artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Makita
Szczyrk – miasto dla aktywnych
  fot. Wikipedia Szczyrk – miasto dla aktywnych

Szczyrk - co warto zobaczyć?

Beskidy przyciągają turystów swoimi przepięknymi walorami przyrodniczymi oraz niewielkimi, klimatycznymi i historycznymi miasteczkami. Jeżeli będziecie podróżowali kamperem po tym regionie kraju, koniecznie zatrzymajcie się w Szczyrku. Jest tu co zwiedzać.

Beskidy zapierają dech w piersiach swoimi malowniczymi panoramami górskimi. Dlatego też ten region jest chętnie odwiedzany przez turystów. Przyjezdni nie tylko mają tu możliwość pieszych wędrówek po górach, ale również mogą zwiedzać region wieloma szlakami rowerowymi.

To jednak nie wszystko. Oprócz obcowania z pięknem przyrody, w Beskidach jest mnóstwo niewielkich wsi i miasteczek, które wprost kipią od wielu wspaniałych, historycznych zabytków.

Tak zwana „Beskidzka Piątka” to miejscowości w tym regionie, które warto odwiedzić. Tworzą ją: Wisła, Ustroń, Brenna, Istebna i Szczyrk.

Jednym z takich miasteczek, w którym warto się zatrzymać, zwiedzić zbytki i powłóczyć się po najbliższych okolicach jest z pewnością Szczyrk.

Już samo położenie Szczyrku powoduje, że jest to miasto, które powinny odwiedzić osoby uwielbiające aktywny styl życia. W mieście i w okolicach znajduje się wiele tras rowerowych, pieszych, narciarskich. Nie ma też problemów z noclegiem – funkcjonują tu ośrodki wypoczynkowe, hotele, pensjonaty czy kwatery prywatne.

Co ciekawe Szczyrk dla ruchu turystycznego został odkryty dopiero po I wojnie światowej, natomiast miejscowość miastem stała się w 1973 r. Nie oznacza to jednak, że w mieście nie ma wspaniałych, godnych obejrzenia zabytków.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
To niewielkie miasteczko zostało dla turystyki odkryte dopiero po zakończeniu I wojny światowej. Prawa miejskie Szczyrk uzyskał w 1973 r. Miasto posiada różnorodną i rozbudowaną bazę noclegową (ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, domy gościnne, kwatery i apartamenty).

Co warto w Szczyrku zobaczyć?

Sanktuarium Maryjne

Szczyrk to nie tylko miejscowość znana ze swoich walorów turystycznych, to również miejsce objawień maryjnych z końca XIX wieku. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w całym Beskidzie Śląskim. Obok Sanktuarium znajduje się Grota Matki Boskiej ze źródełkiem.

Deptak nad Żylicą

Deptak nad rzeką Żylicą to wybrukowana, szeroka trasa pieszo-rowerowa. Zimą korzystają z niej narciarze biegowi, w pozostałych porach roku piesi, rowerzyści, rolkarze i miłośnicy nordic walking. Dzięki oświetleniu deptakiem można spacerować wieczorem i nocą.

Plac św. Jakuba

Położony w ścisłym centrum Szczyrku plac wyposażony w ławki, stojaki na rowery, fontannę i strumień, oraz trawiastą plażę stanowi miejsce wypoczynku mieszkańców i turystów. W okresie zimowym na terenie Placu św. Jakuba znajduje się lodowisko.

Kościół Św. Jakuba

Najstarszy i najcenniejszy zabytek w Szczyrku. Ponad 200 letni drewniany kościół św. Jakuba zlokalizowane jest przy ul. Beskidzkiej 107. Obiekt został spisany na listę Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.

Jeżeli będziecie podróżowali kamperem po regionie Beskid, koniecznie zajrzyjcie do Szczyrku. Tu nie tylko "złapiecie" klimat niewielkiego, wielowiekowego i historycznego miasteczka, ale również będzie mieli okazję zwiedzić wiele ciekawych zabytków oraz poznać przepiękną okolicę Szczyrku.

ReklamaŚródtekstowy 2 Motor Show 01.02-02.04 Sebastian
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy