artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Racibórz – zapomniana perła Śląska
  fot. Wikipedia Racibórz – zapomniana perła Śląska

Racibórz – zapomniana perła Śląska

Niesłusznie pomijane przez turystów śląskie miasto kusi wyjątkowym położeniem oraz niezwykłymi zabytkami. Oto Racibórz. Z pewnością, podczas wypraw w tym regionie, warto tu zajrzeć. Choćby dla autentycznej, egipskiej mumii, która jest przechowywana w lokalnym muzeum.

Atrakcje turystyczne w tym śląskim mieście są bowiem ciekawe i bardzo różnorodne. Znajdziecie tu między innymi zamek z cenną kaplicą św. Tomasza Kantuaryjskiego. Na pięknym Rynku otoczonym ładnymi kamienicami stoi kolumna, a w sąsiedztwie dwa cenne kościoły – św. Jakuba i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – obydwa gotyckie.

Warto w Raciborzu zwiedzić neogotyckie świątynie św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja. Natomiast barokowy Matki Bożej uchodzi za lokalne sanktuarium.

Dawną świątynię pod wezwaniem świętego Ducha zaadoptowano na muzeum. Warto tu zajrzeć głównie dla oryginalnej mumii egipskiej na wystawie zatytułowanej Dom Ozyrysa. W pobliskim budynku jest jeszcze druga część raciborskiego muzeum, a w niej prezentowane są dawne techniki dentystyczne.

Spośród zabytków warto zobaczyć jeszcze fragmenty dawnych murów miejskich, budynek sądu, budynek poczty, a także budynek więzienia – z oczywistych powodów niemożliwy do zwiedzania od środka.

Miłośników przyrody na pewno zainteresuje wyprawa do Arboretum Bramy Morawskiej. Jest też kilka innych parków i zieleńców.

Co warto wiedzieć o Raciborzu?

Racibórz leży nad Odrą w województwie śląskim. Bardzo blisko jest stąd do granicy z Czechami, a także do granicy z województwem opolskim. Prawa miejskie są datowane na rok 1217. Chociaż pierwsze wzmianki o Raciborzu na piśmie pojawiają się już w roku 1108.  Obok Opola miasto było jedną z historycznych stolic Górnego Śląska. W raciborskim zamku rezydowali książęta piastowscy.

Co w pobliżu Raciborza?

Jeśli będziecie w Raciborzu zachęcamy też do odwiedzenia pięknego rezerwatu przyrody “Łężczok” – pamiątki po cystersach z Rud. Można też się wybrać do Tworkowa, gdzie znajdziecie ruiny zamku i zabytkowy kościół.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy