artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Camper Caravan Show 22.08-02.10 Sebastian
Pałac Książęcy w Żaganiu
  fot. Wikipedia Pałac Książęcy w Żaganiu

Pałac Książęcy w Żaganiu

Perła budowli barokowych w Polsce. Przepięknie zlokalizowany pałac w Żaganiu otacza rozległy park krajobrazowy z urokliwą rzeką Bóbr. Jeśli lubicie takie "arystokratyczne" klimaty, koniecznie odwiedźcie to miejsce. Będziecie zachwyceni.

Najpierw wznosił się tu piastowski zamek. Jednak książę Albrecht von Wallenstein, który stał się właścicielem księstwa żagańskiego, zdecydował o jego modernizacji w kierunku obiektu pałacowego.

Kompleks to dzieło włoskiego architekta Vincenco Boccacciego i opierał się na projekcie typu palazzo in forte zza. To czteroskrzydłowe założenie z trzema cylindrycznymi bastejami w narożach, otoczone fosą.

Jak w większości przypadków przy tego typu obiektach, na tym modernizacje się nie zakończyły i trwały w kolejnych wiekach. Ostatnia z nich to już XIX wiek.

W 1972 r. pałac żagański wpisano na listę obiektów o szczególnej wartości. Prace konserwatorskie zakończono w 1983 roku.

Park Książęcy to miejsce, które chętnie odwiedzają mieszkańcy Żagania oraz turyści. Tu również organizowanych jest wiele imprez okolicznościowych.

Pałac i park zdecydowanie warto obejrzeć, chociaż na chwilę tu zajeżdżając. Niewiele w Polsce mamy tego typu zabytków tak dobrze zachowanych.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy