artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Oleśnica - miasto wież i róż
  fot. Wikipedia Oleśnica - miasto wież i róż

Oleśnica - miasto wież i róż

Oleśnica - średniowieczne miasto leżące niedaleko stolicy Dolnego Śląska, czyli Wrocławia. Jeśli lubicie poznawać takie niewielkie, historyczne, pełne zabytków miasteczka - to obowiązkowy punkt Waszej wyprawy na Śląsku.

Najcenniejsze zabytki miasta zobaczymy w historycznej części Oleśnicy, ściśle otoczonej niegdyś ceglanym murem obronnym oraz fosą. Jednak już same zabudowania, wchodzące przed wiekami w skład zespołu fortyfikacyjnego, warte są uwagi. Wśród nich na plan pierwszy wysuwa się Brama Wrocławska (wcześniej zwana Bramą Trzebnicką) – ostatnia z czterech istniejących do 1868 roku bram miejskich.

Na Starym Mieście koniecznie zobaczyć trzeba oleśnicki Rynek z jego XIX-wiecznymi kamienicami oraz zabytkowym ratuszem z XV wieku.

Warte uwagi są także: renesansowy Zamek Książąt Oleśnickich z tzw. kościołem zamkowym, czyli bazyliką św. Jana Apostoła (XV w.), barokowy kościół pw. Świętej Trójcy oraz gotycka Stara Synagoga.

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą skorzystać z oferty Oleśnickiego Kompleksu Rekreacyjnego, a w nim m.in. aquaparku z basenami krytymi i otwartymi, saunarium, kortami do squasha i tenisa, minigolfem i wieloma innymi atrakcjami sportowymi.

Warto uwagi jest także Oleśnicki Dom Spotkań z Historią, który mieści się w kamienicy przy ul. Bocianiej 11. Jego położenie sprawia, że jest częścią historycznej starówki. To idealny punkt, od którego można rozpocząć zwiedzanie jednego z najstarszych i najbardziej urokliwych miast na Dolnym Śląsku.

Zadaniem Domu jest popularyzacja wiedzy na temat Oleśnicy, a także zgłębianie jej dziejów, prezentowanie historycznych postaci i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego. Miejska placówka wystawiennicza funkcjonuje w ramach Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy