artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Tanie przyczepy kempingowe na działkę
Tanie przyczepy kempingowe na działkę

Tanie przyczepy kempingowe na działkę

Czas czytania 5 minut

Tania przyczepa kempingowa na działce to marzenie wielu osób. Kojarzy się z beztroskim wypoczynkiem, ale sprawa rodzi pytania natury prawnej. Tanie przyczepy kempingowe na działkę znajdziecie, zaglądając do naszego działu ogłoszeń, a o formalnościach, które należy spełnić, aby tego typu inwestycja przebiegła zgodnie z prawem, dowiecie się z tego artykułu.

Szukasz przyczepy kempingowej? Sprawdź nasze ogłoszenia!

Czy można postawić przyczepę kempingową na działce?

Czy można postawić przyczepę kempingową na działce bez uzyskania pozwolenia na budowę? Cóż, to zależy. Zacznijmy od definicji obiektu tymczasowego. Mianem tym określa się obiekty budowlane przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od ich trwałości technicznej, przewidziane do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem, np. strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe i barakowozy, czy choćby obiekty kontenerowe. Zaliczają się do nich również przyczepy kempingowe.

Jak postawić przyczepę kempingową na działce? Zgłoś to!

Chcąc korzystać z przyczepy kempingowej na działce, nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę, wymagane jest natomiast zgłoszenie tymczasowego obiektu niepołączonego trwale z gruntem i przewidzianego do przeniesienia w inne miejsce – w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Jeśli przyczepa ma znajdować się na działce lub w ogrodzie przez okres dłuższy niż 180 dni, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Również posadowienie przyczepy na betonowych bloczkach może wymagać uzyskania pozwolenia na budowę jako obiekt powiązany z gruntem w sposób uniemożliwiający jego przesunięcie.

Tanie przyczepy kempingowe na działkę

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Podsumowując, o tymczasowości obiektu decydują dwa kryteria:

  • czas, na jaki obiekt ma zostać posadowiony w danym miejscu,
  • brak trwałego połączenia z gruntem.

Czy można nie rejestrować przyczepy kempingowej?

W przypadku, gdy przyczepa została na działce jedynie pozostawiona na czas, w którym nie jest wykorzystywana, traktowana jest jak zaparkowany pojazd – oczywiście pod warunkiem, gdy jest dopuszczona do ruchu drogowego, czyli ma aktualne badania techniczne i dowód rejestracyjny. Postawione na gruncie przyczepy kempingowe, które nie spełniają w danej chwili swojej pierwotnej funkcji transportowej, a zatem również te bez dowodu rejestracyjnego, traktowane są jako obiekty budowlane, na którego legalizację potrzebne jest pozwolenie na budowę. Bo choć nie ma silnika, przyczepa kempingowa w świetle obowiązujących przepisów prawa jest pojazdem mechanicznym. Oznacza to, że po nabyciu przyczepy właściciel ma 30 dni na jej zarejestrowanie w wydziale komunikacji, jest również zobowiązany do wykupienia na nią ubezpieczenia OC. 

Ile kosztuje przyczepa kempingowa na działkę?

Przyczepy kempingowe mają bardzo zróżnicowane ceny. Przede wszystkim zależą one od roku produkcji. Rzecz jasna używane są znacznie tańsze niż nowe. Przyczepy wyprodukowane przed 1999 rokiem z wadami technicznymi można znaleźć już w cenie około 10 tys. zł. Zazwyczaj kosztują od kilkunastu do 30 tys. zł. Niektóre mogą wymagać remontu, mieć usterki techniczne. Warto przeanalizować koszt naprawy, gdyż może być znaczny, a nawet wyższy od ceny pojazdu. Nowsze, duże i dobrze wyposażone modele są oczywiście droższe. Ich ceny mogą sięgać od 100 do 300 tys. zł. Cena zależy również od regionu Polski. Z zasady: w centrum jest drożej, dlatego sprowadzenie przyczepy z innego regionu może się opłacać. Przyczepę na działkę, która ma około dwudziestu lat, nie posiada nowoczesnego wyposażenia, ale nie wymaga zbyt dużych nakładów, można kupić w przedziale od 30 do 50 tys.

ReklamaTanie przyczepy kempingowe na działkę 3
Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się przyczepy Niewiadów. Polska firma działa na rynku ponad 50 lat i wyprodukowała ponad 200 modeli przyczep. Niektórzy majsterkowicze poszukują modeli z PRL (można znaleźć ogłoszenia z pojazdami powstałymi jeszcze w latach siedemdziesiątych) i naprawiają je samodzielnie lub korzystając z usług firm oferujących zabudowę. Najbardziej znana Niewiadówka N-126, projektu Janusza Zygadlewicza, była produkowana od 1973 roku. Leciwe Niewiadówki można zakupić już za kilka tysięcy złotych, w lepszym stanie technicznym kosztują od około 10 do 20 tysięcy, przy czym nowsze używane modele to wydatek rzędu 50 tysięcy.

Tanie przyczepy kempingowe na działkę 4

Tania przyczepa kempingowa na działkę? Używana!

Jednym z najmniej kosztownych sposobów wejścia w posiadanie przyczepy kempingowej jest zakup używanej. 

Uwaga jednak na oferty sprzedaży przyczep sprowadzanych zza granicy i/lub niezarejestrowanych w Polsce. Jak wspomnieliśmy, w świetle prawa tego typu konstrukcje nie są pojazdami – taką przyczepę przetransportować możesz tylko na lawecie, by postawić na przykład na działce jako obiekt budowlany.

Na koniec dodajmy, że warto zapoznać się również z regulaminem ogrodów działkowych, na których chcemy postawić przyczepę. Niektórzy zarządcy terenów ogrodniczych mogą narzucać swoje własne ograniczenia i wymagania dotyczące użytkowania działki. W zależności od miejscowych przepisów przyczepa kempingowa może mieć również określoną maksymalną wielkość, która jest dopuszczalna na działce ogrodniczej – to kolejna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę.

Zachęcamy ponadto, aby przed postawieniem przyczepy na działce skontaktować się z odpowiednim organem administracji (np. urząd miasta lub gminy) w celu uzyskania informacji na temat wymaganych dokumentów i procedur.

Na naszym portalu znajdziesz:

W artykule wykorzystano grafiki: odrestaurowana przyczepa kempingowa, fot. Paul Brennan (licencja: CC0 Public Domain) oraz zdjęcia przyczep: na działce - for. Derek Harper, Wiki Commons (licencja: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic) i Niewiadów - fot. Silar Wiki Commons (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license).


Krzysztof Dulny 03.04.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News