artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Puszcza Białowieska na liście UNESCO
  fot. flickr.com Puszcza Białowieska na liście UNESCO

Puszcza Białowieska na liście UNESCO

Puszcza Białowieska to miejsce niezwykłe i obowiązkowy punkt odwiedzin dla wszystkich miłośników przyrody. Warto wiedzieć, że puszcza od 40 lat figuruje na prestiżowej liście UNESCO. Obecnie posiada status Obiektu Światowego Dziedzictwa.

Puszcza Białowieska jest piątym w historii przyrodniczym obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa. Wyprzedziły ją m.in. wyspy Galapagos i Yellowstone.

Zachowały się tu jedne z ostatnich i większych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. Tutaj, obok wilka i rysia żyje największa populacja wolnego żubra na świecie.

Zwiedzanie obszaru puszczy odbywa się w ograniczonych ilościowo grupach i tylko pod opieką licencjonowanych przewodników. Osoby indywidualne i wycieczki grupowe mogą zwiedzać idąc nieoznakowaną w terenie trasą „Do Dębu Jagiełły” wyłącznie pod opieką przewodników turystycznych.

Na szlakach pieszych („Carska Tropina”, „Wilczy Szlak”, „Wokół Uroczyska Głuszec”, „Tropem Żubra”), rowerowych (zielonym i czarnym) i ścieżce edukacyjnej „Przez trzy zbiorowiska” turyści indywidualni mogą poruszać się bez przewodnika.

Planując zwiedzanie Puszczy Białowieskiej należy mieć na uwadze fakt, iż niektóre szlaki turystyczne mogą być okresowo zamknięte z uwagi na wiosenne roztopy lub okresy intensywnych opadów.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy