artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Racibórz – zapomniana perła Śląska
  fot. Wikipedia Racibórz – zapomniana perła Śląska

Racibórz – zapomniana perła Śląska

Czas czytania 4 minuty

Niesłusznie pomijane przez turystów śląskie miasto kusi wyjątkowym położeniem oraz niezwykłymi zabytkami. Oto Racibórz. Z pewnością, podczas wypraw w tym regionie, warto tu zajrzeć. Choćby dla autentycznej, egipskiej mumii, która jest przechowywana w lokalnym muzeum.

Na początek „pigułka historii” tego pięknego miasta.

Prawa miejskie Racibórz uzyskał w 1217 roku. Jednak wiadomo, że miasto tu istniało już w roku 1108. Racibórz, obok Opola, był historyczną stolicą regionu Górnego Śląska. Natomiast w zamku raciborskim urzędowali książęta piastowscy.

Czy Racibórz jest wart zwiedzenia? Zdecydowanie tak. Jeśli więc podróżujecie kamperem po Polsce i będziecie w regionie Śląska, koniecznie skierujcie się w stronę tego nieco już dziś chyba zapomnianego – choć niesłusznie – miasta. Naprawdę oczaruje Was swoimi licznymi zabytkami.

Racibórz – stare, zabytkowe, śląskie miasto warto odwiedzić właśnie dla ciekawych i różnorodnych zabytków architektury. To pozostałość dziedzictwa śląskich Piastów, którzy niegdyś właśnie Raciborzem władali, a ten region był osobnym księstwem racbiborskim.

Znajduje się tu również ciekawy, średniowieczny zamek z cenną kaplicą św. Tomasza Kantuaryjskiego. Na miejskim Rynku, który otaczają przepiękne kamieniczki, znajduje się kolumna. W jej najbliższym sąsiedztwie zaś zobaczymy dwa cenne kościoły, to wiekowe, gotyckie świątynie św. Jakuba i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Kolejne świątynie warte uwagi w Raciborzu, to neogotyckie kościoły św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja. Warto wiedzieć, że to śląskiej miasto ma również swoje sanktuarium maryjne – to barokowy kościół Matki Bożej.

Muzeum Miasta Racibórz znajduje się natomiast w zaadoptowanym na ten cel zabytkowym kościele św. Ducha. Koniecznie warto je odwiedzić, chociażby po to, aby obejrzeć oryginalną mumię egipską na wystawie zatytułowanej Dom Ozyrysa. W pobliskim budynku znajduje się druga część raciborskiego muzeum, a w niej prezentowane są dawne techniki dentystyczne.

Będąc w Raciborzu koniecznie również zobaczcie fragmenty dawnych murów miejskich, budynek sądu, budynek poczty, a także budynek więzienia.

Jeśli natomiast uwielbiacie kontakt z przyrodą i wspaniale wypoczywacie na łonie natury, zaplanujcie również wyprawę do Arboretum Bramy Morawskiej. Arboretum to 162 ha lasu a wschodnich obrzeżach miasta. Turyści, oprócz pięknych leśnych widoków, mogą podziwiać tu roślinność czekają też inne atrakcje - kolekcje roślinne (w tym Zaczarowany Ogród), ścieżka zdrowia, ścieżki dydaktyczne, plac zabaw dla dzieci, miejsca biwakowe oraz mini-ZOO.

Co w pobliżu Raciborza?

Jeśli będziecie w Raciborzu zachęcamy też do odwiedzenia pięknego rezerwatu przyrody “Łężczok” – pamiątki po cystersach z Rud. Można też się wybrać do Tworkowa, gdzie znajdziecie ruiny zamku i zabytkowy kościół.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy