artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Puszcza Białowieska na liście UNESCO
  fot. flickr.com Puszcza Białowieska na liście UNESCO

Puszcza Białowieska na liście UNESCO

Puszcza Białowieska to miejsce niezwykłe i obowiązkowy punkt odwiedzin dla wszystkich miłośników przyrody. Warto wiedzieć, że puszcza już od 40 lat figuruje na prestiżowej liście UNESCO. Obecnie posiada status Obiektu Światowego Dziedzictwa.

Niewiele jest takich miejsc na świecie, które trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa. Tym bardziej warto docenić, że Puszcza Białowiejska w Polsce jest piątym obiektem przyrodniczym, który w takim zestawieniu się znalazła – obok np. wyspy Galapagos czy Parku Yellowstone.

To właśnie tu znajdziemy praktycznie już ostatnie fragmenty pierwotnego lasu, który przed wiekami pokrywał nizinę europejską. Tutaj również znajduje się ostoja takich dziko żyjących zwierząt, jak wilki, rysie czy żubry (największa wolno żyjąca jeszcze populacja tych zwierząt na świecie).

Jak zwiedzać Puszczę Białowieską?

Do tej ostoi historycznej już natury możemy wejść w ograniczonej grupie turystów i tylko z licencjonowanym przewodnikiem. Poruszamy się trasą „Do Dębów Jagiełly”.

Natomiast jest kilka szlaków turystycznych, po których możemy się poruszać bez opieki przewodnika. To szlaki „Carska Tropina”, „Wilczy Szlak”, „Wokół Uroczyska Głuszec”, „Tropem Żubra”. Mamy tu również szlaki rowerowe (zielone i czarne) oraz ścieżkę edukacyjną „Przez trzy zbiorowiska”.

Planując zwiedzanie Puszczy Białowieskiej należy mieć na uwadze fakt, iż niektóre szlaki turystyczne mogą być okresowo zamknięte z uwagi na wiosenne roztopy lub okresy intensywnych opadów.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Jak dotrzeć do Puszczy Białowieskiej?

Najlepiej poruszać się trasą na Bielsk Podlaski i dalej na Hajnówką do Białowieży. Przed wejściem na teren Puszczy Białowieskiej znajdziemy parkingi samochodowe. Ewentualne noclegi są możliwe w gospodarstwach agroturystycznych.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy