Przetwornice 12V 230V to niezwykle przydatne urządzenia w turystyce. Wizja pełnej niezależności podczas caravaningowych wyjazdów jest niezwykle kusząca. Kupujemy lub budujemy pojazd kempingowy m.in. po to, by móc w dowolnym miejscu stworzyć sobie miejsce wypoczynku, niezależnie od tego, czy znajdziemy tam infrastrukturę. Ale co z prądem? Akumulatory pokładowe oferują prąd stały o napięciu 12 V. Nie włączymy czajnika elektrycznego, nie naładujemy laptopa, nie włączymy telewizora. Chyba, że mamy na pokładzie przetwornicę, która dostępne w akumulatorze 12 V zamieni na 230 V, czyli takie samo, jakie mamy w gniazdkach domowych.
Spis treści
Laptop, szybkie ładowarki do telefonów lub tabletów, miksery, ekspresy do kawy, tostery, opiekacze do kanapek - wszystkie te urządzenia są zasilane z gniazd 230V.
Co zrobić, jeżeli chcemy z nich skorzystać „na dziko” w samochodzie, kamperze, przyczepie lub na łodzi? Oczywiście, można kombinować z zasilaniem, które mamy dostępne na pokładzie. Do przykładowego laptopa z pewnością znajdziemy ładowarkę 12V a zwykły odkurzacz możemy zamienić na bezprzewodowy, który naładujemy z gniazdka zapalniczki. Podobnie ma się sprawa z telefonem - możemy wykorzystać porty USB. Problem jest inny: takie ładowanie telefonu potrwa o wiele dłużej a wspomniany odkurzacz będzie dysponował mniejszą mocą. Nie bez znaczenia pozostaje cena - wszystkie sprzęty „domowe” już mamy a zakup tego samego, ale w wersjach „kempingowych” to niemały wydatek.
Właśnie dlaczego warto zainteresować się przetwornicą, a więc niewielkim urządzeniem, które energią magazynowaną w akumulatorach pokładowych przekształci z prądu stałego na zmienny, o napięciu 230 V.
Przetwornice 12V 230V to urządzenia elektroniczne, zamieniające prąd stały o napięciu 12 V na prąd zmienny o napięciu 230 V.
Stosowane są powszechnie w samochodach, kamperach, łodziach i innych pojazdach, w których potrzebne jest zasilanie urządzeniami elektrycznymi wymagającymi prądu zmiennego. Istnieje wiele różnych typów przetwornic 12V 230V, ale wszystkie działają w oparciu o ten sam mechanizm:
Czy przetwonica poradzi sobie w kamperze? Tak. Przetestowaliśmy to w praktyce.
Sprawdźcie w naszym filmie. Przez tydzień nie korzystaliśmy z zewnętrznych źródeł prądu, a za sprawą paneli na dachu oraz przetwornicy korzystaliśmy w kamperze z telewizora, klimatyzacji postojowej, ekspresu do kawy czy nawet Thermomixa.
Montaż przetwornicy w kamperze najlepiej zlecić profesjonalnym serwisom. Mówimy tu przecież o prądzie z napięciem 230 V, dlatego ważne, by z powodów bezpieczeństwa wszystko przeprowadzić zgodnie z wymogami producenta. Na rynku mamy mnóstwo urządzeń tego typu. Każdy sklep caravaningowy ma przynajmniej kilka różnych propozycji. Nie zawsze są to drogie urządzenia – znajdziemy modele już za kilkaset złotych. Natomiast niekoniecznie przy wyborze należy kierować się tylko ceną.
Trzeba zwrócić uwagę na moc wyjściową. Nierzadko producenci tańszych urządzeń podają „moc szczytową” zamiast „stałej”. To oznacza, że przetwornica jest w stanie „wyprodukować” nawet 2000 czy 3000 watów, ale trwa to tylko chwilę.
Ile mocy będziemy potrzebować? Rozsądnym wyborem zdaje się być wartość 2000 W. Wymienione wyżej urządzenia pracują tylko w wybranych przedziałach czasowych (np. tostera używamy tylko przez kilka minut rano, nie działają też wszystkie razem. Mając zapas 2000 W podłączymy właściwie większość rzeczy, z których korzystamy w domu.Zwróćmy też uwagę na to, czy przetwornica przekształca napięcie z wykorzystaniem „czystego sinusa”. To tajemnicze określenie powoduje, że sprzęty o dużej wrażliwości (np. laptopy czy komputery stacjonarne niektórych marek) będą pracować bez żadnych zakłóceń. W innym przypadku mogą wystąpić różne problemy, sprzęty nie będą pracować w prawidłowy sposób i będą też szybciej się zużywać.
Ostatnia aktualizacja: redakcja, 13.12.2023 r.