Planujesz wymianę hamulców w swoim aucie lub kamperze? Aby nowe klocki i tarcze posłużyły ci jak najdłużej, należy stosować się do kilku prostych zasad. Ekspert techniczny marki Textar dzieli się praktycznymi wskazówkami, dzięki którym hamulce będą działały niezawodnie przez setki kilometrów.
Spis treści
Przez pierwsze 200 km od wymiany hamulców pamiętaj o delikatnym, kontrolowanym hamowaniu. Pozwala to na idealne dopasowanie nowych klocków do tarcz i zmaksymalizowanie skuteczności hamowania. Docieranie hamulców jest szczególnie istotne w przypadku tarcz powlekanych, ponieważ sprawia, że specjalna powłoka cynkowo-aluminiowa nie zostanie przyklejona do powierzchni ciernej klocków hamulcowych. Aby więc nie narazić nowych części na nadmierne zużycie, unikaj ostrego hamowania. Hamuj stopniowo z prędkości około 50 km/h, a pełnej mocy hamowania używaj tylko w sytuacjach awaryjnych.
Powtarzające się ostre hamowanie generuje nadmiar ciepła, co może doprowadzić do przegrzania klocków, a w rezutlacie - do osłabienia hamulców. Staraj się więc hamować płynnie, a pomiędzy hamowaniami - zachowuj odstęp czasowy, aby pozowlić klockom oraz tarczom ostygnąć, zapobiegając tym samym gromadzeniu się ciepła. Nowe hamulce podczas fazy docierania nie powinny być narażane na ektremalne obciążenia.
Podczas każdego przeglądu swojego kampera pamiętaj o sprawdzeniu płynu hamulcowego. Z czasem pochłania on wilgoć z powietrza, co nie tylko zwiększa ryzyko korozji elementów metalowych, ale przede wszystkim powoduje spadek temperaty wrzenia płynu hamulcowego i może doprowadzić do awarii w ekstremalnych sytuacjach. Dlatego warto wymieniać płyn co 18 miesięcy lub zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, niezależnie od liczby przejechanych kilometrów.
Tych kilka prostych zasad pozwoli ci cieszyć się pełną efektywnością nowych hamulców na długo. Zadbaj o ich docieranie, unikaj przegrzania oraz regularnie kontroluj płyn hamulcowy, a zapewnisz sobie i swoim załogantom bezpieczeństwo, zmniejszając ryzyko awarii na trasie.