artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Wielka Sowa - to najwyższy szczyt Gór Sowich
  fot. Wikipedia Wielka Sowa - to najwyższy szczyt Gór Sowich

Wielka Sowa

Czas czytania 3 minuty

Czym jest Wielka Sowa? Dlaczego warto tam się wspiąć? Ponieważ taka właśnie góra, o tak dziwnej nazwie znajduje się na Śląsku i stanowi nie tylko świetne miejsce do uprawniania aktywnej turystyki w tym regionie. Wielka Sowa to również dobry punkt widokowy na przepiękny, śląski region.

Wielka Sowa to najwyższy szczyt słynnych już Gór Sowich, wchodzących w skład Korony Gór Polski. Góra majestatycznie wznosi się w dorzeczu rzeki Odry. Natomiast jej zbocza są znakomitym miejsce do uprawiania sportów zimowych oraz pieszych wędrówek. Jeśli więc podróżujecie kamperem po Śląsku i macie ochotę na aktywny wypoczynek, koniecznie ruszcie w kierunku Gór Sowich i zdecydujcie się na zdobycie Wielkiej Sowy.

Zwłaszcza, że wokół tej góry znajdziemy wiele wspaniałych szlaków turystycznych oraz tras rowerowych, które wręcza zachęcają do aktywnego spędzania wolnego czasu właśnie tu, wśród pięknej, śląskiej przyrody.

Natomiast zimą Wielka Sowa to wspaniały raj dla miłośników „białego szaleństwa” czyli narciarstwa biegowego i zjazdowego. Do tego możemy skorzystać z wyciągów orczykowych. Według zapowiedzi gospodarzy obiektu, ma tu powstać profesjonalna stacja narciarska. Tak więc zimą na Śląsku warto odwiedzić Wielką Sowę.

Wielka Sowa, wznosząc się na ponad 1000 m n.p.m., jest również wspaniałym punktem widokowym na przepiękną okolicę Śląska. Na jej szczycie znajduje się dodatkowo betonowa wieża, która została tu wybudowana w 1906 roku. Na tym tarasie widokowym możemy podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego, od Śnieżnika po Śnieżkę.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Na szczycie znajdziecie również miejsca do odpoczynku czy spożycia własnego prowiantu. Funkcjonują tu również niewielkie punkty gastronomiczne oraz dwa schroniska. Tak więc na szczycie nie tylko obejrzycie wspaniałe widoki na urokliwą panoramę Śląska, ale także odpoczniecie i coś zjecie.

Jeśli chcemy zdobywać Wielką Sowę, warto wybrać szlaki turystyczne z Przełęczy Jugowskiej, Sokolej i Walimskiej. To jednak nie jest wymóg, ponieważ na szczyt możemy dotrzeć również innymi trasami.

Jak dotrzeć do Wielkiej Sowy?

Jeśli ruszacie ze stolicy Dolnego Śląska, czyli Wrocławia, droga kamperem nie powinna Wam zająć więcej niż półtorej godziny – ponieważ do pokonania będzie dystans ok 80 km. Na Przełęczy Sokoła, z której można już wspinać się na Wielką Sowę znajdziecie aż dwa płatne parkingi, na których możecie bezpiecznie pozostawić swojego kampera.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy