artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Lednicki Park Krajobrazowy
  fot. Wikipedia Lednicki Park Krajobrazowy

Lednicki Park Krajobrazowy

Lednicki Park Krajobrazowy to propozycja dla wszystkich miłośników przyrody, aktywnych form wypoczynku, ale też zainteresowanych poznawaniem historii Polski. Park znajduje się w odległości ok. 35 km na północny wschód od Poznania, po północnej stronie linii kolejowej Poznań-Gniezno.

Znajdują się tu liczne ślady osadnictwa począwszy od czasów neolitu, a na wyspie Ostrów Lednicki zachowały się ruiny siedziby księcia Mieszka I. Unikatowym znaleziskiem są spoczywające na dnie jeziora szczątki dwóch drewnianych mostów.

Elementem dominującym w krajobrazie jest polodowcowe, rynnowe jez. Lednica o długości 7300 m, zajmujące 339 ha powierzchni, na którym znajdują się cztery wyspy: Ostrów Lednicki, Ledniczka, Wyspa Mewia oraz czwarta w północnej części jeziora.

Na terenie wsi Dziekanowice, na wschodnim brzegu jeziora, znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny, w którym zgromadzono wiele obiektów drewnianego budownictwa wiejskiego z XVIII i XIX w. z całej Wielkopolski. W miejscu przeprawy promowej na wyspę zlokalizowano tzw. Mały Skansen, obiekty etnograficzne znajdują się także we wsi Rybitwy.

Koło Imiołek, po północno-zachodniej stronie jez. Lednica, powstaje dominikański ośrodek duszpasterski, którego wyróżniającym się elementem jest ustawiona w 1997 r. stalowa Brama-Ryba.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy