artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Zmiany w podatku akcyzowym od 1 kwietnia 2025 r.
  fot. www.freepik.com

Zmiany w podatku akcyzowym od 1 kwietnia 2025 r.

Czas czytania 4 minuty

1 kwietnia 2025 roku zaczęły obowiązywać zmiany w przepisach dotyczących podatku akcyzowego wynikające z nowelizacji ustawy o VAT, ustawy o podatku akcyzowym oraz kilku innych ustaw. Zmiany mają pozytywny wpływ na naszą branżę motoryzacyjną i maja za zadanie ułatwiać zwrot akcyzy od pojazdów przeznaczonych na eksport oraz zwolnić z niej również samochody wykorzystywane do jazd testowych w ramach badań naukowych lub prac rozwojowych. Te regulacje nie są finałem prac. Ministerstwo Finansów zapowiada dalsze zmiany w akcyzie dotyczącej samochodów osobowych.

Zwrot akcyzy od eksportowanych samochodów

Zwrot akcyzy od samochodów osobowych zarejestrowanych na czas określony w celu wywozu z kraju zapewne ucieszy znaczne grono podatników, którym zmiana jest dedykowana. Dotychczasowe przepisy nie dawały takiej możliwości, gdyż o zwrot akcyzy można było wystąpić tylko w przypadku samochodów, które przed wywiezieniem z kraju nie były rejestrowane w Polsce. Art. 107 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym reguluje teraz procedurę zwrotu akcyzy od wewnątrzwspólnotowej dostawy oraz eksportu i nie ma znaczenie fakt, że pojazd był wcześniej zarejestrowany czasowo w Polsce w celu wywiezienia go za granicę. Warto dodać, że nowelizacja wprowadziła mechanizmy mające zapobiegać ponownemu sprowadzeniu pojazdu do Polski po uzyskaniu zwrotu akcyzy.

Zmiany w podatku akcyzowym od 1 kwietnia 2025 r.

Samochody testowe bez akcyzy

Kolejną zmianą jest możliwość zwolnienia z akcyzy dla samochodów osobowych służących do jazd testowych oraz wykorzystywanych w badaniach naukowych i pracach rozwojowych. Pojazd musi być zarejestrowany profesjonalnie na terytorium kraju zgodnie z art. 80t i art. 80v ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. Istotnym jest tu fakt, że zmiana dotyczy ograniczonej grupy podmiotów, które posiadają status centrum badawczo-rozwojowego, co zarazem oznacza, że wyklucza się np. dealerów i dystrybutorów samochodów.

ReklamaZmiany w podatku akcyzowym od 1 kwietnia 2025 r. 2

Czy doczekamy zmiany w akcyzie np. na kampery?

Dariusz Matecki, Michał Woś, Norbert Jakub Kaczmarczyk, Anita Czerwińska, Anna Kwiecień, Dariusz Stefaniuk, Przemysław Drabek, Bartosz Józef Kownacki we wspólnej interpelacji z 14 lutego 2025 r. zwrócili się z zapytaniem o podatek związany z emisją szkodliwych substancji (CO2 i/lub NOx), który mógłby podnieść koszty związane z rejestracją pojazdu spalinowego i dodatkowe opłaty od jego posiadania. Odpowiedzi z upoważnienia Ministra Finansów udzielił Podsekretarz stanu Jarosław Neneman, przypominając, że w ramach KPO Polska zobowiązała się do wdrożenia dwóch reform dotyczących samochodów opartych na zasadzie "zanieczyszczający płaci".

Zmiany w podatku akcyzowym od 1 kwietnia 2025 r.

Pierwsza z nich to kamień milowy (E3G) dotyczący opłaty rejestracyjnej od pojazdów emitujących zanieczyszczenia, co jest w gestii Ministerstwa Finansów. Druga to kamień milowy (E4G), w którym przewiduje się wdrożenie opłaty środowiskowej dla pojazdów emitujących zanieczyszczenia. To zaś leży w kompetencji Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia nowego obciążenia podatkowego dla właścicieli pojazdów spalinowych. Sposobem realizacji kamienia milowego E3G będzie modyfikacja istniejącego podatku akcyzowego, poprzez uzależnienie jego wysokości m.in. od emisji szkodliwych substancji, takich jak CO2 i/lub NOx, z uwzględnieniem również wieku pojazdu. Podatek będzie dotyczył zarówno nowych, jak i używanych pojazdów, i tak jak obecnie — będzie miał on zastosowanie przy pierwszej rejestracji samochodu na terytorium Polski.

ReklamaZmiany w podatku akcyzowym od 1 kwietnia 2025 r. 4
— wyjaśnił Jarosław Neneman.

Na dziś nie są znane szczegółowe plany Ministerstwa w tym temacie. Trwają „prace analityczne” w tym zakresie.

fot. freepik.com


Marcin Turko02.04.2025
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News