power" i znajdziemy w niej Fiata Ducato, czyli bazę pod kampery fot. Fiat

Wszystko wskazuje na to, że szykuje się duża rewolucja w małym transporcie. Jak podaje portal dostawczakiem.pl, od maja 2021 roku busy będą mogły mieć DMC na poziomie 4250 kilogramów i będzie można je prowadzić z kategorią „B” prawa jazdy. Jest jedno zastrzeżenie: zmiana tyczyć się ma tylko pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi. Czy nowy projekt Ministerstwa Infrastruktury obejmie też kampery?

Urzędnicy 7 lutego skierowali do konsultacji publicznych i międzyresortowych projekt zmiany ustaw, które pozwolą m.in. zwiększyć dopuszczalną masę całkowitą pojazdu dostępnego na prawo jazdy kategorii „B” - czytamy na portalu. Autorzy publikacji przypominają, że podobne przepisy już działają w Niemczech czy Holandii.

Nowe zasady miałyby wejść w życie od 23 maja 2021 roku.

Jest jednak mały szkopuł. Zmianą zostaną objęte tylko te busy, które są zasilane paliwem alternatywnym. Mowa tu więc o energii elektrycznej, wodorze lub gazie ziemnym

Czy zmianami zostaną objęte również kampery, czyli pojazdy „specjalne kempingowe”? Z takim zapytaniem skierowaliśmy się do Ministerstwa i czekamy na odpowiedź.

Warto jednak zaznaczyć, że już dwa lata temu na targach Caravan Salon w niemieckim Dusseldorfie informowaliśmy o premierze IVECO, czyli bazy pod kampery typu premium. Nie byłoby w tym nic specjalnego gdyby nie fakt, że w podwoziu były zainstalowane już zbiorniki na gaz CNG. Gdzie haczyk(i)?

Przede wszystkim problemem jest mała liczba stacji do tankowania. Auta napędzane CNG są też droższe w zakupie w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych (czyli z silnikiem Diesla pod maską). Pocieszający jest zasięg: Fiat Ducato Natural Power z nadwoziem furgon L2H2, silnikiem o mocy 136 KM i 5 zbiornikami na sprężony gaz jest w stanie przejechać około 400 kilometrów a ponowne tankowanie zajmie zaledwie parę minut. 

O autach z silnikiem elektrycznym z zasady nawet nie wspominamy: zasięg rzędu 173 kilometrów w przykładowym Volkswagenie e-Crafterze ma się nijak do ilości pokonywanych kilometrów podczas caravaningowych podróży. 

Do tematu na pewno powrócimy.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 165

 • 29
  ZADOWOLONY
 • 24
  ZASKOCZONY
 • 11
  POINFORMOWANY
 • 30
  OBOJĘTNY
 • 21
  SMUTNY
 • 31
  WKURZONY
 • 19
  BRAK SŁÓW

Komentarze (10)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Volant2020 10 4 miesiące temu Jakiez to przykre, ze urzedasy maja swobode w utrudnianiu zycia i wymysliwaniu coraz to durniejszych przepisow. Jaka jest praktyczna roznica pomiedzy DMS 3.5 t i 4.25t? Wywalic ich z rzedow na zbity pysk, za ukgraniczanie swobod obywatelskich i kretynskie pomysly!
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Michał 9 ponad rok temu Skrajny debilizm - dostawczy elektryk ? Zasięg z ładunkiem 100km ? CNG i Wodór - gdzie to zatankujesz ? Wymyślanie przepisów aby na pasku w TVP ludzie z niższym IQ się jarali.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Fgk 8 ponad rok temu Hee 5 zbiorników i zasięg 400 km chyba 4000 km,zwykły bus na 100 l zbiorniku LPG zrobi 400 km
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Fgk 7 ponad rok temu Heeee ale bzdury
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Salvex 6 ponad rok temu Ok wiekszeDMC na kategorie B, a czy to wymusi instalacje tachografu?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Wojt 5 ponad rok temu Tak na c zrobić uprawnienia jasne i jechać autostrada 85km/h. Gratulacje. Wygrał Pan talon.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Iv 4 ponad rok temu To co to za "rewolucja" na paliwo alternatywne?! To chyba żarty. Zmiana powinna dotyczyć wszystkich busów. I taka zmiana była by pożądana.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Jerzyk 3 ponad rok temu Czyli nadal jedna cholera większe DMC żeby akumulator lub zbiornik CNG zmięścić a ładunek taki sam
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Stop pisiowirusowi 2 ponad rok temu Kross ma rację, c i jest ok,a tak to PiS podciera sobie nami dupe,robi z nas zjadaczy kiełbasy wyborczej,precz z tymi nieudacznikami co defrauduja nasze publiczne pieniądze,Mario-netki
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ kriss 1 ponad rok temu a nie lepiej zrobic kat c? i miec gdzies te ich niby pomysłu? na pewno taniej
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony