artykuły

PRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - fajny kamper 14.01-31.01 Sebastian
Co zobaczyć w Łodzi?
  fot. Wikipedia Co zobaczyć w Łodzi?

Łódź – to miasto warto odwiedzić

Łódź jest jednym z najważniejszych miast w centralnej Polsce. Trzecie co do wielkości w naszym kraju, liczy prawie 700 tysięcy mieszkańców, ustępując pod tym względem tylko Warszawie i Krakowowi. Jest też stolicą województwa łódzkiego. Nic więc dziwnego, że stanowi obiekt zainteresowania turystycznego. Co warto zobaczyć w Łodzi?

Jeśli ktoś zastanawia się, co robić w Łodzi podczas turystycznej wycieczki, warto rozważyć zwiedzenie następujących miejsc, związanych z historią i kulturą miasta.

Łódź obfituje w zabytki i atrakcje turystyczne, które zachwycają podróżnych.

Miłośnikom historii proponujemy zwiedzanie miejsc takich, jak Księży Młyn oraz Park Ocalałych z Pomnikiem Polaków Ratujących Żydów oraz „drzewkami pamięci”, które zasadzili Żydzi ocaleni z Litzmannstadt Ghetto. Miłośników sztuki współczesnej, którzy wciąż zastanawiają się, co zobaczyć w Łodzi poza ubarwiającymi elewacje budynków muralami zapraszamy do MS1 oraz MS2, a więc oddziałów Łódzkiego Muzeum Sztuki.

Zwiedzanie miasta z pewnością warto rozpocząć do spaceru po sławnej ulicy Piotrkowskiej, która jako najdłuższy deptak w Polsce przyciąga uwagę krajowych i zagranicznych turystów. To bezdyskusyjne serce miasta, które tętni życiem niezależnie od pory roku.

Obok sklepów, barów, restauracji oraz klubów muzycznych, które czynią Piotrkowską doskonałym miejscem na weekend w Łodzi, ulica ma do zaoferowania gros smaczków dla turystów zainteresowanych architekturą – wystarczy zadrzeć głowę lekko do góry, żeby zobaczyć przepiękne detale architektoniczne na stojących wzdłuż ulicy kamienicach – oraz podróżnych żądnych lokalnych ciekawostek – tuż pod Twoimi nogami biegnie bowiem Pomnik Łodzian ułożony z 17 tys. kostek brukowych z imionami fundatorów.

Godne uwagi w Łodzi są zwłaszcza miejsca, będące świadectwem rozwoju przemysłowego miasta.

W tym kontekście wspomnieć należy m.in. o Manufakturze i Pałacu Poznańskiego. Na uwagę zasługują też np. Centralne Muzeum Włókiennictwa czy Księży Młyn, który pełnił rolę fabryczno-mieszkalną.

Ulica Piotrkowska: najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, o długości ponad 4 kilometrów. Pełni funkcję deptaka, miejsca handlu, rozrywki i turystyki.

Plac Wolności: jeden z symbolów Łodzi. Zbudowany w XIX wieku służył przez lata jako targ. Na Placu znajduje się m.in. pomnik Tadeusza Kościuszki. Kilka lat temu Plac Wolności został uznany pomnikiem historii i podległa ścisłej ochronie.

Park Ocalałych, upamiętniający ofiary getta łódzkiego z czasów II wojny światowej. Uroczyste otwarcie Parku nastąpiło w 2004 roku.

Klasztor Franciszkanów, wzniesiony pod koniec XVII wieku, jest obecnie siedzibą lokalnych zakonników.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znajdujący się na Placu Kościelnym, został wybudowany u schyłku XIX stulecia w stylu neogotyckim.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicyJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW