artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach
  fot. wikipedia.org Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Czas czytania 3 minuty

Czy może być bardziej zabawne i wesołe muzeum, niż muzeum zabawek i samej zabawy? Pewnie nie. Więc jeśli podróżujecie kamperem po województwie świętokrzyskim, koniecznie zajedźcie do Kielc i odwiedźcie Muzeum Zabawy i Zabawek.

Kielce – wspaniałe miasto oraz stolica regionu świętokrzyskiego. Wiele zabytków, niesamowity klimat, piękne miejsce do odpoczynku i zwiedzania. Oprócz tych wszystkich walorów, Kielce oferują również niesamowicie wesołą placówkę muzealną – Muzeum Zabawy i Zabawek - jedna z nielicznych i największa tego typu placówka w Polsce. Muzeum Zabawy i Zabawek mieści się w pięknym, zabytkowym gmachu z 1872 roku w stylu eklektycznym.

Dlaczego taka placówka muzealna powstała właśnie w Kielcach? Ponieważ być może mało kto już o tym wie, ale po II wojnie światowej, w okresie PRL, to właśnie w Kielcach funkcjonował największy w Polsce zakład zajmujący się produkcją różnego rodzaju zabawek przeznaczonych na rynek polski oraz zagraniczny. Już w 1979 r., przy tym zakładzie produkcyjnym, powstało Muzeum Zabawy i Zabawek.

W 2010 r. muzeum otrzymało nominację w konkursie na Wydarzenie Muzealne – Sybilla 2009 za wystawę ,,Made in Poland. Zabawki z polskich spółdzielni zabawkarskich” w kategorii wystaw historycznych, biograficznych i literackich.

Przez te wszystkie lata w Muzeum Zabawkarstwa zgromadzono olbrzymią kolekcję zabawek z różnych czasów - zarówno tych dawnych, jak i obecnych. Ta niezwykła placówka znajduje się przy placu Wolności 2 w Kielcach.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
To niesamowita atrakcja dla każdego z nas, kto choć na chwilę chciałby przenieść się do czasów młodości i znów zobaczyć dawno zapomniane zabawki, które pamiętamy z dalekiej przeszłości. Dla naszych dzieci wizyta w takim muzeum, to z pewnością bardzo ciekawa przygoda obrazująca, jak swoje dzieciństwo spędzali rodzicie czy nawet dziadkowie.

Kategorie zbiorów to: zabawki historyczne, etnograficzne, artystyczne, współczesne, modele oraz zbiór zabawek specjalnych. Zobaczymy tu także stałe ekspozycje: miasto zabawek, bohaterowie polskich animacji, zabawki z okresu PRL, świat modeli, zabawajki.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach to doskonała propozycja dla każdego – dorosłego i dziecka, kto tylko chce się wybrać w podróż w czasie, zobaczyć, jak niegdyś dzieci spędzały wolny czas na zabawie, jak również dla tych wszystkich, którzy po prostu chcą powspominać minione czasy. Może zobaczyć tu swoje ukochane, dawno już zaginione zabawki z dzieciństwa?

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News