artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Zakopane – zimowa stolica Polski
  fot. Wikipedia Zakopane – zimowa stolica Polski

Zakopane – zimowa stolica Polski

Czas czytania 4 minuty

Któż z nas nie zna Zakopanego? Większość przynajmniej raz odwiedziła ten zimowy kurort i nieoficjalną stolicę Polski podczas zimowych miesięcy. Co warto, oprócz oczywiście słynnych Krupówek w Zakopanem zobaczyć?

Jeśli wybieracie się kamperem w polskie Tatry, z pewnością nie ominiecie Zakopanego – stolicy Podhala. Warto odwiedzić to miasto, nie tylko dla Krupówek czy Gubałówki. W tym górskim, pięknie położonym mieście można naprawdę obejrzeć wiele ciekawych zabytków.

Jedno musicie jednak wiedzieć – czy to latem, czy zimą, Zakopane są turystycznie oblężone. Musimy się więc nastawić na to, że będzie tłoczno i głośno na uliczkach tego miasteczka, jak i w lokalnych restauracjach.

Zakopane – czy tylko Krupówki?

Oczywiście, najbardziej popularnym i obleganym miejscem w Zakopanem są Krupówki. To główny, miejski deptak oraz reprezentacyjna ulica tego miasta. Tu mieszczą się praktycznie wszystkie lokalne restauracje oraz sklepy z różnym asortymentem. Koniecznie również odwiedźcie targowisko pod Gubałówką – można tu kupić wiele atrakcyjnych, lokalnych często produkowanych ręcznie produktów.  

Kiedy znudzi nam się spacer wśród straganów targowych, koniecznie zajrzyjcie na Gubałówkę, aby popatrzeć na przepiękną panoramę Tatr. Możemy się tu dostać pieszo, wspinając się na jej szczyt lub skorzystać z opcji wjazdu kolejką linową (tak, większość turystów wybiera jazdę wagonikiem).

Na szczycie Gubałówki znajdziecie wiele restauracji, niewielkich barów, punktów gastronomicznych czy straganów z różnorodnym asortymentem.

ReklamaSródtekstowy YT PC
I to koniec? Co jeszcze można robić w Zakopanem, oprócz spacerów osławionymi Krupówkami?

Dobrym pomysłem będzie spacer w kierunku Kuźnic. Nie trzeba szukać tu żadnego szlaku. Trasa licząca w sumie 4 kilometry to po prostu przedłużenie Krupówek i prowadzi do kolejki wjazdowej na Kasprowy Wierch.

W czasie spaceru możemy obejrzeć stare, zabytkowe góralskie chaty wykonane z drewna, oczywiście w stylu zakopiańskim. Przy rondzie Jana Pawła II bierze początek ulica Przewodników Tatrzańskich. Jesteśmy już praktycznie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Natomiast w bok prowadzi ul. Bronisława Czecha, która prowadząca pod Wielką Krokiew, gdzie znajduje się kompleks skoczni narciarskich.

Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Ciekawą opcją będzie również spacer w kierunku słynnego Kościeliska. Droga wiedzie dwiema ulicami - Kościeliską i Krzeptówkami. Kościeliska to najstarsza ulica tego podhalańskiego miasta. Przy niej zobaczymy najstarsze, istniejące jeszcze domy w Zakopanem. Na początku trasy możemy zobaczyć Stary Kościół i Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Drewniana świątynia jest najstarszym tego typu obiektem w Zakopanem. Na cmentarzu zaś pochowani są najbardziej zasłużeni dla miasta ludzie.

Przy Krzeptówkach znajduje się natomiast Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Warto wiedzieć, że ten kościółek został wzniesiony jako dowód wdzięczności za ocalenie życia Papieża w zamachu. Wnętrze świątyni zostało wykonane z drewna, ołtarze zostały pięknie wyrzeźbione. Cały kościół robi niesamowite wrażenie.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
Kolejne dwa obiekty sakralne, które warto w Zakopanem obejrzeć, zlokalizowane się nieco dalej od centrum miasta. Kaplica na Jaszczurówce zaprojektował sam Stanisław Witkiewicz, który propagował w swojej twórczości styl zakopiański. Obiekt kościoła wybudowany został w 1904 r. i wykonany został z drewna, podobnie jak jego wnętrze i piękno ołtarz. Drugą ciekawą świątynią jest Sanktuarium na Wiktorówka – znajduje się już poza miastem i można się do niego dostać z Łysej Polany.

Warto również odwiedzić Muzeum Tatrzańskie. Ta placówka kultury posiada bardzo bogatą kolekcję regionalnych eksponatów. Znajdziemy tu eksponaty związane z kulturą podhalańską.

Możemy również w Zakopanem odwiedzić prywatne zbiory znajdujące się w Chacie Sabały. To zabytkowa chata góralska z zachowanymi sprzętami codziennego użytku pochodzącymi z XVIII i XIX wieku.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy