artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Lednicki Park Krajobrazowy
  fot. Wikipedia Lednicki Park Krajobrazowy

Lednicki Park Krajobrazowy

Lednicki Park Krajobrazowy to propozycja dla wszystkich miłośników przyrody, aktywnych form wypoczynku, ale też zainteresowanych poznawaniem historii Polski. Jeżeli podróżujecie kamperem po Wielkopolsce i będziecie w Poznaniu, może to być ciekawa opcja na wycieczkę po najbliższym regionie.

Lednica i okolice – tu zaczęła się Polska

Niewiele mamy w Polsce takich miejsc, gdzie nie tylko zachwycimy się pięknem przyrody, wspaniałej natury oraz obejrzymy imponujące zabytki z czasów początków naszej państwowości. Właśnie tu, w Lednickim Parku Krajobrazowym, docieramy praktycznie do matecznika pierwszych Piastów, którzy ponad tysiąc lat temu tworzyli zręby Polski.

Nie bez powodu zachęcamy Was do wybrania się do Lednickiego Parku Krajobrazowego, jeśli będziecie w podróży kamperem po Wielkopolsce i Poznaniu. Park znajduje się bowiem w odległości ok. 35 km na północny wschód od Poznania. To niewielka odległość dla takiej wyprawy krajoznawczo-historycznej.

Na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowego znajdziemy naprawdę liczne ślady osadnictwa - począwszy aż od czasów neolitu. Natomiast na wyspie Ostrów Lednicki zachowały się ruiny siedziby księcia Mieszka I – władcy, który dał początek naszej państwowości. Smaku całości dodaje fakt, że dokonano tu unikatowego w skali kraju znaleziska – odkryto spoczywające na dnie jeziora szczątki dwóch drewnianych mostów.

W Lednickim Parku Krajobrazowym zobaczymy wiele zabytków architektury wiejskiej

ReklamaSródtekstowy YT PC
Jeśli natomiast udamy się do wsi Dziekanowice, która położona jest na wschodnim brzegu jeziora, trafimy do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Na jego terenie zgromadzono z terenu całej Wielkopolski wiele wspaniałych obiektów drewnianego budownictwa wiejskiego z XVIII i XIX w. W miejscu przeprawy promowej na wyspę zlokalizowano tzw. Mały Skansen. Ciekawe obiekty etnograficzne znajdują się także we wsi Rybitwy.

Jeśli ktokolwiek słyszał o Lednicy ma na myśli od razu również wielką instalację w kształcie ryby – to miejsce znajduje się obok wsi Imiołki i gromadzi co roku chrześcijańską młodzież na spotkaniach młodych.

Nie możemy również pomijać walorów przyrodniczych tego miejsca. Elementem dominującym w krajobrazie Lednickiego Parku jest polodowcowe, rynnowe jezioro Lednica o długości 7300 m. Na nim znajdują się cztery wyspy: Ostrów Lednicki, Ledniczka, Wyspa Mewia oraz czwarta w północnej części jeziora.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy