artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 01.06-30.06 Sebastian
Zakopane – zimowa stolica Polski
  fot. Wikipedia Zakopane – zimowa stolica Polski

Zakopane – zimowa stolica Polski

Któż z nas nie zna Zakopanego? Większość przynajmniej raz odwiedziła ten zimowy kurort i nieoficjalną stolicę Polski podczas zimowych miesięcy. Co warto, oprócz oczywiście słynnych Krupówek w Zakopanem zobaczyć?

Odwiedzając Zakopane – czy to zimą czy latem musimy nastawić się na duży ruch turystyczny i wszystko co z tym związane, czyli przepełnione hotele, pensjonaty oraz restauracje. Z pewnością nie jest to odpowiednie miejsce dla tych, którzy szukają w górach ciszy i spokoju.

Zakopane – czy tylko Krupówki?

Większość turystów rozpoczyna zwiedzanie Zakopanego od wizyty na Krupówkach. To deptak miasta i najbardziej reprezentacyjna ulica w mieście. Warto również zobaczyć targowisko pod Gubałówką i dostać się na jej szczyt aby podziwiać przepiękną panoramę Tatr.

Ciekawym pomysłem może być spacer w stronę Kuźnic. Ta trasa, długości 4 km, to po prostu przedłużenie Krupówek prowadzące do kolejki na Kasprowy Wierch. Po drodze mijamy stare zabudowania góralskie, chaty z drewna w stylu zakopiańskim. Na rondzie Jana Pawła II rozpoczyna się ulica Przewodników Tatrzańskich, to już praktycznie tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego. W bok odchodzi ul. Bronisława Czecha prowadząca pod Wielką Krokiew, gdzie znajduje się kompleks skoczni narciarskich.

Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Warto też wybrać się na spacer w kierunku Kościeliska, trasa prowadzi dwoma ulicami Kościeliską i Krzeptówkami. Kościeliska to najstarsza ulica Zakopanego, przy niej znajdują się najstarsze zachowane domy w Zakopanem. Na początku ulicy znajduje się Stary Kościół i Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Drewniany kościół jest najstarszym w Zakopanem, a cmentarz to miejsce gdzie pochowani są najbardziej zasłużone dla miasta osoby.

Z kolei na Krzeptówkach znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Ten wielki kościół wybudowany został w podzięce za ocalenie życia Papieża w zamachu. Wnętrze wykonane jest z drewna, ołtarze są rzeźbiona a całość robi niesamowite wrażenie.

Kolejne dwa kościoły, które warto zobaczyć mieszczą się już trochę dalej od centrum miasta. Pierwsza z nich to Kaplica na Jaszczurówce, która zaprojektował Stanisław Witkiewicz propagując styl zakopiański. Budynek kościoła w większości wykonana z drewna, tak samo jak ołtarz w środku. Budowę rozpoczęto w 1904 roku a poświęcono w 1907. Kolejna propozycja to Sanktuarium na Wiktorówka, co prawda leży poza Zakopanem w Tatrach, ale warto się tam wybrać. Najłatwiej dostać się tam z Łysej Polany.

Koniecznie zobacz Muzeum Tatrzańskie

Warto również odwiedzić Muzeum Tatrzańskie, które posiada najbogatszą kolekcję eksponatów. Główne zbiory muzeum dotyczą co prawda Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale znajdziemy też kolekcję dotyczącą górali i kultury podhalańskiej. Muzeum posiada liczne filie w tym oddział znajdujący się w Willi Koliba na ulicy Kościeliskiej. Zbiory, które się tam znajdują wprowadzą nas w świat dawnej kultury i zwyczajów na Podhalu. Można też odwiedzić prywatne zbiory mieszczące się w Chacie Sabały. Znajduje się tam chata góralska z zachowanymi sprzętami codziennego użytku pochodzącymi z XVIII i XIX wieku.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy