artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 01.06-30.06 Sebastian
Zamek w Tykocinie
  fot. wikipedia.org Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocienie położony na brzegu rzeki Narwi, to imponujący obiekt militarny o dość burzliwej historii. Z ciekawostek warto podać, że zamek był ulubionym miejscem króla Polski Zygmunta Augusta. Monarcha tak ukochał to miejsce, że po śmierci przebywał tu przez rok. Obecnie obiekt można zwiedzać, a nawet w nim przenocować.

W 1433 r. stała tu drewniana twierdza. W połowie XVI wieku król Zygmunt II August bardzo upodobał sobie to miejsce i zdecydował o jego rozbudowie. Powstała królewska rezydencja z arsenałem konnym, skarbcem i biblioteką. Historia twierdzy była dość burzliwa, a zamek był kilkakrotnie niszczony.

W chwili obecnej obiekt znajduje się w rękach prywatnych i jest sukcesywnie poddawany renowacji. Utworzono w nim już kilka sal wystawowych, salę balową, a także czynną restaurację zamkową.

Wśród ekspozycji można zobaczyć: zabytkowy piękny piec kaflowy, zachowane  oryginalne cegły zamku.

Zwiedzanie zamku to nie tylko wędrówka po królewskich komnatach. Warto udać się również na spacer po dziedzińcu i wejść na wieżę zamku. Tam możemy podziwiać panoramę Narwi wokół Tykocina.

Na dziedzińcu głównym zamku znajduje się studnia szczęścia – według legendy po wrzuceniu monety spełnia życzenia.

Pod koniec kwietnia organizowana jest tu rekonstrukcja bitwy o Tykocin i twierdzę. Widowisko historyczne odbywa się na łąkach przed zamkiem i przyciąga wielu turystów. Inscenizacja jest upamiętnieniem walki o miasto i twierdzę w czasach potopu szwedzkiego. Imprezie towarzyszy jarmark zamkowy, turnieje szabli oraz lekcje historii. Wszystko odbywa się w klimacie czasów sprzed ponad 360 lat.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy