artykuły

wiesci-z-warsztatuWIEŚCI Z WARSZTATU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Przed podróżą sprawdź stan klocków hamulcowych

Przed podróżą sprawdź stan klocków hamulcowych

Czas czytania 4 minuty

Jeśli pojazd wykonuje małe przebiegi, zaleca się kontrolę stanu tarczowego układu hamulcowego raz do roku. Ci, którzy pokonują autem większe dystanse, podróżują nim, powinni robić to co 15 tys. km. Należy również pamiętać, że testem dla układu hamulcowego jest duża liczba pasażerów i bagażu.

Kontrola układu hamulcowego jest konieczna, ponieważ z zewnątrz trudno jest dokładnie sprawdzić zużycie klocków, tarcz i zacisków, a ewentualne objawy kwalifikujące je do wymiany (akustyczne, eksploatacyjne) nie zawsze są wyraźne i jednoznaczne. Tymczasem niektórzy kierowcy dokonują oceny stanu technicznego jedynie wzrokowo, zaglądając przez felgi, aby oszacować poziom zużycia klocków hamulcowych. Jest rzeczą oczywistą, że nawet jeśli w samochodzie są zamontowane wyjątkowo „ażurowe” felgi, nie da się wzrokowo w stu procentach ocenić stanu klocków hamulcowych. Widoczne są tylko klocki po zewnętrznej stronie tarcz. Te po wewnętrznej zobaczymy dopiero po ich demontażu.

Podczas okresowej kontroli klocków hamulcowych należy obowiązkowo zdjąć koła i zdemontować klocki. Tylko w taki sposób można prawidłowo ocenić stan całego kompletu, a także upewnić się, że zacisk nie blokuje się i nie jest zapieczony.

Objawy, które kwalifikują klocki hamulcowe do wymiany:

  • Zużycie warstwy ciernej. Ten objaw jest oczywisty i nie wymaga komentarza.
  • Ponadnormatywne zużycie tylko jednego klocka. Zwykle wskazuje na awarię jednego z zacisków (zapieczenie, zabrudzenie). Należy usunąć usterkę i założyć nowy komplet klocków.
  • ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
  • Popękana warstwa cierna na jednym lub kilku klockach. Przyczyn takiego stanu może być wiele – główną są przeciążenia termiczne. Zdarza się jednak, że klocki pękają z powodów mechanicznych – między nie a tarcze dostaną się jakieś zanieczyszczenia.
  • Odbarwienia warstwy ciernej. Wskazują na oddziaływanie wysokich temperatur. Istnieje ryzyko, że wkrótce warstwa cierna może się pokruszyć.
  • Odklejanie się warstwy ciernej od płytki. To bardzo rzadkie zjawisko, ponieważ współczesne klocki są projektowane tak, aby połączenie było wytrzymalsze niż sama warstwa, ale jeśli mimo wszystko tak się zdarzy – klocki oczywiście nadają się do wymiany.
  • Korozja płytek i uszkodzenie warstw przeciwwibracyjnych. Druga strona klocka także jest ważna. Jej zużycie kwalifikuje klocki do wymiany.
  • Nawet dobre klocki należy wymienić na nowe w razie wymiany tarcz. Na ogół w okresie eksploatacji jednego kompletu tarcz zużywa się dwa komplety klocków. Ale przy montażu nowych tarcz niezbędny jest także montaż nowych klocków. 

Przed montażem nowych klocków hamulcowych lub starych po przeglądzie należy dokładnie oczyścić zacisk i wszystkie elementy z nim współpracujące. Klocki mają trafić na swoje miejsce bez większego oporu, a ich powierzchnia przylegania do tarcz powinna być prawidłowa (nie mogą odstawać na rantach).

Po założeniu klocka nie wolno zapominać o prawidłowym montażu elementów sprężystych, jeśli takie są przewidziane. Przed opuszczeniem stanowiska warsztatowego należy kilkakrotnie nacisnąć pedał hamulca, aby klocki dosunęły się do tarczy – przypominają eksperci z firmy Steinhof, produkującej klocki hamulcowe do samochodów osobowych i dostawczych.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon

Krzysztof Dulny 09.05.20220
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News