artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Karty paliwowe dla caravaningowców

Czas czytania 5 minut
Karty paliwowe dla caravaningowców

Zwiedzając europejskie kraje, możemy natknąć się na wiele niespodzianek, niekoniecznie przyjemnych. Jak wypoczywać w podróży i nie martwić się o wszelkie płatności związane z samochodem w trasie?

Rozwiązaniem są karty paliwowe. Na rynku dostępne są dwa rodzaje kart: paliwowe (np. BP czy Orlenu), wydawane przez koncerny paliwowe oraz paliwowo-serwisowe (np. DKV), emitowane przez niezależnych operatorów. Różnica między nimi polega na tym, że pierwsze stanowią środek płatności za paliwo i akcesoria samochodowe na stacjach jednego koncernu, drugie dają dostęp do sieci stacji różnych marek, oferując szereg dodatkowych usług związanych z samochodem w trasie, jak na przykład opłaty drogowe czy serwis. Zatem, w przypadku zagranicznych podróży lepszym rozwiązaniem są karty „ponadkoncernowe”. Jest tylko jeden warunek: o taką kartę może ubiegać się tylko firma lub instytucja. A że wielu caravaningowców posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą – to oferta dla nich.

Po pierwsze – wygoda
Posiadając kartę paliwowo–serwisową, nie musimy wozić przy sobie dużej ilości gotówki, ponieważ karta umożliwia bezgotówkowe płatności za paliwo, oleje, smary oraz akcesoria samochodowe na stacjach. Ponieważ karty te są wydawane przez niezależnych operatorów, nie wiążą ich posiadacza ze stacjami jednej marki. Na przykład DKV Card wydawana przez firmę DKV Euro Service daje dostęp do sieci blisko 3000 stacji wszystkich znanych marek w Polsce oraz ponad 30 000 stacji w Europie.

ReklamaKarty paliwowe dla caravaningowców 1
Karty paliwowe dla caravaningowców 2Ponadto, za pośrednictwem firm wydających karty paliwowo-serwisowe można w całej Europie rozliczać każdego typu opłaty drogowe, np. za przejazdy autostradami czy tunelami. Korzystamy przy tym ze stawek wynegocjowanych przez emitentów kart paliwowo-serwisowych. Są one znacznie niższe niż w przypadku indywidualnego rozliczania z firmami pobierającymi myto (np. DKV ma możliwość negocjowania rabatów, które w całości przenoszone są na klienta). Podczas płatności zagranicznych niezwykle ważna jest eliminacja ryzyka kursowego, czyli zagwarantowanie posiadaczowi karty rozliczenia faktur wg kursu z dnia transakcji. Niektórzy operatorzy kart oferują możliwość wyboru waluty rozliczeń: euro lub złotówki lub obie. Szacuje się, że brak ryzyka kursowego pozwala oszczędzić średnio 10 groszy na 1 euro.

Po drugie – bezpieczeństwo
W razie awarii samochodu posiadacz karty może liczyć na całodobową pomoc drogową. Operatorzy kart niezależnych zapewniają swoim klientom dojazd pomocy w ciągu kilku godzin niezależnie od miejsca awarii, na terenie całej Europy. Usługa ta w wielu przypadkach okazuje się bardziej przydatna niż zwykłe autocasco. Na przykład na niektórych autostradach we Francji, w razie awarii spółka zarządzająca autostradą nie pozwala wjechać bezpłatnie serwisowi Assistance. Dzieje się tak, gdy firma serwisowa nie ma podpisanej umowy z zarządcą autostrady. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie pogotowia przysługującego w ramach pakietu usług dostępnych na kartę. Emitenci bowiem mają podpisane umowy z zarządcami autostrad i mogą dojechać na miejsce wypadku. Następnie autoryzują swoją usługę w firmie zapewniającej Car Assistance.

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04

Po trzecie – łatwość w doborze trasy i rzetelna informacja
Emitenci kart oferują swoim klientom bezpłatny dostęp do narzędzi internetowych. Niektóre z nich, jak np. Nawigator DKV i Monitor Cen lub zestawienia sporządzane przez AS24, są niezastąpioną pomocą w zarządzaniu tankowaniami. Pozwalają zaplanować trasę przejazdu w oparciu o ceny paliwa na stacjach. Jak to działa? Po zalogowaniu klient wpisuje miejsce wyjazdu i cel podróży. Następnie wybiera kryterium trasy, np. najszybsza, najkrótsza, autostrada, droga lokalna, itp. Wzdłuż wybranej trasy zaznaczone są stacje paliw oraz warsztaty i inne punkty serwisowe wraz z dokładnym opisem oferowanych przez nie usług. Różnica między cenami często jest bardzo duża, wynosi nawet do 20 groszy na litrze. Opłaca się więc zjechać z trasy, by zatankować paliwo po znacznie niższej cenie. Szacuje się, że oszczędności z tego tytułu sięgają średnio 7-10 proc. Emitenci kart umieszczają także na stronach internetowych informacje o remontach dróg czy zmianie organizacji ruchu, które mogą okazać się przykrą niespodzianką dla kierowcy. Na stronach www znajdują się także wskazówki dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy, taryfikator mandatów i inne informacje przydatne na trasie.

Po czwarte – zwrot VAT
Niewątpliwą zaletą użytkowania kart podczas zagranicznych podróży jest możliwość odzyskania zapłaconego za granicą podatku VAT za paliwo i usługi. Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem w tym zakresie jest proponowana przez emitentów kart paliwowo-serwisowych tzw. usługa fakturowania netto. Oznacza płacenie stawki pozbawionej VAT już w momencie wystawienia za granicą faktury za paliwo lub naprawy. W pełnym zakresie fakturowanie netto dostępne jest tylko dla klientów DKV – tzw. Net Invoicing Program. W przyspieszonym trybie zwrot podatku mogą także otrzymywać m.in. klienci UTA. W zależności od stawki podatkowej pozwala to oszczędzić na zakupach paliwa od 15 do 25 proc.

Mariusz Dardziak
DKV Euro Service


Aby zostać klientem DKV Euro Service należy wypełnić i wysłać wniosek dostępny na stronie: www.dkv-euroservice.pl. Wymagane jest jedynie przedłożenie zabezpieczenia finansowego. Informacje także pod warszawskim numerem telefonu 022 50 40 661.


03.03.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News