artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord - ACSI
Zaszaleć i caravaningować „na dziko”?

Zaszaleć i caravaningować „na dziko”?

Czas czytania 4 minuty

Rozpoczynający się sezon na wyprawy kamperem stawia przed wieloma miłośnikami tego typu turystyki zasadnicze pytanie: czy podczas moich wypraw chcę za każdym razem nocować na zagospodarowanym kempingu, czy zaszaleć i spędzać noce „na dziko”, na łonie przyrody?

Wyruszając w podróż kamperem chcemy najczęściej każdą noc spędzać w innym miejscu, często z dala od cywilizacji. Ale czy jest to możliwe? Czy jest to dozwolone?

W niektórych krajach w kamperze można spać w dowolnym miejscu. W innych za rozbicie obozowiska poza wyznaczonym miejscem, tj. zagospodarowanym kempingiem, otrzymać można wysoki mandat. Wybierając się zatem na zagraniczną wyprawę, koniecznie należy sprawdzić przepisy obowiązujące w kraju, do którego zmierzamy.

Na szczęście polskie prawo należy do najłagodniejszych pod tym względem. W polskim prawie nie ma szczególnych przepisów, które zabraniają nocowania na dziko – nasz kraj jest przyjazny dla osób podróżujących kamperem i wybierających ten sposób nocowania. Nie oznacza to jednak, że zatrzymać się możemy w absolutnie każdym miejscu.

W rezerwatach przyrody i na wybrzeżu grozi kara

Mandat za nielegalny postój kampera czy rozbicie namiotu, może być naprawdę dotkliwy. Pamiętać też należy, że nocując na terenie prywatnym, np. na malowniczej łące, musimy o zgodę na postój zapytać właściciela terenu.

Określone zasady obowiązują również w przypadku nocowania w lesie. Po pierwsze, legalnie można korzystać w tym przypadku tylko z dróg udostępnionych dla ruchu kołowego przez nadleśnictwa - na początku takiej drogi musi stać informująca o tym tablica. Po drugie, w lasach obowiązują osobne zasady dotyczące postoju. Kampera, jak każdy inny samochód, można zaparkować tylko w miejscach do tego przeznaczonych – postawienie auta poza parkingiem leśnym będzie skutkowało takim samym mandatem jak za wjazd do lasu.

ReklamaZaszaleć i caravaningować „na dziko”?  1
Pamiętajmy zatem, że nocowanie na dziko czy rozbicie namiotu w Polsce na terenach leśnych jest dozwolone tylko w miejscach wyznaczonych przez nadleśnictwo lub przez innego właściciela terenu.

17 tysięcy obiektów leśnych

Nadleśnictw mamy w naszym kraju 429 i każde z pewnością wskaże turystom odpowiednie miejsce (wykaz nadleśnictw wraz z danymi teleadresowymi znaleźć można na stronie www.lasy.gov.pl).

Jeśli jednak za każdym razem nie mamy ochoty dzwonić lub pisać e-maila albo gdy siedziba nadleśnictwa jest nam zwyczajnie nie po drodze, skorzystać możemy z dostępnego narzędzia internetowego. Miłośnicy biwakowania na dziko w Polsce skorzystać mogą np. ze strony czaswlas.pl. To stworzony przez Lasy Państwowe przewodnik ułatwiający nie tylko planowanie wyprawy kamperem, ale właściwie każdą wycieczkę. Zawiera informacje, gdzie można znaleźć miejsca na legalny parking kamperem w lesie, czy na spanie w namiocie. W sumie znajdziemy tu aż 17 tysięcy obiektów leśnych o różnym standardzie i miejsc specjalnie przeznaczonych np. na ognisko. Dodatkowo są tam dane kontaktowe do nadleśnictwa, które danym miejscem się opiekuje.

Darmowe aplikacje wskażą rekomendowane miejsca

Innym niezwykle przydatnym narzędziem jest darmowa aplikacja marki Volkswagen Samochody Dostawcze – California on Tour. California on Tour przeznaczona jest dla właścicieli i użytkowników Volkswagenów Caddy California, California 6.1 oraz Grand California, ale nie tylko. Z aplikacji mogą korzystać również osoby, które dopiero rozważają zakup kampera marki Volkswagen Samochody Dostawcze.

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
Volkswagen Samochody Dostawcze poleca również serię przewodników „Na czterech kółkach”, w tym „Polska na czterech kółkach”. Przewodnik ten przybliża aż 22 trasy turystyczne po naszym kraju wraz z rekomendacjami miejsc, w których warto się zatrzymać podróżując kamperem. Oprócz rekomendacji lokalizacji do których warto pojechać, znajdziemy w nim również szeroki katalog kempingów i miejsc parkingowo – noclegowych.

Fot. Volkswagen Group Polska


Rafał Dobrowolski31.05.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News